Daniil Medvedev näitas võimu

Daniil Medvedev pärast võitu. / Foto: AFP/Scanpix

ATP finaalturniiri esimese ringi järel võime öelda, et kõige võimsamat üleolekut näitas Daniil Medvedev (3), kes Punase grupi õhtuses mängus alistas Andrei Rublevi (5) 6:4, 6:2.

Kahe venelase duellis on Medvedev seni olnud selgelt edukam ja pärast tänast ta juhib 7:2. Käesoleval aastal pole Medvedev Rublevile loovutanud ühtki setti, aga eelmise aasta ATP finaalturniiril sai Rublev raske võidu otsustava seti tie-break’is, olles enne korduvalt häid seise ja matšpalle maha mänginud.

Mängu võti on enamasti selles, kuidas õnnestub Rublevil kõigutada Medvedevi pisut robotlikku tagajoonemängu. Kui sa hakkad temaga mängima ühes rütmis, ei ole võimalusi kellelgi, kelle nimi pole Novak Djokovic. Ja isegi mängija, kelle nimi on Novak Djokovic, pole pahatihti Medvedevit sellises stiilis üle mänginud.

Rublev vajas riskantsemat lähenemist, aga see ei tulnud välja või siis ei saanud ta Medvedevit “enda pilli järgi tantsima panna”. Kohtumise otsustavad geimid mängiti esimese seti lõpus, kui Medvedevil juba oli murre käes. Aga ta jäi oma servil 15:40 taha nii seisul 4:3 kui ka 5:4. Kuid esimesel juhul servis Medvedev vajalikul hetkel hiilgavalt, teist võimalust ei kasutanud Rublev ise ära. Kui esimese seti viimane geim oli läinud, kadus ka Rublevi tuju. Teine sett oli lootusetu. Ja kuigi Medvedev tegi märksa vähem vigu, oli ta ka äralöökides parem 24:19. Kuid suurem osas sellest tuli serviässade arvelt, kus Medvedev võitis 10:2. Murdepalle realiseeris Medvedev 10st 3 ja Rublev 7st 0.

Punase grupi edetabeli liider Carlos Alcaraz (Hispaania, 2) oli pärastlõunases mängus kaotanud ATP finaalturniiri kahekordsele (2018, 2021) võitjale Alexander Zverevile (Saksamaa, 7) 7:6, 3:6, 4:6. Esimese seti keskel sai Alcaraz murde tagasi, võites Zverevi pallingu koguni nulliga seisuks 3:3. Järgmises geimis jäi aga Zverevil 40:0 edu kasutamata. Alcaraz omakorda ei kasutanud seisul 6:5 kolme murdepalli, mis olid ka settpallid, aga tie-break’is oli hispaanlane parem 7:3.

Kuid alates teisest seti kolmandast geimist oli Zverevi serv laitmatu. Esimeses geimis oli ta päästnud murdepalli, aga seejärel võitis järgmise seitsme servigeimi punktid 28:3! Selles vahemikus kaotas Alcaraz veel ühe servigeimi, kuid mängu lõpus võitles ta kõvasti. Zverev ei saanud enam kergelt servigeimi kätte seisul 4:3 ja 5:4, aga sel pole tähtsust, kas kergelt või raskelt, sest võit oli käes. Selles mängus olid äralöögid Zverevi kasuks 37:30, sealhulgas ässad 16:10.

“Serv aitas mind palju,” ütles Zverev. “Ja eriti murdepalli päästmine teise seti esimese geimis. Polnuks just tore jääda maailma teise reketi vastu seti ja murdega taha.” Kolmandas setis elas Zverev läbi ka ehmatuse. 2022. aasta Prantsusmaa lahtistel oli hüppeliigese raske väänamine pannud Zverevi karjääri pooleks aastaks pausile, aga seekord jäi jalg terveks. “Ma ei väänanud hüppeliigest. Valu käis läbi, aga mingeid kahjustusi pole,” rõõmustas Zverev.

Teisipäeval kohtuvad kell 15.30 Rohelise grupi avavooru kaotajad Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 6) ja Holger Rune (Taani, 8), kell 22 mängivad võitjad Nopvak Djokovic (Serbia, 1) ja Jannik Sinner (Itaalia, 4). Võib selguda üks edasipääseja, aga võib ka jääda “surnud ringi” variant, mille puhul veel kahest võidust ei piisaks.