Coco Gauff tõi ameeriklastele oodatud võidu

Coco Gauff hetk pärast viimase punkti võitmist. / Foto: EPA/Scanpix

Väga kaua USA ei pidanudki ootama koduse slämmiturniiri järgmist võitu üksikmängus. Sloane Stephens tuli tšempioniks aastal 2017 ja nüüd lõpetas kuueaastase võidupõua Coco Gauff.

Kuigi kohtumise alguses tundus, et Gauff (6) ei leia kuidagi Arina Sabalenka võimsale mängule rohtu, suutis visa ja vanuse (19) kohta küpset tennist näitav ameeriklanna vastase hoogu pidurdada. Tänapäeval enam noorteklassi vanuses slämme ei võideta, kuid samuti 19-aastaselt, ent Gauffist kahe-kolme kuu võrra nooremana on alates 2019. aastast võitjaks tulnud Bianca Andreescu, Iga Swiatek ja Carlos Alcaraz, neist esimene ja viimane just New Yorgis.

Sabalenka alustas mängu pommlöökidega, aga tal oli ka lihtsam, sest Gauff jättis palli lühikeseks. Ainus, kuidas Gauff esimeses setis üldse punkte võita võis, oli valgevenelanna lihtvigade abil. Ja neid hakkas tal tulema alates seisust 2:0. Paaril korral eksis Sabalenka sellise löögiga, kus lihtsam olnuks pall lüüa punktiks kui võrku. Neljandas geimis tegi Sabalenka ka kolm topeltviga. Aga hiljem ta topeltvigu enam kuigivõrd ei teinud (kokku 6) ja esimese seti keskel ree peale tagasi saanud Sabalenka võitis neli geimi järjest.

Kuid mängu iseloom muutus alates teisest setist. Nüüd suutis Gauff oma servil initsiatiivi saada. Ta oli endiselt pigem kaitsev pool, aga suutis kontramängu muuta märksa aktiivsemaks ja pallid hakkasid minema ka pikemaks. Äralööke tegi Sabalenka ka teises setis rohkem, kuid märksa enam sundis Gauff teda eksima. Ameeriklanna võitis teise seti ühe murde arvelt 6:3.

Autasustamisel rõõmustas ka Arina Sabalenka, sest teda tutvustati esimest korda publikule kui uut maailma esireketit. / Foto: Getty images/Scanpix

Otsustava seti algus oli Sabalenkale katastroof. Kuid Gauff muutus järjest kindlamaks. Pallivahetused läksid ägedamaks ja sellises olukorras oli juba loogiline, et pigem eksis esimesena Sabalenka. Gauff juhtis 4:0, Sabalenka sai veel tagasi 4:2, aga just sellel seisul oli näha Gauffi näoilmes otsustavust – ta justkui ütles endale, et ma võidan niikuinii. Ja viimased kaks geimi olidki ameeriklanna ja publiku pidu. Gauff lõpetas matši äralöögiga, selles mõttes oli tiitli saavutamine perfektne. Võidutulemuseks märgiti 2:6, 6:3, 6:2.

Kuid kokkuvõttes jäi Sabalenka ikkagi äralöökidega selgelt peale 25:13, aga lihtvead olid valgevenelanna poolt vaadatuna 46:19. Kuna kokku mängiti 25 geimi tegi see 1,8 lihtviga geimi kohta. Peab ütlema, et finaalile eelnenud jutuajamises ütles siinkirjutaja ühele tennisehuvilisele, et kui Sabalenka teeb ühe lihtvea geimi kohta, võidab ta kindlasti, kui 1-1,5, siis tõenäoliselt võidab, aga kui rohkem, siis arvatavasti kaotab. See viimane variant saigi teoks.

Gauffi edus on muidugi suur roll Brad Gilbertil. 62-aastane spetsialist, kes kunagi viis tippu Andre Agassi, naasis juuli lõpus treeneritööle, kui temast sai Gauffi tiimis konsultant. 19-aastase ameeriklanna peatreenerina jätkas ikka hispaanlane Pere Riba, aga Gilbertil kui tennisetaktika ja -psühholoogia suurmeistril oli suur mõju, et Gauffi mäng muutus kindlamaks. Pärast Gilberti lisandumist tiimi on Gauff võitnud 19st mängust 18 ja kaks turniiri – Cincinnati Masters 1000 ja US Openi. Tõsi, 4. ringi mängu ajal Caroline Wozniackiga muutus Gilbert tribüünil liiga häälekaks ja Gauff palus tal vait olla. Konflikt aga laabus kiiresti ja lõpuks kallistas kogu tiim tribüünil suure võidu tähistamiseks.

“Ta mängis targalt,” ütles Gauffi kohta Eurospordi ekspert Mats Wilander. “Algus oli üsna õudne, aga ta tegi vajalikud korrektiivid ja lõpus mängis täpselt nii nagu peab mängima Sabalenka vastu.”