Andrei Rublev päästis raskeid seise, aga lõpuks võitis tänu õnnele

Võidu märgiks väljakule pikali visanud Andrei Rublev tõusis istukile ja palus viimase punkti eest vabandust. / FOto: AP/Scanpix

Austraalia lahtiste meeste üksikmängu tänane esimene kaheksandikfinaal Andrei Rublevi (5) ja Holger Rune (Taani, 9) vahel oli tõeline tenniseklassika, ehkki pikki punkte selles kohtumises palju ei mängitud ja vigu ka mõlemalt poolt ikka tehti üsna palju.

Juba eile oli kolm üsna tasavägist 1/8 finaali, kuid täna oodati just sellest mängust palju ja pealtvaatajad ei pidanud pettuma. Kuigi Rublev juhtis settidega 2:1, oli just tema kaotusele lähemal ja pidi otsustavas setis päästma raskeid seise, enne kui võitis 6:3, 3:6, 6:3, 4:6, 7:6.

Esimene põnevam hetk oli esimese seti lõpus, kui Rublev läks murdega ette 4:2, aga Rune murdis vastu, kuid Rublevil õnnestus uuesti vastase serv ära võtta seisuks 5:3. Teine ja kolmas sett kaldusid kergemalt vastavalt Rune ja Rublevi poole, kolmandas setis hakkas taanlana palju eksima ja sealhulgas topeltvigu tegema. See tendents jätkus ka neljanda seti algul, aga Rune suutis nüüd 16 punkti kestnud esimese geimi pärast kaht murdepalli päästa ja sai mängu tagasi. Lõpp oli sarnane esimesele setile, seekord küll Rune poolt vaadatuna – tema murdis, andis tagasi ja 5:4 peal murdis uuesti, kui settpallil Rublev eksis rängalt.

Otsustavas setis tundus paremus kanduvat Runele. Tal jäi seisul 1:0 kasutamata kolm murdepalli, aga seisul 2:1 ta ikkagi murdis. Rune servis nüüd palju paremini ja tal polnud enam raskusi, aga järsku seisul 5:3 kaotas ta pallingu nulliga. Seisul 6:5 sai Rune uue võimaluse, kui Rublev jäi pallingul 15:40 taha. Kahest matšpallist esimene lõppes kohe Rune tõrjeveaga, aga teisel punktil ta tegi hea tõrje, kuid jäi siis liiga passiivseks, võib-olla lootes, et Rublev eksib samamoodi nagu neljanda seti settpallil. Aga seda ei juhtunud.

Kümne punktini mängitava otsustava tie-break’i algul tegutses taanlane hiilgavalt ja juhtis 5:0, seejärel oli seis veel 7:3 ja Rune ikka kahe minimurdega peal. Kuid Rublevi risk õigustas end ja ta läks ette 9:7. Teisel matšpallil oli Rublevil suurepärane võimalus mäng vollega lõpetada, aga ta lõi Rune haardeulatusse ja järgnes uksumatu passeerlöök. Minimurded olid tasa ja kui Rune asus servima seisul 9:10, lõppes kõik sellega, et Rublevi tõrjest tabas pall võrgulinti ja jäi kohe Rune poolele maha. “Kui arvestada kogu karjääri ja senist mängu Austraalias, vääris Rublev võitu, aga konkreetselt selles matšis oli Rune pigem parem,” leidis Eurospordi ekspert Mats Wilander.

Rublev ohkas väljaku intervjuus, et tavaliselt ta tasavägiseid mänge ja otsustavaid tie-break’e ei võida. Tõsi, novembris ATP finaalturniiril Daniil Medvedevi vastu siiski võitis, aga ta oli näiteks Roland Garrosi veerandfinaalis kaotanud Marin Cilicile otsustava geimi 2:10. “Juba esimeses setis, kui andsin murde tagasi, mõtlesin, et näe, hakkab jälle pihta,” rääkis Rublev Eurospordile. “Otsustavas setis jäin murdega taha ja arvasin, et kõik on läbi. Tie-break’i seisul 0:5 mõtlesine, et saaks ehk seekord rohkem kui kaks punkti, mis ma Cilici vastu sain. Aga lõpuks oli selline õnne, mida ma varem pole kogenud. Nagu jumala kingitus.”

Statistika näitas, et otse servist sai Rublev lausa 22 punkti rohkem: temal ässad/topeltvead 22/4 (+18) ja Runel 8/12 (-4). Sama selge oli ka venelase paremus äralöökide/lihtvigadega: Rublevil 58/37 ja Runel 44/60. Kuid tegelikult võitis Rublev 10 punkti rohkem ja arvutus näitab, et sunnitud vigu tegi venelane 77, aga Rune 50.

Rublevil on kolmapäeval ees seitsmes suure slämmi veerandfinaal. Kui ta selle kaotaks, oleks tal sama seis nagu Kaia Kanepil, kes on seitse veerandfinaali kaotanud. Rublev ütles Eurospordile, et loomulikult on ta kuuest kaotusest õppinud, kuid lisas: “Aga kui seekord tuleb mulle vastu Novak (Djokovic – toim), ei pruugi õpitust midagi kasu olla.”

Teises seni lõppenud 1/8 finaalis alistas kahe ameeriklase duellis Ben Shelton J.J. Wolfi 6:7, 6:2, 6:7, 7:6, 6:2.