fbpx
Close

EELVAADE | Lühike ja väle ameeriklanna, kellel suured saavutused puuduvad

Lauren Davis tänavuse Australian Openi avaringis. / Foto: AFP/Scanpix

Kaia Kanepi alustab Miami turniiri teisipäeval Eesti aja järgi umbes kell 8 õhtul, kui kohtub 1. väljaku järjekorras kolmandas mängus 27-aastase ameeriklanna Lauren Davisega (WTA 80).

Esimene mäng algab sellel väljakul kell 17 ja need kaks kohtumist võiva läbi saada paari tunniga, kuid tõenäolisem on siiski kaks ja pool tundi või rohkem. Täpselt ennustada Kaia ja Davise mängu algusaega on võimatu.

Davise näol saame tutvustada Eesti tennisesõpradele uut mängijat, sest ta ei ole varem kohtunud Kanepiga ega ka Anett Kontaveidiga. Kaia vastase juures on märkimisväärne üks tema füüsilisi parameetreid – pikkus 157 sentimeetrit. Kuigi selleks peaks terve esisaja läbi uurima, võib täiesti vabalt olla, et Davis on TOP100 lühim tennisist. Me võime ainult oletada, aga võib-olla just sel põhjusel ta täiskasvanute klassis enam nii suurt edu ei saavutanud kui juunioride seas, kus ta oli maailma kolmas reket. 2010. aasta novembris-detsembris tegi Davis suurepärase seeria, kui võitis juunioride ITF-i 1. kategooria turniriirid Yucatan Cup ja Eddie Herr ning sellele otsa A-kategooria turniiri Orange Bowl. Seega oli Davis Anett Kontaveidi eelkäija, sest eestlanna võitis Orange Bowli 2011. aastal. Samuti 2010. aastal võitis Davis oma kaks esimest ITF-i täiskasvanute turniiri.

Samas vaimus jätkas Davis aastatel 2011-2012, kui ta mõlemal võitis taas kaks ITF-i turniiri, sealjuures 2012. aastal esimest korda 50 000 dollari auhinnafondiga turniiri. Samal aastal sai Davis ka esimese võidu slämmiturniiril, kui jõudis Prantsusmaa lahtistel teise ringi. Lühike kasv andis Davisele ühe eelise – ta oli konkurentidest kiirem ja suutis seetõttu katta väljakut suurepäraselt. Sel põhjusel on ta oma lemmikkatteks pidanud saviliiva, kus kiirus ja visadus tuleb kõige paremini esile, ehkki tavaliselt eelistavad ameeriklannad kõvakatet.

Esisajasse kerkis Davis 2012. aasta 1. oktoobril, kui oli just võitnud 50-tuhandelise ITF-i turniiri. Vaikselt hakkas ameeriklanna ranking paranema – 2012 oli ta parim edetabelikoht 88., 2013. aastal 63. ja 2014. aastal 43. (21. juuli). Üllataval kombel aitasid Davisel TOP50 sekka tõusta head tulemused muruväljakutel – ta jõudis veerandfinaali Eastbourne’i WTA250 turniiril ja 3. ringi Wimbledonis.

Paraku algas seejärel Davise langus ja see polnud sugugi tingitud vigastusest – ta mängis ikka turniiridel edasi, aga tulemused jäid 2014. aasta omadele alla. 2016. aasta jaanuaris langes Davis esisajast välja, kui oli 22-aastane. Tema madalaim ranking oli juulikuus 122. Kuid kohe pärast seda madalaimat punkti jõudis Davis finaali Washingtoni WTA250 turniiril ja sügisel kordas saavutust Quebecis. Kui ta jõudis veel Luksemburgis poolfinaali ja ITF-i 100 000 turniiril finaali, oli Davis tõusnud juba 61. kohale.

Aastalõpu paus tema head minekut ei pidurdanud – 2017. aastat alustas Davis oma esimese ja seni ainsa WTA turniirivõiduga Aucklandis. Ta naases TOP50 sekka, aga jätkas tõusu eduga kahel Premier (praegu WTA1000) turniiril – Dubais veerandfinaal ja Indian Wellsis 1/8 finaal. Nii kerkiski Davis vahetult enne Prantsusmaa lahtiste algust maailma 26. reketiks ja sai esimest korda slämmiturniiril asetuse. Samuti oli Davis asetatud Wimbledonis, aga ta langes mõlemal slämmiturniiril avaringis välja. Davis püsis TOP30 seas kaheksa nädalat ja enam pole sinna naasnud.

2018. aasta Australian Openil pidas Davis 3. ringis meeldejääva matši hilisema finalisti Simona Halepiga, kui kaotas alles otsustavas setis 13:15. Paraku oli see ilmselt viimane kord, kui tennisemaailmas Davisest kõva häälega räägiti. Peaaegu üldse ei saanud ameeriklanna enam turniiridel avaringist edasi, langes isegi TOP200 seast välja ja pidi uuesti naasma ITF-i turniirisarja, kust ta siiski hakkas vaikselt kerkima. 2019. aasta maikuus võitis ta Floridas 100-tuhandelise turniiri ja kui ta sai Prantsusmaa lahtistel avaringis võidu, kerkis Davis tagasi TOP100 sisse.

Igatahes oli Davis koroonaviiruse pausi alguseks maailma 62. reket, aga tagasitulek pärast sundpuhkust ei ole ameeriklannal õnnestunud. Kuni tänavu märtsikuiste Mehhiko turniirideni ei võitnud Davis WTA sarjas või slämmiturniiridel ühtki kohtumist. Guadalajaras jõudis ta siiski veerandfinaali, kuid võrreldes mullu augustiga, kui paus lõppes, on Davis edetabelis 18 kohta langenud.

Kuna viimaste aegade tulemused (ja muidugi ka varasem tipptase) räägivad kindlalt Kanepi kasuks, siis ei ole kihlveokontorid arvestanud, et kahe tänase vastase edetabelikohad polegi nii palju erinevad (Kaia asub 64. kohal). Eestlannat loetakse üsna kindlaks soosikuks ja ennustusportaalis Paf saab tema võidule panustada koefitsiendiga 1,30, aga Davisele 3,55. Seega on Kaia umbes 75-protsendiline soosik võitmaks tänast mängu.

Davise kaks suuremat relva on liikumine ja terav tagakäsi. Vastase rünnaku tagasihoidmiseks üritab Davis alati mängida pikalt ja kasutab punktilöökideks peamiselt krossi. Kui Davis saaks Kanepi liikuma panna, oleks see talle suur pluss, aga loomulikult on Kaia võimsus ja hea serv need faktorid, mis ei tohiks kuigivõrd lasta ameeriklannal domineerida. Eks seda arvestavad ka kihlveokontorid.

Mängu kannab üle Delfi TV.

scroll to top