Võimas! Rafael Nadal lõpetas finaali 11 geimivõiduga järjest ja teenis 22. slämmitiitli!

Traditsioon: Rafael Nadal närib seda karikat juba 14. korda. / Foto: AFP/Scanpix

Rafael Nadali (Hispaania, 5) rekordimehe staatus aina tugevneb. Pärast tänast Prantsusmaa lahtiste meistrivõistluste finaali on ta Roland Garrosi 14-kordne tšempion ja kõigi slämmiturniiride peale kokku 22-kordne võitja.

Tänavu talvel Austraalias tõusis Nadal üksi liidriks, kui võitis 21. tiitli, möödudes Novak Djokovicist (Serbia) ja Roger Federerist (Šveits), kes kumbki Melbourne’is ei osalenud. Tänane tiitel on Nadalile seda magusam, et veerandfinaalis lülitas ta välja Djokovici, kes eelmisel aastal oli hispaanlast poolfinaalis võitnud. Prantsusmaa lahtiste kuningas sattus loosiga tugevamasse tabelipoolde, tuli sealt läbi ja finaalis ei olnud talle teise tabelipoole parimast mehes Casper Ruudist (Norr, 8) enam vastast.

Kui seis oli teises setis 6:3, 1:3, olid murded tasa ja servimas Ruud. Nüüd aga juhtuski ime – isegi nii kõva liivaväljakute meistri nagu Nadal puhul oli erakordne, et ta lõpetas 11 geimivõiduga järjest, neist kuus vastase servil. Kolmas sett oli sedavõrd ühepoolne, et Nadal võitis selle punktidega 24:10 ja lõpptulemus seega 6:3, 6:3, 6:0. Nadali 14 võidust Pariisis ei olnud tänane finaal siiski kõige ühepoolsem – 2008. aastal alistas ta Federeri 6:1, 6:3, 6:0 ja 2017. aastal sai Stan Wawrinka (Šveits) tema vastu kuus geimi nagu ka Ruud.

Esimeses setis tehti algul kolm murret, neist kaks Nadal ja pärast seda läks sett talle probleemideta. Teises setis võitis Ruud Nadali pallingu nulliga, kui läks 3:1 ette. Kuid sellega oligi mäng läbi. Kaks tundi ja 18 minutit kestnud finaali statistiline üllatus oli ässade arv – 1. Selle lõi Nadal, Ruudil ei õnnestunud lüüa ühtki. Äralöökidega jäi Nadal kindlalt peale 37:16 ja ta tegi ka vähem lihtvigu (18:26). See on nii selge paremus, et pole üldse oluline uurida, millise protsendiga mehed servisid.

Sõbralik õnnitlus: Casper Ruud (seljaga) ei olnud pettunud, finaalipääs oli talle juba suur saavutus. / Foto: EPA/Scanpix

“Ilma kahtluseta minu jaoks ja arvan, et ka nende jaoks, kes armastavad tennise ajalugu, on see turniir maailma parim. Tunnen siin ennast nagu kodus,” ütles Nadal. “Mul on praegu raske kirjeldada oma tundeid. See on kindlasti midagi sellist, mida ma ei uskunud, et 36-aastaselt olen ikka veel siin ja võitlen oma karjääri tähtsaimal väljakul tiitli eest. Minu jaoks tähendab see kõike. Ma ei tea, mis saab tulevikus, aga ma jätkan võitlemist ja üritan edasi.”

Ruud mängis finaalis oma iidoli vastu ning ei suutnud endast parimat anda. “Täna sain lõpuks tunda, mida tähendab mängida finaalis. See ei olnud kerge. Ma ei ole sinu esimene ohver, tean, et enne mind on neid olnud palju… Sina oled tõeline inspireerija mulle kui ka kõigile neile, kes jälgivad tennist. Me kõik loodame, et see jätkub veel kaua,” märkis Ruud.

Nadal on nüüd alates 2005. aastast osalenud Roland Garrosis 18 korda ja tal on kirjas 112 võitu ja 3 kaotust. Jah, Nadal ei ole võitnud küll neljal aastal, aga 2016 lõppes tema turniiri loobumiskaotusega, mida ei loeta ametlike kaotuste hulka.

Raafal Nadali autogramm muutub üha väärtuslikumaks. / Foto: EPA/Scanpix

Maailma edetabelis tõuseb Nadal alles neljandaks, ehkki ta on 2022. aastal võitnud neli turniiri, nende hulgas mõlemad slämmiturniirid. Kuid Nadal on erinevate vigastuste tõttu viimase 12 kuu jooksul pidanud vaid 11 turniiri, mis takistabki tal tõusmast mööda kolmest esimesest, kelleks on Djokovic, Daniil Medvedev ja Alexander Zverev (Saksamaa).

Wimbledonis Nadal ei osale, aga kuna seal ATP punkte ei jagata, ei tee see hispaanlase olukorda hullemaks, suviste USA turniiridega on tal võimalus esireketiks tõusta. Kuid vaevalt hakkab Nadal enam liiga palju mängima, ta pigem hoiab ennast ainult tähtsamateks jõuproovideks.