fbpx
Close

Roger Federer: mu usk lõppes otsa, et vigastustest jagu saan

Roger Federer 2006. aasta Wimbledoni võidukarikaga. / Foto: Reuters/Scanpix

Laver Cupi võistluseks Londonisse saabunud Roger Federer andis intervjuu BBC-le, kus ta rääkis nii karjääri lõpetamisest, enda tipphetkedest kui ka tulevikust.

Federer nängis viimati 2021. aastal Wimbledonis, kuid pärast seda läks kolmandat korda põlveoperatsioonile. “Kolm viimast aastat on pehmelt öeldes olnud keerulised,” ütles Federer BBC hommikusaates. “Teadsin, et käin väga õhukesel jääl, kui üldse tulin mängima Wimbledoni. Püüdsin naasta, aga minu võimalustel olid piirid. Ja ausalt öeldes mu usk lõppes lihtsalt otsa.”

“Pärast seda kerkis ainult üks küsimus: kuidas ja millal teatada karjääri lõpetamisest. Sel hetkel sain aru, et see on reaalsus,” lisas Federer. “Viimased nädalad on olnud emotsionaalsed ja olen püüdnud otsida õigeid sõnu, mis väljendaksid, kuidas ennast tunnen ja kui tänulik olen inimestele, kes on mind aidanud. Olen pidevalt lükanud loobumismõtteid edasi. Arvasin, et mida rohkem sellest mõtlen, seda lähemale loobumisele jõuan.”

Federer oli 310 nädalat maailma esireket, võitis 103 ATP tiitlit, nende hulgas 20 slämmiturniiri võitu. “Ma ei usu, et keegi noorena mõtleb nii suurele võitude arvule,” tunnistas Federer. “Oled õnnelik, kui võitsid Wimbledoni ja saad number üheks. Enne suurde tennisesse jõudmist mõtlesin algul vaid sellest, et pääseks profituurile. Seejärel oli siht pääseda esisajasse. Kui sa tuled riigist, kus ei ole olnud varem kuigi palju häid mängijaid. Enda arvates saavutasin palju rohkemat kui lootsin. See on olnud täielik unistus, mis kestis kaua. Ja sellepärast olen karussellilt maha astudes õnnelik.”

23.-25. septembrini Londonis O2 Arenal peetaval Laver Cupil osaleb Federer vaid reedeses paarismängus. Kui see on läbi, toimub tema lahkumistseremoonia ja suur staar laseb teistel tennisistidel Euroopa koondise eest lõpuni mängida. Vaata sellest loost, kes Laver Cupil mängivad.

Kuna Federeri karjääri palju suuri hetki on aset leidnud Londonis, oli just Suurbritannia pealinn hea paik lõpetamiseks. Federer meenutas BBC intervjuus ka kohtumist äsja manalateele lahkunud kuninganna Elizabeth II-ga. Nimelt külastas kuninganna 2010. aastal Wimbledoni turniiri pärast 33-aastast pausi. 1977. aastal oli ta tulnud kohale, et ulatada võitja taldrik kaasmaalasele Virginia Wade’ile. “Mul oli võimalus osaleda kuninganna auks korraldatud lõunasöögil. Kõik tennisega seotud inimesed olid väga õnnelikud, et ta saabus ja mul oli eriline õnne temaga isiklikult kohtuda. See jääb mulle meelde igaveseks.”

Tuleviku kohta ütles Federer, et ta ei ole teinud konkreetseid plaane, millega tegelda pärast tennisest loobumist. Kuid šveitslane on kindel, et mingil viisil jääb tennisega seotuks ning ta soovib treenida Šveitsi noori, et riigist kasvaks uus tennisetalent. Kuid enne, kui Federer tööle asub, veedab ta teatud aja koos abikaasa Mirka ja nelja lapsega. “Mul on neli imelist last, kes vajavad mu abi. Ja naine, kes on alati toetanud mind kõrvalt. Vaatame nüüd, mida nad soovivad, et me koos ette võtaksime,” ütles Federer.

Kuid ta jätkas: “Mulle on alati meeldinud olla laste mentor ja aidata Šveitsil leida uut surperstaari. Kui ma suudan alaliitu siit ja sealt natuke aidata, siis näen ennast sellel tööl. Kuid eks pean neid asju natuke läbi mõtlema. Enne läheme lastega puhkusereisile ja seal on hea mõelda tulevikule. Armastan seda mängu ja mingil kujul tahaksin tennise juurde jääda. Ma ei ole ju sel alal mingi tont ega võõras.”

scroll to top