fbpx
Close

Legendi lahkumine: Roger Federer paneb nädala pärast Laver Cupil karjäärile punkti

Roger Federer lahkub 2021. aastal Wimbledonist mööda mängijate silda ja jätab rahvaga hüvasti. Pärast seda ta enam mänginud ei ole. / Foto: Reuters/Scanpix

20-kordne suure slämmi turniiride võitja Roger Federer lõpetab oma pika karjääri 2022. aasta septembris ehk samal kuul naiste tennise kuulsuse Serena Williamsiga.

Federer ütles, et keha andis talle märku, et tuleb lõpetada. “Olen 24 aasta jooksul mänginud rohkem kui 1500 võistlusmängu. Nüüd aga pean tunnistama, et on aeg sellele punkt panna,” ütles augustis 41-aastaseks saanud šveitslane. “Kuid tennist ma armastan ega lahku sellest kunagi,” lisas ta, ilmselt vihjates, et on ka edaspidi alaga seotud.

Ei saaks öelda, et Federer oleks väga noorelt esile kerkinud, näiteks oma 20. sünnipäeva ajal oli ta maailma edetabelis 13. kohal. Nii tema suured rivaalid Rafael Nadal ja Novak Djokovic kui ka praegune esireket Carlos Alcaraz, kes pole 20 saanudki, jõudsid nooremana esikümnesse. Federer kerkis sinna 2002. aasta mais ehk kolm kuud enne 21. sünnipäeva.

Maailma esireketiks sai Federer 2. veebruaril 2004 pärast Austraalia lahtiste võitmist, aga šveitslase esimene tippaasta oli siiski 2003, kui ta võitis Wimbledoni. Oma esimesel valitsemisperioodil juhtis Federer edetabelit koguni 237 nädalat, mis on järjestikuse esikohal püsimise rekord. Ta loovutas 2008. aasta augustis esireketi tiitli Rafael Nadalile, aga hiljem oli veel viiel erineval perioodil kokku 73 nädalat edetabelit juhtimas. Summa 310 nädalat esireketina oli ka kunagi maailma parim, aga nüüd on Djokovic (373 nädalat) selle üle löönud.

Aastatel 2003 kuni 2007 võitis Federer Wimbledoni viis korda järjest ja kokku selles vahemikus 12 slämmiturniiride tiitlit. 15. slämmitiitlini jõudis Federer 2009. aasta Wimbledonis 27-aastaselt. Ta ületas sellega Pete Samprase senise rekordi 14 tiitlit ja enamikel tennisesõpradel polnud tollal kahtlust, et Federerist saab kõigi aegade parim.

Eks see tiitel “kõigi aegade parim” ole omamoodi subjektiivne ja mingite kriteeriumite alusel me võime täiesti ausalt pidada just Federeri parimaks. Aga fakt on see, et isegi 20 slämmiturniiri tiitlist pole talle aidanud, et olla “kõigi aegade võidukaim”, sest Nadalil on 22 ja Djokovicil 21 tiitlit ning Federer enam juurde ei saa. Sellepärast oli ka Federeri lahkumine pisut kibe, sest tal tuli tunnistada, et enam ei suuda võidelda tiitlite eest. “Otsus ei sündinud kergelt, sest jään igatsema kõike, mida profituur on mulle andnud. Aga samas on mul palju, mida tähistada. Loen ennast maailma üheks õnnelikumaks inimeseks. Mulle oli antud eriline anne mängida hästi tennist ja ma suutsin seda tasemel, millest ma noorpõlves ei osanud unistada,” ütles Federer.

Laver Cup, kus leiab aset Federeri lahkumisetendus, toimub 23.-25. septembrini Londonis O2 Arena’l. Tegemist on Maailma ja Euroopa meeskondade matšiga. Senitoimunud neljal Laver Cupil ona alati võitnud Euroopa, kuigi korra (2019) väga napilt 13:11. Maailma esireket Alcaraz Euroopat ei esinda, kuid Vana Maailma meeskonna koosseis on väga tugev ja nimekas: Casper Ruud, Norra (ATP 2.), Rafael Nadal, Hispaania (3.), Stefanos Tsitsipas, Kreeka (6.), Novak Djokovic, Serbia (7.), Andy Murray, Suurbritannia (43.) ja edetabelikohata Federer. Maailma koondist esindavad Taylor Fritz, USA (12.), Felix Auger-Aliassime, Kanada (13.), Diego Schwartzman, Argentiina (17.), Frances Tiafoe, USA (19.), Alex de Minaur, Austraalia (22.) ja Jack Sock, USA (122.).

Lahkumisteatega kaasnenud sõnavõtus tänas Federer ka perekonda, tiimi, fänne ja ka vastaseid. “Mul oli piisavalt õnne, et mängida nii palju eepilisi kohtumisi, mida ma kunagi ei unusta. Me võitlesime ausalt, kire ja energiaga ning püüdsin alati anda endast parima, et austada suure mängu ajalugu. Olen rivaalidele tänulik. Me surusime üksteist tagant ja viisime mängu uutele kõrgustele,” ütles Federer.

scroll to top