fbpx
Close

Rafael Nadal: see oli mu tennisekarjääri kõige emotsionaalsem õhtu

Rafael Nadali emotsioonid lõid pärast võitu lõkkele. / Foto: Imago images/Scanpix

Hispaania tennisekuulsus Rafael Nadal jõudis ööl vastu esmaspäeva oma 19nda suure slämmi turniiri võiduga vaid ühe tiitli kaugusele Roger Federerist, kui alistas erakordselt pingelises mängus venelase Daniil Medvedevi 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4.

“See oli imeline finaal,” ütles Nadal autasustamisel. “Medvedevi tänavune suvi on olnud üks paremaid kogu tennises üldse, sellest ajast kui mina tuuril mängin. See, kui hästi ta suutis võidelda, oli uskumatu. Minu jaoks oli tänane õhtu karjääri kõige emotsionaalsem. Närvipinge oli kõrgel, see oli hullumeelne matš.”

Raske öelda, kas võimalus läheneda slämmivõitude arvult Federerile pani Nadalile nii suure pinge peale, aga oli selgelt näha, et hispaanlane närveeris otsustavas setis pärast 5:2 edu saavutamist. Kuna Medvedev oli siis juba üsna omadega läbi, ei olnud selle suure finaali viimased geimid kõige kõrgetasemelisemad, aga üldiselt näitas nii mäng ise kui ka statistika, et finalistid väärisid teineteist.

Veel enne karikate kätteandmist näitasid korraldajad videot Nadali kõigist senisest 19st võidukast finaalist. Medvedev naljatas selle peale autasustamisel: “Vaatasin huviga, et esimene, teine, kolmas…, üheksateistkümnes. Ja mõtlesin samal ajal, et kui mina oleksin võitnud, mida teil siis oleks näidata olnud?”

Need vastased väärisid teineteist. Foto: Imago images/Scanpix

Medvedev, kes oli turniiri algul pahandanud publikut oma inetu käitumise ja irooniliste väljaütlemistega mängujärgsetes intervjuudes (lugege siit), oli juba enne poolfinaali New Yorgi pealtvaatajatega ära leppinud. Finaalis toetati ka venelast, ehkki Nadali poolehoidjaid tundus olevat siiski rohkem. Huvitav oli ka kaader, kui tribüünil näidati USA endist mäesuusakuulsust Lindsay Vonni koos oma praeguse elukaaslase, NHL-i hokiprofi P.K. Subbaniga – tundus, et nad toetasid erinevat mängijat ja Vonn oli justkui Medvedevi poolel. Teiste alade kuulsusi on ikka käinud New Yorgis tennist vaatamas, näiteks tuntud korvpalluritest võis näha Kobe Bryantit, aga finaali ajal Manu Ginobilit – mõlemad on mitmekordsed NBA tšempionid.

Lõpuks lausus Medvedev pealtvaatajaile, et kui ta enne ütles seda iroonilisel viisil, siis nüüd ütleb heas mõttes, et publiku toetus lisas talle energiat. “Tänane mäng jääb igaveseks mulle meelde, sest mängisin tennisemaailma kõige suuremal väljakul. Kui kolmandas setis juba mõtlesin, millise kõne ma pean, siis teie kaasaelamine lisas energiat, sest te soovisite näha rohkem tennist ja ma võitlesin selle nimel nagu hull,” märkis Medvedev, kes kolmandas setis oli murdega taga, aga pärast seda kestis mäng ometi veel kaks ja pool tundi.

Medvedev tunnistas hiljem, et tema arvates oli mäng algusest peale tasavägine, aga Rafa oli kahes esimeses setis “metsik”. “Tundsin, et ükskõik, mida teen, tal on alati vastus olemas. Kui olin kolmandas setis murdega taga, siis mõtlesin, et mida saaksin veel teha? Ma isegi ei tea, mis see oli, aga midagi ma leidsin ja pärast seda oli täiesti võrdne matš,” sõnas Medvedev.

Mõlemal mängijal jagus teineteisele kiidusõnu, aga eks see on juba tennise traditsioon. Tõsi, kui finaal on väga ühepoolne, siis mõnikord tundub kaotaja kiitmine nagu klišee, aga täna öösel peetud mängus võisid mõlemad rääkida siiralt. “Täna nägid kõik, miks ta on maailma neljas mees juba 23-aastaselt,” ütles Nadal Medvedevi kohta. “See, kuidas ta võitles ja kohtumise jooksul mängurütmi muutis, oli uskumatu. Olen kindel, et sul tuleb veel võimalusi siin võita.”

Medvedev omakorda ütles, et võita 19 slämmiturniiri on tema jaoks midagi väljaspool reaalsust. “Sinu vastu on väga raske mängida. Ja see, mida sa oled teinud tennise heaks – arvan, et sajad miljonid lapsed, kes sinu mängu vaatavad, tahavad ka tennisistiks saada,” ütles Medvedev.

Treenerist ekspert Harri Neppi oli turniirieelses loos arvanud, et Medvedev US Openil lõpuni vastu ei pea, sest eelnevad kolm turniiri, kus ta läks finaalini välja, on liialt väsitanud. “Ta tundus juba teise ringi mängu ajal omadega läbi, kui krambid lõid jalga,” ütles Neppi nüüd. “Kuid finaalis tundus ta vähemalt esimeses kolmes setis täiesti värske. Millegagi nad pidid teda turgutama.”

Kahjuks Neppi ei suutnud öötundidele jäänud mängu lõpuni vaadata, kuid ainult esimeses kolme seti põhjal ta nentis, et Nadal oli suutnud finaaliks oma mängu mitmekesistada. “Tema edu esimestes settides põhines eelkõige mängu varieerimises. Isegi võrgus käis ta tavalisest rohkem. Ainus, mis pani mind imestama, et kui Medvedev tungis võrku, siis Nadal lõi tagakäega ainult krossi ega üritanud kordagi mööda joont lüüa,” märkis Neppi.

scroll to top