Rafa 20! Roger Federer on püütud!

Midagi uut ka – oma 13. karikat suudles Rafael Nadal läbi maski. / Foto: AFP/Scanpix

Rafael Nadal võitis pühapäevases finaalis oma 100. mängu ja 13. tiitli Prantsusmaa lahtistel meistrivõistlustel, mis aga kõige tähtsam – viigistas slämmiturniiride võitude arvu Roger Federeriga (Šveits).

20 tiitlit 15 aastaga – täpselt sama kaua kulus niisuguse arvuni jõudmiseks ka Federeril, kes võitis oma esikohad 2003-2018.

Kui Tennisnetil õnnestus Roland Garrosi poolfinaalide tulemused hästi ennustada, siis finaalidega ei läinud nii nagu arvasime. Nadali tänane ülekaal 6:0, 6:2, 7:5 finaalis maailma esireketi Novak Djokovici üle tundus uskumatu. Olgu, Nadal on Roland Garrosi finaali võitnud veel veenvamalt – näiteks 2008. aastal Federeri üle 6:1, 6:3, 6:0 ja 2017. aastal Stanislas Wawrinka (Šveits) üle 6:2, 6:3, 6:1. Aga seekord tundus, et Djokovic on paremas vormis ja suudab ka Rafa mängumaal talle vastupanu osutada.

Võib-olla pole vale öelda, et esimene geim, aga vast täpsemalt neli esimest geimi vajutasid sellele mängule pitseri. Djokovic alustas energiliselt, juhtis esimeses geimis oma servil 40:15, aga tegi siis väikese vea ja kõik hakkaski allamäge minema. Nadali poolele oli raske palli maha saada, Djokovic pidi üha enam riskima. Samal ajal ei teinud Nadal üldse vigu ja tundus, et tal on vastus kõigile Djokovici kombinatsioonidele – näiteks kahelöögiline variant tilkpall-ületõste ei toonud serblasele erilist edu. Djokovic kaotas veelkord oma pallingu, aga oli murdmisele lähedal järgmises geimis, kuid Nadal mängis murdepallidel hiilgavalt ja 4:0 tähendas seti lõppu.

Selline oli Rafael Nadali reaktsioon võidule. / Foto: EPA/Scanpix

Ehkki samas ei saa öelda, et sett oli liiga ühepoolne, kui ta kestis 45 minutit ja Nadal võitis punktid 32:19. Ühtlasi see tähendab. et kaheksa punkti võitis Nadal seisu 40:40 järel – mitu geimi olid pikad. Teises setis läks Djokovicil vaid selle võrra paremini, et nüüd ta esimese geimi võitis, aga varsti oli ikka 1:5 taga. Lootusetu…

Põhiline vahe oli muidugi selles, et Nadal tegi mängu jooksul vaid 14 ja Djokovic 52 lihtviga. Seda ei kompenseerinud Djokovici 38:31 ülekaal äralöökides. Võiks ausalt öelda, et see ülekaal võinuks olla 10-15 löögi võrra suurem, aga Nadali kaitse oli uskumatu ja see omakorda lõi Djokovici vaimselt rivist välja. Siiski suutis maailma esireket kolmandast setist teha võitluse. Jäänud algul taas murdega taha, võttis ta esimest korda ära Nadali servi ning juhtis 4:3 ja 5:4. Aga selgus, et niigi hästi mänginud Nadalil oli veel üks käik varuks. Lõpus hakkas ta juba ise ära lööma ja oma servidel hoidis kindlalt initsiatiivi. Mängule iseloomulikult võitis Nadal viimase geimi nulliga, ehkki seljaga vastu seina surutud Djokovic on tavaliselt väga ohtlik. Kuid täna oli serblase võitlusjanu juba enne murtud.

Hämmastav küll, aga Djokovic jäi oma pallingul miinusesse, kui võitis 99st punktist 49 ehk siis napilt alla poole. Nadal võitis servil 84st punktist 56, mis on täpselt kaks kolmandikku. Murdepalle realiseeris Nadal 18st 7 ja Djokovic 5st 1. Serblasel oli tegelikult murdepalle vaid kahes geimis. Neist esimesed kolm juba mainitud avaseti seisul 0:3 ja ülejäänud kaks selles geimis, mille Djokovici murdis. Nadalil oli murdepalle koguni 10 geimis. Kokku kestis mäng 2 tundi ja 41 minutit, mis mõneti teeb au Djokovicile, et ta sisuliselt maas lamades tõusis veel püsti ja vähemalt mingi lahingu korraldas.

“Aasta on olnud väga keeruline, kuid võit tähendab mulle kõike. Minu jaoks oli tähtis eelkõige võita ja praegune hetk ei ole ausalt öeldes selleks, et ma juba mõtleksin 20 slämmivõidu viigistamisest Rogeriga,” tunnistas Nadal. “Roland Garros on mulle tähtsaim. Siin olen veetnud suurema osa oma parimatest ja tähtsamatest hetkedest karjääris. Siin mängimine on tõeline inspiratsioon ning armastus selle linna ja väljakute vastu.”