Prantsusmaa lahtiste finaalis kohtuvad Iga Swiatek ja Sofia Kenin

Sofia Kenin mängib laupäeval oma teises slämmiturniiri finaalis. / Foto: AP/Scanpix

Prantsusmaa lahtistel meistrivõistlustel selgusid neljapäeval naiste üksikmängu finalistid, kelleks on maailma kuues reket Sofia Kenin (USA, 4) ja maailma 54. reket Iga Swiatek (Poola).

Teine poolfinaal oli tunduvalt põnevam ja ka kõrgetasemelisem, aga tavajärjekorras peaks alustama esimesest, kus Swiatek alistas Nadia Podoroska (Argentiina, WTA 131.) 6:2, 6:1. Mängu ümber jutustada polegi siin mõtet – Podoroska jäi siiski Swiatekile mängutempo ja löögitugevuse poolest alla. Podoroska palling oli üsna haavatav ja veerandfinaalis oli seda üsna edukalt surunud ka Elina Svitolina (Ukraina, 5), kes murdis argentiinlanna servi viiel korral. Paraku oli lugu selles, et 9st oma servigeimist kaotas Svitolina 8, aga seekord Swiatek muidugi niisugusel jamal sündida ei lasknud.

Swiatek ei pidanud näitama hiilgemängu, aga ta tegutses soliidselt ja sellest piisas. 23 äralööki ja 20 lihtviga ei ole ju midagi erilist, aga samas normaaln tulemus. Podoroska tegi lihtvigu sama palju, aga sooritas vaid 6 äralööki. See, et Podoroska esimese servi protsent oli 70, ei tähendanud midagi, kui ta võitis esimeselt pallingult vaid 42% punktidest.

Swiatek on finaali jõudnud nii, et võitnud kõik 12 setti ja kaotanud neis kokku ainult 23 geimi ehk vähem kui kaks geimi ühe seti kohta! Aga kui jätt välja esimesena asetatud Simona Halep (Rumeenia), kelle vastu Swiatek esitas hiilgepartii, ei ole tema ülejäänud vastased olnud eriti kardetavad. Avaringis oli poolatari vastane ilmselt üks nõrgemaid asetatud mängijaid Marketa Vondroušova (Tšehhi, 15), aga näiteks pärast veerandfinaali jõudmist on Swiatek mänginud maailma 159. ja 131. reketiga, kes küll järgmisel nädalal on juba mõlemad esisajas. Kuid just samal põhjusel pole Swiatekil olnud vaja oma parimat mängu näidata.

“Olen mingil määral üllatunud, sest enne turniiri ma ei osanud oodata, et nii kaugele jõuan,” ütles Swiatek. “Aga teisalt olen kogu aeg teadnud, et kui ma kunagi suure slämmi finaali jõuan, siis see juhtub Roland Garrosis. Püüdsin tänast mängu mängida nagu see oleks esimese ringi kohtumine, et mitte tunda pinget.”

Kenini ja Petra Kvitova (Tšehhi, 7) veerandfinaalist oodati maiuspala, kuid esimene sett seda kuigivõrd polnud. Kenin mängis soliidselt, aga Kvitova eksis liiga palju. Saanud kahe murdega ette 4:1, andis Kenin küll ühe tagasi, aga hoidis siis kaks viimast servigeimi seisuks 6:4. Esimeses setis tõusis ameeriklanna puhul esile esimese servi protsent (79), sest ta võitis sellelt 70%, aga teiselt servilt ainult 14% punktidest. Tõsi, teise servi punktide arv (7) oli väike, et selle pealt veel põhjapanevaid järeldusi teha ja lõpuks oli siiski Keninil ka teiselt servilt 42% võidetud punkt. Aga Kvitova oli selles osas ühtlasem – esimeselt servilt 62 ja teiselt 55% punktidest.

Teises setis olid Kvitova ründelöögid täpsemad, aga ka Kenin tõstis taset. Ta suurendas ilmselgelt äralöökide arvu ja talle omaselt oli tähtsatel punktidel edukas. Siit võibki minna veel ühe statistilise näitaja juurde – murdepallid Kvitoval 12st 2 ja Keninil 5st 4. Seisuni 5:4 see oligi kaalukeel, mis andis Keninile võimaluse servida matši võiduks, aga just nüüd üllataval kombel mängis nii hea vaimse ettevalmistusega ameeriklanna oma halvima geimi. Aga ta poleks Kenin, kui poleks võtnud end uuesti kätte. Ehkki kahes viimases geimis ei saa midagi halba öelda ka Kvitova kohta, suutis Kenin need geimid võita ja mängu 6:4, 7:5.

Äralöökide arv jäi lõpuks Kvitova kasuks 28:23, aga see vahe vähenes teises setis. Lihtvigu tegi Kvitova 31 ja Kenin 20. Kui aus olla, on Kvitova võitnud päris tihti selliseid mänge, kus ta kahe setiga teeb 31 lihtviga, aga Kenini vastu oli see liiast. Ameeriklanna oskas ka tihti Kvitova lööke ette aimata ja see sundis tšehhitari rohkem riskima. Nagu ütles enne kohtumist Eurospordis 18-kordne slämmivõitja Chris Evert, ei ole Kenin ikka veel saanud kätte Australian Openi vormi – kui saaks, siis teda vaevalt Pariisis keegi võidaks. Ka poolfinaalis ei saanud, ehkki läks paremaks. Finaali võib oodata põnevusega, sest Swiatek pole ehk nii võimas kui Kvitova, aga pisut mitmekülgsem.

“Petra on väga raske vastane, tal on suurepärane agressiivne stiil ja võimas serv, seepärast pidin andma endast parima. Olen superuhke enda üle,” ütles Kenin väljaku intervjuus Marion Bartolile.