Prantslase visadus oli liiast: Mark Lajal pakkis Austraalias reketid

Mark Lajal. / Foto: Igor Pissarev

Ka teine Eesti tennisist langes Austraalia lahtiste kvalifikatsioonis välja, kui Mark Lajal kaotas avaringis Hugo Grenier’le (Prantsusmaa, ATP 179.) 4:6, 2:6.

Kaalukeeleks said esimese seti lõpus prantslase kaks servigeimi, kus Lajal ei suutnud murdepalle realiseerida, ehkki täpsem oleks öelda, et Grenier lihtsalt külmavereliselt päästis kõik need murdepallid ega andnud eestlasele šanssi.

Juba esimene geim, kus servimist alustas Lajal, näitas, et kergeid punkte Eesti esireket ei saa. Grenier suutis kõik esimesed servid tõrjuda ja kuigi mitte nii ohtlikult, et ise initsiatiiv haarata, aga ta tegi Lajali elu raskeks. Pikad punktid, mille võitmiseks pidi Lajal järjekindlalt ründama ja palli nurgast nurka suunama, väsitasid nii keha kui vaimu. Tegelikult mängis ka Lajal tõrjel hästi ja pani vastase servil raskustesse, aga tundus, et Grenier just raskusi armastaski. Kui need tekkisid, lahendas ta punkti paljudel juhtudel ässaga või ründas edukalt, aga lihtviga ta selles olukorras ei teinud.

Lajal oli teises geimis vastase servil 40:0 ees, aga murdepalle kätte ei saanud ning kaotas siis ise servigeimi. Seisult 2:3 sai Lajal lõpuks murde kätte, ehkki ka selles geimis oli Grenier 15:40 pealt välja tulnud. Kuid seisul 3:3 mängis Lajal oma servigeimi vigaderohkelt ja andis prantslasele uuesti edu. Seisul 3:4 jäi Lajalil kasutamata kaks murdepalli, aga täielik tänase mängu klassika oli avaseti viimane geim seisul 4:5. Grenier oli taga 0:30, aga lõi siis kaks ässa. Lajal tegi hiilgava tõrje, sai jälle murdepalli, aga vastane virutas taas ässa. Ja imede ime: ka järgmise murdepalli lahendas Grenier ässaga! Selles geimis oli Lajalil veel kaks murdepalli, mis ei lõppenud ässaga, aga punkti Lajal ikka ei võitnud ja sett oli läbi.

Lõpuks veel üks oluline statistika: kui arvestada avaseti kõikide geimide kaht esimest punkti, siis Lajal võitis neid 20st 15! Kuues geimis juhtis eestlane 30:0, aga võitis neist pooled. Prantslane hakkas mängima alles siis, kui selg oli vastu seina. Selge, et niisugune sett muserdab ja teises jäi Lajal kohe 0:4 taha. Nüüd enam selliseid seiklusi ei olnud ja seekord viis visadus sihile – Lajal võitis 12st murdepallist ühe, vastane 8st 4. Ässad olid Grenier’ kasuks 11:0, ehkki Lajal on reeglina ikka igas mängus vähemalt 3-4 ässa löönud ja serv on olnud üks tema relv.

Ja kõige selle juures võitis Lajal äralöögid 28:26. Kui maha võtta prantslase ässad, oli pikemates pallivahetustes äralöökide seis 28:15. Tagajoonemängus oli Lajal ründavam ja efektiivsem, aga kui otse servilt ühtki punkti ei tule (seda mitte ka vastase tõrjeveast), siis kahjuks niisugune paremus ei aita. Lihtvigu tegi Lajal 31 Grenier’ 15 vastu, aga paljud olid sellised frustratsiooni lihtvead, kui sa näed, et nii raske on punkte kätte saada.

Tehnilises mõttes mängis Lajal täna päris hästi, aga vastase vaim oli seekord tugevam,