fbpx
Close

Palju õnne, Aita Põldma!

– Aita Põldma koos poja Jaak Põldmaga / Foto: Ajakiri Tennis

Täna saab 70-aastaseks teenekas tennisetreener Aita Põldma, kelle töö ka Eesti tennise praeguste tipp- ja noormängijate kasvatamisel on hindamatu.

Võib-olla on väheseid tennisesõpru, kes ei tea, et Aita kandis neiupõlvenime Kree, olles seega Eesti tenniseajaloo arvatavasti kõige mõjukama inimese Evald Kree tütar. Sarnaselt isale oli ka Aita edukam treeneri kui mängijana.

Noorteklassis oli Aita Kree omavanuste seas kindlalt Eesti parim, aga aastate jooksul hakkas ta paremust loovutama Liidia Sinkevitš-Nurmele, paljukordsele Eesti meistrile. 2013. aasta suvel ajakirjas Tennis ilmunud persooniloos ütleb Aita oma varajase edu kohta nii: “Olin kohutav võitleja. Väike, aga südi – kui mäng kolme setini läks, võitsin alati.” Füüsiliselt ta nii tugev polnud ja täiskasvanute klassis enam suuri saavutusi ei tulnud.

Aita on selles mõttes tagasihoidlik, et ka viie ja poole aasta taguses loos tunnustas teiste paremust, näiteks Tiiu Parmast, kes tollal Eesti naiste edetabelit juhtis ja ka NSV Liidu meistriks tuli: “Mäletan, et Parmasega mängides ei tekkinud tunnetki, et võiksin võita. Imetlesin tema mängu, et nii pikk tee on selleni minna.”

Kuid pärast abiellumist sündisid perre tütred Kaire ja Kriss ning tasapisi leidis Aita, et parem hakata kohe treeneriks, selle asemel, et mängijakarjääri pikendada. Oma esimest noortegruppi asus ta treenima siis, kui tütar Kaire sai kooliealiseks.

Siin tekib õigustatud küsimus, et kui Aita nägi kõrvalt, kui tohutult palju aega pühendas tennisele tema isa, kes sisuliselt töötas 24/7, kas sel juhul oli üldse kirge nii rasket tööd tegema hakata? “Kui ise alustasin, siis nagu ei mõelnudki sellele, mida isa tegi. Küllap arvasin, et ega mina pea hakkama kõike muud tegema, võin olla lihtsalt treener. Kuid nõukogude ajal puhkepäevi tõesti polnud. Ei suuda siiamaani uskuda, et praegu enam ei pea laupäeval-pühapäeval tööl käima,” pajatas Aita Põldma ajakirjale Tennis.

– Aita Põldma tenniseväljakul / Foto: Eesti Tennise Liidu arhiiv

Suur tähis Aita Põldma treeneritöös oli Evald Kree Spordimaailma (EKSM) nimelise klubi loomine isa 80. sünniaastapäeval 1998. aasta juunis. Sõna “spordimaailm” tuli sellest, et Aital olid laiemad plaanid klubi suhtes, ent see on kujunenud ikkagi tenniseklubiks.

Nüüd on Aita uhke, et tema klubist on võrsunud kõige rohkem mängijaid Eesti Davis Cupi ja FedCupi koondisse: näiteks Maret Ani, poeg Jaak Põldma, Vladimir Ivanov, Mihkel Koppel, Margit Rüütel, Anett Kontaveit, Anet Kaasik, Eva Paalma.

Praegust Eesti esireketit Anett Kontaveiti pole Aita isikliku treenerina juhendanud, ent kindlasti on andnud kasulikku nõu. Maret Ani puhul torkas aga silma Aita omakasupüüdmatus – mõistes, et tema teadmised on eelkõige kasulikud noortetreenerina, loovutas ta oma tollase andekaima õpilase vanemates klassides Jaak Parmasele juhendada.

Poja Jaagu tennisekarjäär jäi poolikuks, kui ta 6-7 aastat tagasi valis lõplikult haridustee. Kuid Aita rõhutas: “Ta on ikkagi kolmekordne USA üliõpilasmeister ja kolmekordne Eesti meister üksikmängus. Noorteklassi mängijate seas peeti tema eeskätt maailma parimaks. Kuid ta on koolides kogu aeg viieline olnud ning pidevalt rõhutanud hariduse tähtsust, et tema ei saaks olla ainult profitennisist.”

– Aita Põldma koos tütre Kriss Põldmaga / Foto: Toomas Kuum

Täna on ema juubelil kohal kolm tütart Kaire, Kriss ja Laura, kuid tööülesannete tõttu Ameerikas viibiv Jaak jõuab ka nädalavahetuseks ema õnnitlema. Aital on rahvusvaheline pere, sest kõik lapsed on abielus välismaalasega. Tolles ajakirja Tennis loos ta meenutas, et ostis endale koju isegi erinevad kellad, mis pani käima vastavalt laste elukohtade kohalikule ajale. Ainult Krissi jaoks polnud kella vaja, sest tema elab kõige lähemal, nimelt Lätis.

Veelkord palju õnne, lugupeetud ja armastatud tennisetreener Aita Põldma!

scroll to top