fbpx
Close

Padel kogub Eestis kiirelt populaarsust

– Padeli väljak / Foto: Unigrass

Padel, mida võib liialdamata pidada tennise sõsarspordialaks, on reketialade armastajate seas muutumas järjest populaarsemaks. Paljude tennisemängijate jaoks on padel mõnusaks vahelduseks suurele tennisele, sest erinevalt tennisest koormab padel oluliselt vähem kui tennis ega ole ka tehniliselt niivõrd nõudlik. Just nende põhjuste tõttu sobib see mäng pea igal tasemel ja vanuses inimesele. Ka Eestis on padeli populaarsus tõusuteel, paar aastat tagasi valmisid esimesed klubiväljakud Tallinnas. Alljärgnevalt kirjutab Unigrass lähemalt  padeli olemusest ja padeliväljaku ehitamise põhimõtetest.

Mis on padel? 

Lihtsalt öeldes on padel spordiala, milles on kombineeritud tennise, squashi, sulgpalli ja rannatennise elemente. Padel sai alguse juba 1969. aastal, kui mehhiklane Enrique Corcuera ehitas oma koju Acapulcosse kõige esimese padeliväljaku. Väidetavalt oli see, et väljaku tagumistes otses seinad asetsesid, tegelikult juhuslik. Corcuera pere ja sõprade jutu järgi ehitati seinad mitte mängu jaoks, vaid hoopis selleks, et vältida palli sattumist naabrite hoovi.  

1974. aastat nimetatakse aga padeli ametlikuks algusaastaks, sest sellel aastal asutas Corcuera Marbellasse maailma esimese padeliklubi. Uudne spordiala muutus Hispaanias kohe väga populaarseks. Viimase kümne aasta jooksul on ka ülejäänud Euroopa ja Ameerika Ühendriigid padeli avastanud ning nüüdseks teab padelist juba pea iga tenniseaustaja. Rahvusvahelise Padeli Föderatsiooni andmetel mängib tänasel päeval maailmas padelit juba üle 18 miljoni inimese. Padel on ka üks kiiremini kasvavaid spordialasid.

Üks põhjustest, miks padel nii väga inimestele meeldib, on kindlasti mängu sotsiaalne aspekt. Padeliväljaku mõõtmed on võrreldes tenniseväljakuga väiksed ning seetõttu asetsevad mängijad üksteisele lähedal, mis tagab mängu ajal pideva suhtluse.  

Padel erineb tennisest ka väljaku ülesehituse poolest – punkti võib seinapõrkest edasi mängida, kui pall on eelnevalt põrganud maha ja seejärel vastu klaasseina. Lisaks ei lööda padelis servi ülevalt, vaid ainult altkätt. Ka reketid on teistsugused, sest padelireketitel ei ole keeli ning reketite pind on kaetud plastiku või karboniga. 

Padeliväljaku ehitamine 

Padeliväljak on kui tenniseväljaku väiksem vend, mille mõõtmeteks on 10m x 20m. Lisaks ümbritseb väljakut nelja meetri kõrgune piirdesein, mis on tehtud klaasseintest ja võrgustatud terasest tarast. Kuna padelis kasutatakse erinevalt tennisest mängimiseks ka väljaku piiret, on vajalik spetsiaalne väljakupiirde lahendus. 

Padeli piirdeid toodetakse erinevates konfiguratsioonides, mille värve on võimalik valida RAL koodide hulgast. Padeliväljaku piire on konstruktsiooni poolest oluliselt põhjalikum kui tenniseväljaku oma, seetõttu on vajalik padeliväljaku piirde jaoks rajada ka lintvundament. Unigrass pakub padeliväljaku piirdeid, mis kõik sobivad ka välitingimustes kasutamiseks. 

Padeliväljaku puhul on oluline ka spetsiaalne kvaliteetne alus. Unigrassi käest saab tellida sobiva aluse ehituse, nagu ka ülejäänud padeliväljaku lisavarustuse elemente nagu   mänguvõrk koos postidega. 

Kunstmurukate on parim lahendus uue padeliväljaku rajamisel

Padeliväljaku rajamisel kasutatakse kõige rohkem kunstmurukatet, sest sellel on mitmeid eeliseid teiste väljakukatete ees. Padeliväljaku jaoks sobib kõige paremini kunstmuru just selle vähese hooldusvajaduse, lihtsa puhastamise ja jalasõbralikkuse tõttu. Oluliseks eeliseks on ka kunstmuru hind ja seetõttu oluliselt madalam ehitusmaksumus võrreldes teiste väljakukatetega. 

Sarnaselt tenniseväljakule kuulub ka padeliväljaku juurde täiteliiv, mis tuleb kunstmurukattele sisse harjata kohe pärast kunstmuru paigaldamist. Aeg-ajalt peab liiva ka väljakule juurde lisama, sest täiteliiv tagab palli põrkamise väljakul ning lisaks pehmendab see katet mängijate liigeste jaoks veelgi. Selleks, et tagada kunstmurukattega padeliväljaku hea seisukorra säilimine aastast aastasse, on soovitatav teha igal kevadel enne hooaja algust väljakule põhjalikum hooldus. 

Unigrassi väljakukatte valikus on nii sinine kui ka roheline kunstmuru, mis on mõeldud spetsiaalselt padeliväljakutele. Mängujooned on mõlemal juhul valged. 

Tutvu Unigrassi pooltpakutavate padeliväljaku kunstmuru ja piirdelahenduste variantidega SIINning hakka seda mõnusalt seltskondlikku ala harrastama juba täna! Inspiratsiooni ja uusi ideesid leiad Unigrassi blogist ja Facebookist.

scroll to top