fbpx
Close

Novak Djokovic võitis Melbourne’is üheksanda tiitli üllatavalt kergelt

Austraalia valitseja Novak Djokovic. / Foto: AP/Scanpix

Australian Openi meeste üksikmängu finaali eel tehti igasuguseid pakkumisi, aga peaaegu keegi ei ennustanud, et tiitlikaitsja ja maailma esireket Novak Djokovic (Serbia) võidab Daniil Medvedevi (Venemaa, 4) vähem kui kahe tunniga.

Medvedev, kes oma servigeimides oli senise turniiri käigus üsna haavamatu, kaotas tänases finaalis 14st oma pallingugeimist koguni pooled ehk seitse, sealhulgas kahes viimases setis 8st 5. Kuigi venelane alustas finaali närviliselt ja jäi 0:3 taha, suutis ta vähemalt esimeses setis mängu võrdsustada. Eriti hästi mängis venelane rasketel punktidel, samas võis tema poolehoidjaid ärevaks teha fakt, et lihtsatel pallidel eksis Medvedev liiga palju.

Viigiseisul 4:4 jäi Djokovic oma pallingul taha 0:15 ja siis oli raske aimata, et see oli venelase parim seis kogu mängu jooksul. Djokovic võitis selle geimi ja murdis Medvedevi pallingu seti jooksul teistkordselt seisul 6:5. Veel tundus, et miski pole läbi, kui Medvedev alustas teist setti murdega. Aga nüüd juhtus see, mida venelase pooldajad võisid karta – Djokovic tõstis taset. Tema servid muutusid ohtlikumaks, täpsus tagajoone pallivahetustes aina suurenes. Enam ei tekkinud Medvedevil võimalusi servi murda ja kuna ta ise oli endiselt ebakindel, siis ei olnudki ime, et matš lõppes 7:5, 6:2, 6:2 – ega kahe viimase seti kohta pole muud öelda, kui imestada võitja geniaalsust.

“Uskumatu esitus Novakilt,” ütles Mats Wilander Eurospordis pärast finaali. “Ta läks mängu käigus järjest paremaks ja võitis punkte väga erineval viisil. Selle võiduga ta näitas kogu maailmale, et on endiselt parim, Medvedevil on selgelt vaja rohkem mitmekülgsust, et Novakile vastu saada. Kuid tundub, et Austraalias on Novak sama haavamatu kui Rafa (Nadal – toim.) Roland Garrosis.”

“Kõige lõpuks tahan tänada seda väljakut, Rod Laver Arena’t. Iga aastaga armastan sind üha rohkem,” ütles oma võidukõne viimases lauses Djokovic. Ta lisas, et kuigi kogu selle Austraalias veedetud pika perioodi ja karantiiniaja suhtes on tal segased tunded, tuli turniir lõpuks hästi välja. “Te võite olla enda üle uhked,” ütles Djokovic.

Sõbrad pärast mängu. / Foto: Reuters/Scanpix

Finalistid kiitsid ka teineteist vastastikku – Djokovic ja Medvedev on palju koos harjutanud ja neist on saanud head sõbrad. “Ma olin vist maailmas umbes 500. reket, kui kohtasin Monacos Novakit ja olen väga tänulik, et ta nõustus minuga treenima,” rõhutas Medvedev, kes kiitis ka Djokovici kui isiksust. Serblane vastas samasuguse kiitusega, meenutades, kuidas nad koos harjutasid ja aega viitsid. “Aga eelmisel aastal sa enam ei tulnud Monacosse,” ütles Djokovic lõpuks muigelsui, viidates sellele, et nüüd on Medvedev nii tugev, et enam tema “abi” ei vaja. “Kuid kindlasti oles sa üks raskemaid võimalikke vastaseid ja see on ainult aja küsimus, millal võidad suure slämmi turniiri,” lisas Djokovic.

Medvedev tänas ka pealtvaatajaid ja ütles kerge piinlikkusega: “Tahtsin pakkuda teile pikemat mängu ja rohkem põnevust, aga ei tulnud välja,” kahetses venelane. “Mul oli täna halb päev, aga viimasel kolme kuu jooksul on meil olnud ka paremaid aegu,” pöördus Medvedev oma tiimi ja abikaasa poole.

Seda kariakt hoidis Novak Djokovic juba üheksandat korda. / Foto: AP/Scanpix

Harri Neppi: Medvedev oli nördinud, et temaga tehti selline harakiri

Eksperdist treener Harri Neppi kiitis eelkõige Djokovici taktikat. “Miks teised ei võitnud Medvedevit? Sest nad ei mänginud nii targalt!” rõhutas Neppi. “Djokovic lõi pikki palle, surus Medvedevi eeskätt, mida ta ise oskab, aga Medvedev ei oska. Isegi servi lõi rohkem eeskäe alla ja Medvedev ei suutnud tõrjel muud, kui lüüa lihtsaid palle tagasi. Kui Djokovic teise seti algul veel ühe servigeimi kaotas, siis ainult seetõttu, et ta polnud pärast setivõitu keskendunud.”

Neppi sõnul läks Djokovicil mäng libedamalt ka seetõttu, et Medvedev läks abitust olukorrast närvi, ta ei teadnud mida teha ja lõhkus isegi ühe reketi. “Kuppel läks sassi. Eks ta oli nördinud, et temaga tehti selline harakiri,” ütles Neppi, ehkki sisuliselt see lause pole täpne, sest harakiri teeb ikka inimene ise. Kuid kaudselt see nii oligi. “Ja lendpalli ei mängi Medvedev ka piisavalt hästi. Djokovicil jäi isegi varu tilkpallide arvelt, sest ta üritas neid vähe ja kõik ei tulnud ka parimal viisil välja.”

Ja lõpuks ka natuke numbritest. Vaadates esimese servi numbreid, ei torka Djokovici paremus kuigivõrd silma (statistika tema poolt vaadatuna): ässad 3-6, topeltvead 2-4, esimese servi õnnestumisprotsent 67-64, esimeselt servilt võidetud punktid 73% vs 69%. Aga teiselt servilt võitis serblane 58 ja Medvedev ainult 32% punktidest. Siin tulebki esile Djokovici tarkus, millest rääkis Neppi – ta lõi ka teist servi vastasele ebamugavalt. Äralöökidega jäi Djokovic alla 20-24, aga ta tegi lihtvigu 17 ning jäi sellega plussi, kuid Medvedevi 30 lihtviga olid üsna lühikese mängu kohta liiast.

Maailma edetabelit juhib nüüd Djokovic veel vähemalt kaks nädalat ja 8. märtsil on ta seda teinud 311 nädala jooksul, millega serblane tõuseb kõige rohkem aega maailma esinumbri tiitlit kandnud meestennisistiks. Roger Federer on ATP edetabeli liider olnud 310 nädalat. Medvedevil ei õnnestunud tänase kaotuse tõttu tõusta maailma teiseks reketiks, aga austerlasest Dominic Thiemist ta möödus. Esineliku punktid on nüüd sellised: Djokovic 12030, Nadal 9850, Medvedev 9735, Thiem 9125.

Põnevamaks läks muidugi võitlus ka slämmitiitlite arvu osas – Federer ja Nadal 20, Djokovic 18. Praegu on raske ennustada, kes jääb peale, kui kõik kolm on karjääri lõpetanud.

scroll to top