Novak Djokovic pääses 0:2 seisust, Jelena Rõbakina langes välja

Novak Djokovic tegi seda jälle – võitis kaheksandat korda slämmiturniiri mängu 0:2 kaotusseisust. / Foto: AFP/Scanpix

Kohaliku aja järgi kell pool kaks öösel lõppes 23-kordse slämmivõitja Novak Djokovici (Serbia, 2) kohtumine kaasmaalase Laslo Djerega, keda ta võitis 4:6, 4:6, 6:1, 6:1, 6:3.

Kaks serblast olid varem omavahel kohtunud vaid korra ja siis võitis Djokovic Belgradi turniiri 2. ringis 2:6, 7:6, 7:6. Seekord lõpp nii põnevaks ei läinud, aga tegelikult oli võitlust viimases kolmes setis rohkem kui tulemus näitab. Näiteks neljas sett kestis 53 minutit ja sellest napilt kauem (54 minutit) mängiti vaid esimest setti.

Mäng algas kohe Djere murdega, kuid teises ja neljandas geimis oli Djokovicil kokku kolm murdepalli. Kui aga need jäid realiseerimata, oli seti teisel poolel veel ühele murdele lähemal Djere, kellele aga piisas ka servi hoidmisest. Teine sett oli maailma teise reketi jaoks hoopis lootusetu – Djere loovutas oma servil vaid kolm punkti! Maailma 38. reket lõi teises setis 23st esimesest pallingust sisse 20 (87%) ja võitis esimese servi punktidest 90%! Kõik geimid läksid kiirelt, aga ühe Djokovici servi seisul 3:3 Djere murdis.

“Rääkisin pisut iseendaga,” tunnistas Djokovic pärast mängu, et oli seisul 0:2 enda peale pahane. “Pidin sundima ennast üles kütma, vaimujõudu näitama. Nii mõnelgi korral karjääri jooksul on see õnnestunud, aga mõnikord ka mitte, mistõttu olen väga tänulik, et see täna korda läks.”

Lõpuks kolmanda seti teises geimis, kus Djerel oli kaks geimpalli, sai Djokovic seejärel murde, kui võitis 26 lööki kestnud pallivahetuse. Djokovic tõstis käed rahva poole ja palus aplausi toetuseks. Kui kolmas sett kaldus seejärel kiiresti Djokovici poole, oli neljanda algus taas põnev. 23-kordne slämmivõitja alustas seda murdega vastase 40:0 eduseisult, kuid kaotas siis oma servi nulliga. Järgmises geimis pidi Djokovic pingutama Djere 40:15 eduseisult ja võitis 14 punkti kestnud geimi kolmandalt murdepallilt. Ka järgmise murde saamiseks kulus 16 punkti, aga Djere selles setis lõpuks oma servigeimi ei võitnudki.

Otsustavas setis sai Djokovic murde kätte teises geimis ja juhtis 3:0. Seejärel olid servigeimid mõlemale poole kindlad kuni seisuni 5:3, kui Djokovic pidi murdepalli päästma. Aga tol hetkel muidugi uskusid kõik, et küllap kogenud mees oma võtab ja nii läks. “Kell on peaaegu kaks öösel, aga suur osa rahvast jäi kohale,” pöördus Djokovic pealtvaatajate poole: “Loodan, et fännid nautisid seda show’d, aga mulle see mäng nii nauditav polnud, eriti kaks setti. See oli viimaste aastate üks raskemaid mänge. Minu suur au kuulub Laslole, kes mängis oma parimat tennist.”

Lõpuks oli statistika muidugi Djokovici poolel, ainult esimese servi õnnestumisprotsendi (65 vs 70) osas jäi ta Djerele alla. Kuid esimeselt servilt võidetud punktid (77% vs 66%) ja teise servi punktid (55 vs 42%) lõppesid Djokovici ülekaaluga. Djokovic realiseeris 14st murdepallist 7 ja Djere 11st 3.

Kummaline küll, aga juba 2. ringi pääsemisega oli Djokovic taganud 11. septembriks taas esireketi tiitli. Seega võinuks ta täna öösel isegi kaotada, sest Carlos Alcaraz (Hispaania, 1) US Openil seekord punkte juurde ei saa, sest on tiitlikaitsja. Aga Djokovic mullu New Yorgis ei mänginud ja seega on juba praegu saanud +180, millest talle piisab.

Slämmiturniiridel on Djokovic 0:2 kaotusseisust võitnud nüüdseks kaheksa korda. Esimest korda juhtus see siis, kui Djokovic oli alles 18-aastane ja alustas Wimbledoni turniiri kvalifikatsioonist. Põhiturniiri teises ringis võitis ta 0:2 seisust Guillermo Garcia Lopezi (Hispaania). Tema järgmine võit seisult 0:2 on vast tuntuim – 2011 US Openi poolfinaalis Roger Federeri üle, kui serblane päästis kaks matšpalli. Finaalis on ta 0:2 seisult võitnud korra – 2021 Prantsusmaa lahtistel Stefanos Tsitsipast. Eelmisel hooajal võitis ta sarnaselt seisult Jannik Sinnerit Wimbledoni veerandfinaalis. Seega on viimasel ajal Djokovici taolised tagasitulekud sagenenud – alates 2021 neli korda.

Naiste 3. ringi mängudes oli üks üllatus, kui Sorana Cirstea (Rumeenia, 30) võitis Jelena Rõbakina (Kasahstan, 4) 6:3, 6:7, 6:4. 33-aastane Cirstea on karjääri jooksul võitnud slämmidel väga palju kõrge asetusega mängijaid, aga samas pole ise jõudnud veerandfinaali rohkem kui ühe korra ja sedagi ammu – 2009 Prantsusmaa lahtistel. Täna öösel peetud mängus näitas Cirstea väga kõva närvi ja tahtejõudu, sest Rõbakina surus kõvasti. Tõsi, teises setis Cirsteal matšpalli ei olnud ja hoopis Rõbakinal jäi 6:5 peal kasutamata kaks matšpalli ning tie-break’is mängis Kasahstani tennisist maha 4:0 edu, aga võitis 8:6. Kuid otsustavas setis murdis Rõbakina Cirstea pallingu nii seisul 2:4 kui ka 3:5, aga mõlemal juhul võttis rumeenlanna murde tagasi.

Naiste turniiril on esikümne mängijaist nüüd välja kukkunud kolm – lisaks Rõbakinale Caroline Garcia (Prantsusmaa, 7) ja Maria Sakkari (Kreeka, 8). Raskustes oli eile ka Coco Gauff (USA, 6), kes oli Elise Mertensi (Belgia, 32) vastu seti ja murdega taga. Teise seti seisult 2:3 võitis Gauff aga kümme geimi järjest ja mängu 3:6, 6:3, 6:0.