Ässade rekord võib aastakümneteks jääda John Isneri nimele

Tennisnet ei pannud meelega John Isnerist kurba lahkumisfotot, vaid sellise, kus ta on oma lemmiktegevuse ehk servimise juures. / Foto: AP/Scanpix

US Openil pani profikarjäärile punkti John Isner, kes päris kaua hoidis enda käes ka USA esireketi tiitlit ja asub maailmas esikohal serviässade arvu poolest.

Isner oli kaua aega maailma edetabeli teise-kolmanda kümne mängija ning alles 2012 aprillis, veidi enne 27. sünnipäeva tõusis ta kümnendaks. Peab ütlema, et USA-l oli eelmisel kümnendil selge madalseis ja nii saigi Isner olla pikalt liider. Ka praegu pole ameeriklasi esiviisikusse kerkinud, aga vähemalt on neil tugev plejaad esikümne piiril ja teises kümnes. Oma parima edetabelikohani (8.) jõudis Isner alles 33-aastaselt (2018 juuli). See juhtus pärast seda, kui ta oli jõudnud Wimbledonis poolfinaali.

Kuid üldiselt ei olnud Isner slämmiturniiridel kuigi edukas. Kodusel US Openil on ta kaks korda jõudnud veerandfinaali, aga Austraalias ja Prantsusmaal pole kunagi saanud 4. ringist kaugemale. Ameeriklase suurim võit on esikoht 2018. aasta Miami Masters 1000 turniiril. Neli korda on Isner Masters 1000 turniiri finaali kaotanud – kõik paremad tulemused on kõvakattel.

Isner kui tõsine ja mänguliselt pisut ühekülgne tennisist ei olnud rahvusvaheliselt kindlasti nii kuulus, kui näiteks temaga umbes sama masti mees Gael Monfils. Sellepärast ongi Isneri nimi pigem tuntud rekordiliselt pika mängu poolest, kui ta 2010. aasta Wimbledoni avaringis võitis prantslase Nicolas Mahut’ 11 tundi ja 5 minutit kestnud mafšis. Sellest omakorda 8 tundi ja 11 minutit kestis otsustav sett, mille Isner võitis 70:68.

Praeguseks on aga Isneri nimel üks rekord, mida nii pea üle ei lööda. Nagu juba mainisime ameeriklase ühekülgsust, siis on tema mäng peamiselt rajatud servile. Tagajoone pallivahetuste kvaliteedi poolest pole Isner vast isegi esisaja tasemel, kuid samas pole ka 208-sentimeetrise kasvuga suurt valikut mängustiili osas. Kuulsas maratonmängus Mahut’ga lõi Isner 113 ässa, aga karjääri lõpuks oli see arv 14 528.

Ning seda arvu nii pea üle ei lööda. Tabelis järgnevad ju Isnerile tennisistid, kes on ka juba karjääri lõpetanud nagu Ivo Karlovic, Roger Federer, Feliciano Lopez (tema küll aeg-ajalt veel mängib), Goran Ivaniševic ja Andy Roddick. Kuuendal kohal asuv Roddick on löönud juba alla kümne tuhande ässa. Hetkel pole näha kedagi, kes lähiajal ületaks 10 000 piiri, rääkimata Isneri 14 528st ässast.

Isneri lahkumine US Openil oli kurb, sest ta oli võitmas teise ringi kohtumist kaasmaalase Michael Mmoh’ vastu, kuid kaotas viies setis (otsustava seti tie-break 10:7). Mmoh palus pärast võitu publikul ja intervjueerijal keskenduda Isnerile, aga pisarais mees eriti palju rääkida ei suutnud. Siis ta lahkus aplausi saatel ja mingit spetsiaalset tänuüritust, nagu tehti Serena Williamsile, US Openil ei korraldatud. Muidugi pole Isner saavutustelt võrreldav Williamsiga, aga ameeriklased oleksid ta võinud ikkagi nö “fanfaaride saatel” puhkusele lasta.