fbpx
Close

Noore tennisetähe taastusravi tekitas uue sõltuvuse

– Bianca Andreescu | Foto: Reuters/Scanpix

Suur läbimurre ja edu, seejärel vigastused, siis taastusravi ning nüüd koroonapandeemia ja uus, segav sõltuvus. Nii võib lühidalt kokku võtta Rumeenia päritolu kanadalanna Bianca Andreescu viimase tenniseaasta.

Ei olnud just palju neid, kes julgesid mulluses USA lahtiste finaalis 19-aastase Bianca Andreescu võidu peale Serena Williamsi vastu panustada. Kuid nii läks ja temast sai esimene 2000-ndatel sündinud mängija, kes võitnud suure slämmi turniiri. Oktoobris tõusis Andreescu naiste maailma edetabelis juba neljandale kohale.

Esimese WTA-turniirivõidu sai nooruke, siis alles 18-aastane kanadalanna 2019. aasta märtsis, kui Indian Wellsi turniiri finaalis alistas ta Angelique Kerberi (Saksamaa) 6:4, 3:6, 6:4.

Raske põlvetrauma

Pärast USA lahtiseid pole saanud Andreescu täiel võimsusel tennist mängida ning hetkel paikneb ta külmutatud WTA edetabelis kuuendal positsioonil. Juba varem segas tennisisti õlavigastus, kuid 30. oktoobril vigastas ta Hiinas Shenzhenis raskelt põlve. See juhtus aastalõputurniiri kohtumises tollase maailma teise reketi Karolina Pliškova vastu.

„Tegin tõrjel mingi imeliku sammu, põlv väändus sissepoole ja kuulsin raksatust. Treener ütles, et see on menisk. Ei saanud põlve kõverdada, see krudises liikudes ja tegi palju valu,“ rääkis Andreescu. Pärast 3:6 avaseti kaotust astus ta kõrvale. „On olukordi, kus mängija peab endale ütlema „stopp“ ja kuulama oma keha. Nii ma toimisingi,“ lisas ta.

– Bianca Andreescu vigastas põlve Shenzheni turniiril | Foto: AP/Scanpix

Pärast Hiina-turniiri alustas Andreescu põlveraviga. „Võtsin päev korraga ja seni on kõik kenasti kulgenud. Olen asjade käiguga rahul.“

Mingi lust ja lillepidu pole taastusravi loomulikult olnud.

„Kõik see on olnud pööraselt raske. Aus olla, siis tõenäoliselt üks keerulisemaid perioode, millega sportlasel oma karjääri jooksul kokku puutuda tuleb. Minulgi on olnud lühikese karjääri jooksul mitmeid pisivigastusi, seega tean millest ma räägin. Üritan hoida pea selge ja pilk on tulevikku suunatud. Proovin olla võimalikult positiivselt meelestatud. Mind motiveerib lõppeesmärk,“ ütles Andreescu.

Taastumiseks lisaaeg

Märtsi alguses oli Andreescu juba valmis tenniseväljakutele naasma. Kuid siis peatus koroonapandeemia tõttu kogu spordimaailma tegevus. Andreescu võistluskavva oli planeeritud Indian Wellsi turniir, samuti Roland Garrose suure slämmi turniir, mis lükati edasi sügisesse. Wimbledoni tenniseturniir jäeti üldse ära. Turniiride edasilükkamine ja ärajäämine on andnud Andreescule taastumiseks veelgi aega. Võimalus, et põlv võistluste ajaks piisavalt tugev on, üha suureneb.

Kuid planeeritust pikem võistluspaus on Andreescule tekitanud uue sõltuvuse.

„Olen väga pahasti jäänud Netflixi lõksu. Arvan, et see pole mulle sugugi hea, kuid teraapiana on see äärmiselt mõnus,“ arvab juunis 20-aastaseks saav tennisemängija.

Maailma esinumbriks

Kuigi Andreescu profikarjäär on alles alguses, siis lõppeesmärk on talle teada juba ammu.

„Eesmärk on tõusta maailma esinumbriks ja võita võimalikult palju suure slämmi turniire. Samal ajal õppida kogu aeg järjest paremini mängima ja ühtlasi saada ka paremaks inimeseks.“

„Pean olema nii väljakul, kui inimesena kannatlikum. Just kannatlikkusest jääb mul kõige enam puudu,“ arvas Andreescu. „See pole pelgalt minu arvamus, vaid ka teised on mulle seda öelnud,“ lisas auhinnarahadena 6,7 miljonit dollarit teeninud neiu.

„Olen õppinud, et edu ei tule üle öö. Pärast USA lahtiste võitu nautisin raske töö vilju, olin sellisest sensatsioonilisest edust unistanud 12-aastasest saati,“ rääkis Ontarios sündinud Andreescu.

Tema vanemad siirdusid Rumeeniast Kanadasse 1994. aastal. Pere kolis tagasi kodumaale, kui Bianca oli kuuene, seal tegi tüdruk seitsmeselt tutvust tennisega. Kaks aastat hiljem naasis aga pere Kanadasse.

Ühe unistuse täitumine lükkus edasi

Andreescu üheks suurimaks unistuseks on olnud mängimine olümpiamängudel. Nüüdseks on teada, et selle unistuse täitumine on vähemalt aasta võrra edasi lükkunud.

„Jah, olümpiamängud on minu suur unistus. Mitmed mängijad on rääkinud, et olümpial mängimine on suurepärane kogemus. Kuid minu jaoks pole tähtis mitte ainult osalemine, vaid tahan järgmisel aastal Tokyos võita kuldmedali. See oleks alles midagi,“ õhkas Andreescu.

scroll to top