fbpx
Close
PAF.ee

Mis on spordiennustus ja kuidas sellega tutvust teha?

Tennist on niigi huvitav vaadata, kui ka oma mängijad suurtel turniiridel kaasa löövad, aga ennustamine teeb ala jälgimise kahekordselt põnevaks, sest nüüd on mängus panus, mis vahel võib sisse tuua päris suure summa raha.

Enne ennustama asumist teeme selgeks mõned mõisted. Traditsioonilises spordiennustuses pakub kihlveokontor ennustamiseks erinevaid valikud või sündmusi, mille saabumise tõenäosust hinnatakse koefitsientidega (mida väiksem number, seda suurem tõenäosus). Kõige levinum on nn 1X2 (1-2) tüüpi ennustus. Tennises saabki olla vaid 1-2, sest selles mängus viiki ei esine.

See tähendab, et ennustaja panustab näiteks ühe või teise meeskonna võidule (või viigile). Kui pakkumine läheb täppi, saab spordiennustaja oma tehtud panuse tagasi valemiga: panuse suurus x koefitsient. Näiteks panustades Inglismaa – Eesti jalgpallikohtumises Inglismaa võidule 5 eurot koefitsiendiga 1.20, saab panustaja õige tulemuse korral tagasi 6 eurot.

Sõltuvalt spordialast liiga populaarsusest pakutakse mängule veel tavaliselt 10-200 muud panustamisvõimalust – nt täpne skoor, geimi- ja setivõidud tennises, väravalööjad, võidumarginaal golfis jne.

Esimesed ennustused

Oma esimeste ennustuste tegemiseks tuleks valida obivaim kihlveokontor. Kindlasti peaks see olema usaldusväärne ja Eestis litsentsi omav ettevõte. Tavaliselt pakutakse uutele ennustajatele proovimiseks tasuta panustamise võimalust. Tutvu pakkumistega ning uuri, kas nende panuste tegemisel on ka agasid (läbimängimise kohustus, minimaalne koefitseint jms).

Tee alustuseks väikseid panuseid (minimaalne panus võib olla ka 0.10€), et aru saada, kuidas ennustuskeskkond töötab, milliseid nuppe vajutada (peale panuse tegemist tuleb see tavaliselt ka kinnitada), kus näeb oma ennustuste ajalugu jms. Ole valmis selleks, et su panus võib kaotada ning vali summa, mille kaotamisest sul kahju ei oleks.

Vali omale strateegia ja jää selle juurde

Ennustamisel võta eesmärgiks teha esialgu konservatiivseid otsuseid ning kasvatada vaikselt konto jääki. Esimesed panused võiks olla kindlasti üksikpanused vähem riskantsematele mängudele. See tähendab muuhulgas seda, et panuseid tuleks teha tuntud turniiridele, kus mängijad näitavad stabiilsemaid tulemusi ning mille kohta on võimalik koguda ka usaldusväärset infot. Info kogumine ja analüüsimine on spordiennustuses sama oluline, kui börsil kauplemisel ettevõtete majandusnäitajate uurimine ning majandusuudiste jälgimine. Vastasel juhul on tegemist loteriiga…

Erinevad spordiennustuse mängud

Lisaks traditsioonilistele ennustustele, kus mängitakse n.ö maja vastu, on olemas ka nn fantaasiaennustused (Fantasy sport), kus mängija koostab etteantud mängueelarvega omale unistuste meeskonna, kes teenib punkte vastavalt päriselus toimuvatele mängudele. Mängija ostab pileti ning piletimüügi tulu jagatakse parima tulemuse saanud mängijate vahel. Sarnaselt toimib ka totalisaator, kus mängijad ostavad pileti või ka osa piletist (ühisrahastusega piletid) ja märgivad nt 10 mängu tulemused (1 X 2) ning tulemuste selgudes jagatakse kogunenud auhinnafond täpselt vastanud ennustajate vahel. Selliste mängude puhul võib auhinnafond küündida mitme miljoni euroni (nt Pafi pakutavas Jackpot ennustuses võib Colossus ennustuse jackpot olla kuni 5 000 000 eurot).

Vastutustundlik mängimine

Kuigi spordiennustus võib olla mõnele inimesele igapäevaseks tuluteenimise allikaks, siis tuleb arvestada, et tegemist on ikkagi meelelahutuse ja hasartmänguga ning sellesse tuleb suhtuda vastutustundlikult. Soovitame kõigil enne ennustama asumist seada omale mängukeskkonnas kindlad limiidid (nt maksimaalse summa määramine, mille piires mängida saab, sissemaksete piiramine või mõne mängukategooria külmutamine).

Rohkem infot vastutustundliku mängimise kohta leiab näiteks Pafi kodulehelt: www.paf.com/play-it-safe

Infokast

Kas teadsid, et…

  • Spordiennustuses saab teha panuseid nii mängueelselt (pre-match betting) ning ka reaalajas juba käimasolevale sündmusele (live-betting).
  • Ühele mängule pakutakse sadu erinevaid ennustusi. Näiteks jalgpallis saab panustada mängu võitjale, täpsele skoorile, poolaja tulemustele, väravalööjatele, punastele-kollastele kaartidele, nurgalöökidele, värava löömise ajale jne.
  • Ennustamisel on abiks statistika ja meeskondade/sportlase taustauuring.Pea kõikide mängude juurest leiab statistika nupu, mille kaudu pääseb ligi meeskonna või sportlase viimase aja tulemustele.
scroll to top