fbpx
Close

Kuldne slämm jäi ainult unistuseks: Djokovic kaotas Zverevile!

Novak Djokovic (vasakul) tunnustab hästi mänginud Alexander Zverevit. / Foto: Reuters/Scanpix

Tokyo olümpia tenniseturniiril sündis reedel tõeline sensatsioon, mis võib-olla tulemuse poolest ei olnudki nii üllatav kui mõni teine resultaat, aga juhtus see, mida ei oodatud: Novak Djokovici jaht üksikmängu olümpiakullale ja aasta Kuldsele slämmile sai läbi.

Ja sai läbi niimoodi, et tema vastane Alexander Zverev (Saksamaa, 4) võitis kohtumise viimasest 11st geimist 10, nende hulgas viis servimurret! Djokovicil tundus olevat kõik enda kätes, kui ta võitis avaseti 6:1 ja asus teises pärast murret juhtima 3:2. Siis toimus aga midagi täiesti ootamatut – järgmises kolmes geimis, millest kaks olid tema servigeimid, võitis Djokovic ainult ühe punkti. Sealt edasi jätkus mäng sama rada pidi ka otsustavas setis – Zverev oli pidurdamatu ja 4:0 edu juba selline, mida isegi Djokovic ei saa enam tagasi mängida. Sealjuures võitis Zverev mängu lõpetuseks seisul 5:1 veel ühe vastase servigeimi!

Tõsi, vähemalt ei rikkunud kaotus Tokyos Djokovici lootusi mängida välja aasta suur slämm, milleks tuleb tal võita US Open, ent serblase enesekindlus sai hoobi. Treener Harri Neppi, kes hakkas mängu vaatama alates esimese seti keskpaigast, kommenteeris nii: “Mäng oli kindlalt Djokovici kontrolli all, ta ei lasknud Zverevil suurt midagi teha. Aga siis sattus Zverev sellisesse hoogu, et ta isegi kõvasti lüües enam ei eksinud. Djokovic oleks vast suutnud eduseisu ikkagi hoida, aga ta ei saanud enam esimest servi sisse ja see otsustas lõplikult.” Zverev nuttis rõõmust pärast võitu – olümpial on emotsioonid tihti teistsugused.

Suur võit paiskas Alexander Zverevi tunded valla. / Foto: Reuters/Scanpix

Tulemusega 1:6, 6:3, 6:1 lõppenud mängus tegi Zverev 37 äralööki Djokovici 16 vastu. Lõpuks oli ka lihtvigu vene päritolu sakslasel vähem – vastavalt 14 ja 16. Zverev lõi 7 ässa ja sai esimest servi sisse 72%, Djokovic 4 ässa ja 66%, ent nagu Neppi juba pajatas, see protsent mängu jooksul langes ja otsustavas setis oli ainult 50.

Zverevi vastaseks olümpiafinaalis (peetakse 1. augustil) tuleb Karen Hatšanov (Venemaa, 12), kes võitis Pablo Carreno Busta (Hispaania, 6) 6:3, 6:3. Hatšanov servi suurepäraselt ja hispaanlasel oli terve mängu jooksul ainult üks murdepall, mida ta ei realiseerinud. Venemaa mängija võitis esimesel servil 93% punktidest ehk 28st 26. Neist kümme olid ässad.

Hatšanovit võis enne turniiri pidada umbes neljanda järgu soosikuks, sest esimeses järgu favoriit oli Djokovic üksi ja teise järgu moodustasid Zverev, Daniil Medvedev ja Stefanos Tsitsipas. Kuid Hatšanov murdis läbi ja osaliselt ka seetõttu, et väga tugevatega (nagu tema tabelipoolel Tsitsipas ja Medvedev) tal kohtuda ei tulnudki. Zverev peaks olema finaali soosik, aga ainult siis, kui tema närvid vastu peavad.

Tõenäoliselt on Djokovicil kullašansse ka 2024. aastal Pariisis, aga esialgu ei ole ta olümpial enamat saanud pronksist (2008). Nüüd osaleb Djokovic pronksimängus juba kolmandat korda, seni on ta korra võitnud ja 2012. aastal kaotanud. Kuid Djokovicil on reede õhtul (Tokyo aja järgi) ees ka segapaarismängu poolfinaal, kus ta koos Nina Stojanoviciga ei ole ilmselt favoriit Venemaa paari Jelena Vesnina/Aslan Karatšev vastu. Venemaa on saanud juba segapaaris ka finaalikoha, kui neljandana asetatud Andrei Rublev ja Anastassia Pavljutšenkova alistasid Ashleigh Barty ja John Peersi (Austraalia) 5:7, 6:4, 13:11. Pavljutšenkova/Rublev on nüüd kõik kolm mängu võitnud otsustavas matši tie-break’is. Nad on ka otsustavt geimi enamasti juhtinud ja jõudsid tänagi esimesena matšpallideni (9:8 ja 10:9), kuid üks matšpall seisul 11:10 oli ka austraallastel.

scroll to top