Kes võiks peatada Iga Swiateki?

Iga Swiatek. / Foto: AFP/Scanpix

Poolatar Iga Swiatek (8) on teel Prantsusmaa lahtiste meistrivõistluste eelmise aasta võidu kordamisele. Esmaspäeva hilisõhtuses mängus alistas ta Marta Kostjuki (Ukraina) 6:3, 6:4.

Kui võrrelda Swiateki eelmise mänguga Anett Kontaveidi vastu, siis Eesti esireket pani algul kõvemini vastu kui Kostjuk, aga kokkuvõttes teenis ukrainlannast vähem geime. Nii et enam-vähem sama kindlalt sai Swiatek järjekordse võidu. Ka Kostjukil õnnestus esimesena murda Swiateki servi, ent tema edu kestis vaid ühe geimi, sest seisul 1:2 realiseeris poolatar pikas geimis viienda murdepalli ja viigistas. Mõlemas setis oli kokku kolm murret, millest kaks tegi Swiatek.

Swiatek tunnistas, et hilja õhtul mängimine ei ole mugav. “See on keeruline, sest kogu päeva rütm ja tavapärane rutiin muutub,” ütles Swiatek. “Kuigi ma olen nüüd mänginud palju kohtumisi õhtustel sessioonidel, ei leia ma ikka veel mängu alguses õiget rütmi ega näe palli elektrivalgustusega nii hästi kui päevavalgusel. Kuid eks mõlemal mängijal on samad tingimused, millega tuleb harjuda. Samas mulle meeldib, et mind testitakse teatud raskustega, sest siis sa pead olema pidevalt keskendunud. Hea, et ma ei ole läinud paanikasse, kui mul teistsuguste oludega on tekkinud mängu algul raskusi.”

Kohtumise matšpallil tõstis Swiatek võrgus olles kena volle üle Kostjuki ja pall kukkus täpselt tagajoonele. Ehkki ukrainlanna tegi kõik punkti päästmiseks, mängis Swiatek taas otsustavatel hetkedel laitmatult. Veerandfinaalis kohtub Swiatek Maria Sakkariga (Kreeka, 17), kes on edetabeli põhjal teine mängija kaheksa parema hulgas. Ta alistas esmaspäeval veenvalt Sofia Kenini (USA, 4) 6:1, 6:3 ja nii ei ole esikümnest konkurentsis kedagi peale Swiateki, kelle tõenäosus tiitlit kaitsta üha suureneb.

Swiatek ja Sakkari pole varem kunagi kohtunud, kuid poolatari sõnul on nad omavahel treeninud ja kummagi mängija tiimid saavad ka omavahel hästi läbi. “Keeruline on mängida tuuri ühe kõige toredama neiuga,” tunnistas Swiatek ja lisas, et kuigi ta valmistub juba taktikaliselt, peab ta esmalt mõtlema tänasele paarismängule, kus poolatar koos Bethanie Mattek-Sandsiga (USA, 14) on samuti jõudnud veerandfinaali.

Kuna naiste üksikmängude ülejäänud veerandfinaalides ei osale ühtki TOP20 tennisisti, on taas õhus suur üllatus – seda juhul, kui Swiatek ei võida. Ka 2010ndate aastate esimesel poolel juhtus üllatusi, eriti pani asjatundjaid imestama Marion Bartoli (tollal WTA 15.) võit 2013. aasta Wimbledonis ja Flavia Pennetta (26.) võit 2015. aasta US Openil. Viimastel aastatel on see saanud aga lausa normiks, et võidab keegi väljastpoolt TOP10 – näiteks Jelena Ostapenko oli 2017. aasta Prantsusmaa lahtiste eel maailma 47. reket, Naomi Osaka esimese slämmivõidu ajal 20., Bianca Andreescu 15., Sofia Kenin 14. ja Swiatek koguni 54.