Maailma 85. reket mängib Prantsusmaa lahtiste poolfinaalis!

Prantsusmaa lahtiste suurüllataja Tamara Zidanšek. / Foto: AFP/Scanpix

Prantsusmaa lahtiste meistrivõistluste naiste üksikmängus on olnud juba piisavalt palju üllatusi, ent ilmselt on neist seni suurim maailma 85. reketi Tamara Zidanšeki (Sloveenia) jõudmine poolfinaali.

Kui aga võrrelda eelmise aasta sama turniiriga, siis polegi Zidanšeki saavutuses midagi erilist, sest mullu jõudis ju argentiinlanna Nadia Podoroska poolfinaali maailma 131. reketina. Pisut võib nüüd rahuneda ka maailma 7. reket Bianca Andreescu (Kanada), kes esimeses ringis kaotas Zidanšekile otsustavas setis 7:9 – järelikult loosiga ei vedanud. Veerandfinaalis tuli Zidanšekil teist korda mängida tavalisest pikem otsustav sett, kui ta alistas Paula Badosa (Hispaania, 33) 7:5, 4:6, 8:6.

Zidanšekist sai esimene Sloveenia tennisist, kes jõudnud suure slämmi turniiril poolfinaali, kuid mitte esimene sloveenlanna. Nimelt võitis 1977. aastal Roland Garrosis Mariboris sündinud Mima Jaušovec, kes on ka sloveenlanna, aga esindas tookrod Jugoslaaviat.

Badosa oli selles mängus favoriit ja ta asus ka esimeses setis kahe murdega juhtima 3:0, aga Zidanšek viigistas 3:3 ja hiljem võitis seti. Teises setis läks vastupidi – Zidanšek juhtis 4:2, aga neli viimast geimi kuulusid Badosale. Otsustavas setis oli murdeid kõige vähem – seisuni 6:6 kummalgi üks. Sellel seisul ei kasutanud Badosa kolme murdepalli ja siis kaotas oma servi. “See oli meile mõlemale esimene võimalus poolfinaali jõuda, kuid tundus, et suutsin paremini närvidega hakkama saada ja ennast kokku võtta,” ütles Zidanšek. Enam-vähem sama tunnistas ka Badosa, kes leidis, et kaotas ainult liigse närveerimise tõttu. “Olin närvis alates eelmisest õhtust ning ei saanudki sellest üle,” ütles hispaalanna.

Ei saaks just öelda, et ka Anastassia Pavljutšenkova (Venemaa, 31) jõudmine poolfinaali poleks üllatus, ent tema puhul on tegemist siiski kogenud tennisistiga, kellele suure slämmi veerandfinaalis mängimine polnud midagi uut. Nimelt oli Pavljutšenkova varem mänginud kuues veerandfinaalis (sama palju nagu Kaia Kanepi), neist esimesel kahel juhul juba aastal 2011 (Prantsusmaa lahtised ja US Open) ning viimati 2020. aasta Australian Openil. Lisaks on Pavljutšenkova kolmekordne juunioride slämmivõitja ja 12 WTA tiitli omanik. Antud juhul lihtsalt pikk ootus kandis vilja, kui venelanna alistas täna Jelena Rõbakina (Kasahstan) 6:7, 6:2, 9:7. Pavljutšenkova heast tasemest räägivad ka 44 äralööki ja 28 lihtviga ehk koguni +16 selles arvestuses.

Pavljutšenkova ja Rõbakina mängus oli murdeid vähem (vastavalt 6 ja 3) ning otsustavas setis mängiti seisult 3:3 üheksa geimi ilma murdepallita ja isegi seisuta 40;40. Kuid kindel servi hoidmine pidi saama ükskord otsa ja lõpuks ei saanud sellega hakkama Rõbakina seisul 7:8. “Olen juba nii kaua tahtnud pääseda poolfinaali ja kui selle praegu saavutasin, siis erilist reaktsiooni polegi,” ütles Pavljutšenkova. “Muidugi olen rõõmus, aga samas on mul tunne, et töö pole veel tehtud.”

Selge, et kogenud Pavljutšenkova on hetkel suurem soosik jõudmaks finaali, aga enamik asjatundjaid siiski arvab, et turniiri võitja tuleb tabeli teiselt poolelt, silmas peetakse eelkõige tiitlikaitsja Iga Swiatekit (Poola, 8).