fbpx
Close
PAF.ee

Kaotusseisust välja tulnud Novak Djokovic jõudis Federerist ja Nadalist sammu kaugusele

Musketäride karikas teist korda Novak Djokovici käes. / Foto: AP/Scanpix

Maailma esireket Novak Djokovic (Serbia) on 2021. aastal võitnud ainult kolm turniiri, kuid nende seas on mõlemad sel hooajal peetud suure slämmi turniirid.

Neli tundi ja 11 minutit kulus Djokovicil täna Pariisis, et võita Prantsusmaa lahtiste finaalis Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 5) 6:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:4. See oli Djokovic teine esikoht Roland Garrosis ja nüüd on ta ainus mees pärast Rod Laverit, kes on iga slämmiturniiri võitnud vähemalt kaks korda: Australian Openi 9, Wimbledoni 5, US Openi 3 ja Roland Garrosi 2 korda. Kokku teeb see 19, mis on ainult ühe võrra vähem kui Roger Federeril ja Rafael Nadalil. Aga Djokovici positsioon näib kolmest tugevaim, sest ta on rivaalidest noorem ja saavutas nüüd mõnes mõttes plaanivälise tiitli.

Tsitsipas alustas hästi, aga tema edu peamine põhjus seisnes pigem lihtvigade vähesuses, sest pallivahetutse intensiivsuses ja efektiivsuses olid mõlemad mehed väga head, aga alates kolmandast setis läks lihtsalt nii, et Djokovic enam ei eksinud. Kahe esimese seti jooksul tegi Tsitsipas 12 ja Djokovic 22 lihtviga, aga lõpptulemusena kreeklane 44 ja maailma esireket 41 viga. Midagi ei aidanud ka see, et Tsitsipas jäi ässadega peale 14:5. Ka siin oli lugu selles, et pooled oma ässad tegi ta ära juba esimeses setis.

Üldiselt algas esimene sett siiski nii, et Djokovic võitis oma servigeime lihtsamalt kui Tsitsipas. Aga esimese murdepalli seisul 5:4 teenis Tsitsipas, kellele see oli ka settpall. Nüüd kõik pöördus: Djokovic päästis geimi ja murdis ise. Aga ees oli veel mitu pööret. Seisul 6:5 servides hakkas Djokovic mängima äärmiselt ebaõnnestunud, ei töötanud ka terve kohtumise tema heaks relvaks olnud tilkpall. Tsitsipas murdis tagasi ja juhtis tie-break’is 4:0, kui taas haaras Djokovic härjal sarvist, asudes juhtima 6:5. Settpallil tegi Tsitsipas lausa hiilgava löögi täpselt väljaku nurka ja võitis ka kaks järgmist punkti. Esimese lahingu oli võitnud kreeklane!

Teine sett jättis mulje, et Djokovicil oleks justkui mingid probleemid. Ta tundus tavapärasest aeglasem ja passiivsem. Kreeklane võttis teise seti kindlalt, see oli ka 34 minutiga kõige lühem sett. Kuid me ei saanudki teada, kas Djokovici miski vaevas, sest kolm viimast setti mängis ta selliselt, et tema niisugusele esitusele ei saa vastu keegi. Ei saanud ka liivaväljakute kuningas Nadal poolfinaalis. Tsitsipase lootus peitus ainult servis ja riskantsetes ründelöökides, aga nende õnnestumise protsent ei olnud nii kõrge, et Djokovicile ohtlikuks saada.

Kui serblane oli võitnud neljanda seti, oli tekkinud vastupidine olukord samade meeste 2020. aasta Roland Garrosi poolfinaalile, kus Djokovic läks 2:0 ette ja Tsitsipas viigistas. Aga viies sett oli mõlemas mängus sarnane – selle võitis Djokovic. Maailma esireket oli kolmandas setis vajanud ülipikka geimi ja viit murdepalli, et minna juhtima 3:1, seekord tuli Djokovici murre samuti pika, aga mitte nii pika, kümme punkti kestnud geimi järel seisuks 2:1. Tsitsipas näitas veel head võitlusvaimu, tulles servigeimis välja 2:4, 15:40 kaotusseisust, aga murret ta tagasi ei saanud ja sellega oli mäng otsustatud.

Võita Pariisis 0:2 kaotusseisust ei ole siiski liiga haruldane, profitennise ajastul on lisaks Djokovicile sellega hakkama saanud neli meest, viimati Gaston Gaudio (Argentiina) 2004. aasta finaalis kaasmaalase Guillermo Coria vastu, kui ta oli kaotanud esimesed setid 0:6, 3:6. Sarnaselt kaotas 1999. aastal Andre Agassi (USA) ukrainlasele Andrei Medvedevile alguses 1:6, 2:6, aga võitis ja vormistas sellega karjääri slämmi. Veel on 0:2 kaotusseisult võitnud Björn Borg (Rootsi) 1974. aasta finaalis Manuel Orantest (Hispaania) ja Ivan Lendl (Tšehhi) 1984. aasta finaalis John McEnroed (USA). Huvitav, et ühelgi teisel suure slämmi turniiril polnud profiajastul keegi tulnud finaalis 0:2 kaotusseisust välja, kuni eelmisel aastal tegi Dominic Thiem (Austria) seda Alexander Zverevi (Saksamaa) vastu US Openil.

Karika andis võitjale kätte Roland Garrosi kuuekordne tšempion Borg, kellele mainitud 1974. aasta võit oli karjääri esimene slämmitiitel. “Vaadata nende kahe suurepärase tšempioni mängu oli uskumatu! Tennis on paraku karm spordiala ja võita saab ainult üks. Täna oleks võinud neid olla kaks,” ütles Borg, kiites seega ka Tsitsipase esitust.

“Mul on suur au olla siin poodiumil koos suurte tšempionitega nagu Jim Courier ja Björn Borg. Tänusõnad tahaksin öelda Serbia rahvale, kes on mind toetanud ja kõigile pooldajaile, kes tulid tänast finaali vaatama. Viimased 48 tundi minu elust on olnud unustamatud,” ütles Djokovic ja avaldas samuti kiitust Tsitsipasele: “Kujutan hästi ette, mida ta on läbi elanud ja kui raske on kaotada finaalis. Kuid just need on sellised mängud, millest saab kõige rohkem õppida ning teades teda ja tema tiimi, olen kindel, et ta tuleb sellest välja tugevamana. Usun siiralt, et ta võidab veel palju slämmiturniire.”

“Andsin endast parima,” ütles Tsitsipas. “Mul oli hea turniir ja olen enda mängu üle õnnelik, aga au kuulub Novakile, kes on aastaid näidanud, kui suur tšempion ta on. Tema saavutused inspireerivad ka mind ja loodan, et ühel päeval suudan teha ära poole sellest, mida ta juba praeguseks on teinud.” Kreeka fännidele lubas Tsitsipas, et aasta pärast korraldab ta Pariisis samasuguse show’ nagu tänavu.

Treener Alo Ojassalu oli ajakirjas Tennis peaaegu ainus, kes pärast tänavust Australian Openit ennustas, et Djokovic ei saa enim slämmivõite Federerist ja Nadalist. Tennisnet esitas Ojassalule küsimuse, et kas ta peab hakkama oma sõnu sööma. “Ennustus ennustuseks, aga ma lihtsalt olen Djokovici vastu. Esiteks olen ma väga suur Federeri fänn ja teiseks on Djokovic inimesena ebasümpaatne. Jah, mängijana on ta peaaegu täiuslik, seda küll,” ütles Ojassalu, kelle jaoks tänane polnud kindlasti hea päev.

scroll to top