fbpx
Close

INTERVJUU | Aasta parim meesseenior Ants Sepp: tunnustus tuli üllatusena

– Ants Sepp Eesti meistrina / Foto: Erakogu

Seoses koroonapandeemiaga on seeniortennis nii Eestis kui maailmas praegu seisakus. Vaatamata juba aasta aega kestnud raskele olukorrale, polnud eelmine aasta päris vaikne. Välishooajal toimusid nii Eesti meistrivõistlused, mõned Eesti seenioride karikasarja etapid ning rahvusvahelised ITF-i turniirid. Seetõttu valiti eelmise aasta parimad ka seeniortennises.

Eesti Tennise Liidu 2020. aasta parima meesseeniori auväärse nimetuse sai kauaaegne Tallinna Kalevi Tenniseklubi liige Ants Sepp. Sellega ei piirdunud kogu elu tennise juures olnud mehe tunnustamine. Ka Eesti Spordiselts Kalev kuulutas tema aasta parimaks meesseenioriks. Muuhulgas saavutas Ants Sepp vanuseklassis 70+ kolm esikohta ITF-i turniiridel, millest kaks olid 2. kategooria ja üks 3. kategooria turniir.

Ants Sepp oli lahkelt nõus vastama Tennisneti küsimustele.

Kas valimine ETL-i ja ESS Kalevi aasta meesseenioriks tuli Sulle üllatusena?

Tuli küll üllatusena, aga tunne oli hea. Minust on paremaid mängijaid, kes lihtsalt ei saanud 2020. aasta koroonapandeemia tõttu võimalust võistelda, ja usinamaid harjutajaid. Aasta võistluskalender oli suurte aukudega, näiteks ka maailmameistrivõistlused jäid ära. Mul vedas: kaks ITF turniiri sain mängida varakevadel enne esimest lainet, kaks varasügisel enne teist lainet. Needki läksid napilt. Hispaania läks kinni nädal pärast turniiri. Läti-Eesti piir pandi kinni Jurmala turniiri avapäeval. Sel ajal oli Läti Euroopa turvalisim paik (näitaja ca 30) ja kaitses ennast eestlaste eest.

Valimise peamiseks eelduseks olid loomulikult tulemused. Oli see Su pika tennisekarjääri üks edukamaid hooaegu? Kõige meeldejäävam episood eelmisest hooajast?

Jah, oli küll üks edukaimaid. Minu aasta oli eriline selle poolest, et valisin kõrgema kategooria, nimelt esimese ja teise kategooria ITF-i turniire (kodused turniirid on kolmanda ja neljanda kategooria omad). Neljast ITF-i turniirist õnnestus kolm võita. Üksikmängu bilanss oli positiivne: aasta jooksul vaid üks kaotus Hispaanias esimese kategooria turniiril, kus muuhulgas mängis kaasa ka valitsev maailmameister.

Kõige positiivsem ja parem tunne väljakul oligi Hispaanias paarismängus koos Pekka Immeliga maailmameister Jairo Velasco Ramirezi vastu. Näitasime hambaid endast edetabelis tunduvalt kõrgemal asetseva paari vastu tema enda koduväljakul.

– Koos eelmise maailmameistri Jorge Camina Bordaga / Foto: Erakogu

Räägi veel mõnest meeldejäävast tennisevõidust?

Üsna eksootilised olid võidud Primorski krai meistrivõistlustel, kus ma teenisin armees pärast TPI (praegune Tallinna Tehnikaülikool) lõpetamist. Muuseas, Primorski krai on viis korda suurem kui Prantsusmaa. Eriline on ka töölissportlaste maailmameistri tiitel. Kalev on töölissportlaste liidu liige ja sel aastal peeti maailmameistrivõistlused Tallinnas. Minu arvates karjääri parim võit pärinebki aastast 2012, kus seenioride meeskondlikel maailmameistrivõistlustel Horvaatias võitsime Sven Evinguga maailma suurte hulka kuuluva Rootsi.

Kuidas hindad Eesti seeniortennise seisu? Millega võib rahul olla, mille kallal tuleks veel tööd teha? 

Seenioride read on hõredad aga tublid: Läti, Leedu, Soome turniiride võitjate ja osavõtjate hulgas kohtab eestlasi sageli.

Väga kodused-sõbralikud on seenioride Eesti karikavõistlused, mida peetakse eri linnades: Kuressaares, Haapsalus, Kärdlas, Tartus, Laagris Enn Kunila toetusel. Tore oleks, kui siia ilusasse nimekirja lisanduks tulevikus Viljandi.

Kahju on, et Eestis peetavate ITF-i turniiride nimekirjast on kadunud Tondiraba TKja Laagri TK turniirid. Ma ei tea, kas Tartu sise- ja välisturniir kadus vaid pandeemia ajaks või päriselt. Tuska teeb, et Eesti turniirid on madalama kategooriaga (kolmas ja neljas) kui naabrite omad, kuigi tase on enam-vähem sama. Kõigil naabritel, Lätis, Leedus, Soomes, Venemaal on esimese ja teise (soomlastel veel ka regionaalse) kategooria turniire.

Eesti seenioride MV Pärnus on kaotanud oma hiilguse ja esinduslikkuse. Kas Sa tead, kes on Eesti meistrid meeste paarismängu 55+, 60+, 70+, 75+ klassides? Ei tea, sest neid ei mängitudki välja osavõtjate vähesuse tõttu. Segapaarismängu Eesti seenioride MV võiks pidada eraldi teisel ajal nagu see on Soomes. Kolmel-neljal päeval mängida kolm mänguliiki oleks seenioride klassis liig mis liig.

Võiks kaaluda talviste Eesti seenioride MV korraldamist nagu kõikides tenniseriikides kombeks.

– Horvaatias 2015 maailmameistrivõistlustel Eesti tiimi liikmena. Vasakult: Ants Sepp, Tõnis Kukk, Heino Raivet ja Kalju Aigro / Foto: Erakogu

Oled heas füüsilises vormis. Milles peitub saladus?

Aitäh. Et liikuda, peab liikuma. Jõusaal mulle ei istu, ma olen metsausku ja liigutan end metsas. Kasutan kergejõustiklaste ja suusatajate harjutusvara. Kõige tähtsam on regulaarsus ja oma keha kuulamine: kui kuskilt midagi märku annab, tuleb võtta vähe kergemalt. Kuidagi loogiline on lumisel aja jooksmise asemel liikuda suuskadega. Sel talvel oli selline võimalus kaks kuud, eelmine talv jäi üldse ära, üle-eelmisel sai suusatada kuu aega kunstlumel. Koroonapauside ajal tegin metsas tennisistidele soovitatavaid eriharjutusi.

Kui tihti treenid?

Viimaste aastate rutiin on olnud „nädalas üks puhkepäev“. Tennist mängin talvel 2-3 korda, suvel 3-4 korda.

Kas plaanid edaspidigi aktiivselt seenioride turniiridel kaasa lüüa, muidugi koroonapandeemia taandumisel? 

Sel aastal on 90% turniiridest tühistatud või edasi lükatud. Praegu toimuvad seenioride turniirid vaid Iisraelis, Türgis, Venemaal. Meie huvipiirkond Läti, Leedu, Soome on kinni. Türki, Horvaatiasse, Hispaaniasse randa vedelema ei tõmba, kui aga tennist mängima, siis läheksin küll. Nii et kui võimalus avaneb, tahaksin mängida.

On Sul endal mingi statistika, kui palju on Sul Eesti seenioride MV-te tiitleid/medaleid?

Ei ole neid seni kokku lugenud. Nüüd siis Tennisneti palve peale üritasin. ITF-i turniirivõite on üksikmängus 17. Seenioride maailmameistrivõistlustel on käidud 9 korda. Eesti seenioride MV üksikmängu tiitleid on 6, teistes mänguliikides ja teist karva medaleid 45.

Intervjueeris Toomas Kuum

scroll to top