fbpx
Close

Kontaveidi alistanud Jabeur: olin sponsorite poolt põlatud

Ons Jabeur pärast Anett Kontaveidi võitmist. / Foto: AP/Scanpix

Juba enne tänavust Indian Wellsi turniiri oli tuneeslanna Ons Jabeur esimese Araabia tennisistina ületanud mitmeid tähiseid, kuid just tema viimased saavutused on pälvinud ka näiteks Andy Murray ja Billie Jean Kingi ülistust.

27-aastane Jabeur alistas BNP Paribas Openil Eesti aja järgi reede öösel meie Anett Kontaveidi 7:5, 6:3 ning jõudis poolfinaali. Võiduga Eesti esireketi üle garanteeris ta endale järgmiseks nädalaks WTA edetabelis koha esikümnes. Esimest korda karjääri jooksul. Sellega polnud varem hakkama saanud ainuski Araabia tennisist – ei mees, ei naine.

“Unistus täitus,” ütles Jabeur. “Ma olen alati tahtnud sinnani jõuda, tahan saada maailma esinumbriks. Top10 on alles algus. Teadsin juba ammu, et olen selle koha välja teeninud, sest mängin hästi. Tahan tõestada, et kuulun 10 parima mängija hulka,” lisas ta. Jabeuri läbimurre sai alguse tegelikult juba 10 aastat tagasi, kui ta 2011. aastal esimese Põhja-Aafrika mängijana tõstis pea kohale Prantsusmaa lahtiste  võidukarika neidude üksikmängus. Pärast seda on ta stabiilselt edetabeliredelil ülespoole roninud. Käesoleval aastal võitis ta Birminghamis oma esimese WTA-tiitli – olles jällegi esimene Araabia sportlane, kes midagi sellist saavutanud. Finaalid Chicagos, Charlestonis ja koht kaheksa parema seas Wimbledonis…

Nüüd, kus Tuneesia tennisemängija on jõudnud 10 parima naise hulka, tunnistas Jabeur, et teekond sinna pole olnud sugugi kergete killast. Jõuda tippu riigist nimega Tuneesia, kus puudub konkurentsivõimeline sporditoetussüsteem, eriti, mis puudutab tennist, on olnud naise sõnul äärmiselt raske. Naine arvab, et tema kodumaal ei saada tennisest aru.

“On hoopis teine asi olla tuneeslanna, kui sündida Prantsusmaal, USA-s või Austraalias. Neis riikides on oluliselt rohkem tenniseklubisid, väljakuid ja turniire. Tuneesias ei külastata tennisevõistlusi – rahvas pole sellega harjunud.”

Rahaliselt keeruline

“Olin aastaid oma päritolu tõttu sponsorite poolt tõrjutud, leian, et see pole õiglane. Varem ei saanud ma aru, et miks. Aktsepteerisin seda ja üritasin sellega toime tulla. Olen enda üle uhke, et jõudsin tänaseks sinna, kus olen, ilma et oleks teistele lootnud,” rääkis Jabeur. “Paljudel on kindlasti olnud raske karjäär, ma ei ütle, et mul on see kõige raskem. Ma lihtsalt tahtsin tennises tippu jõuda, tahtsin seda nii väga! Ma ei tahtnud sõltuda toetajatest, keda pidi pidevalt ja lakkamatult anuma ja veenma, et jõuan omal alal tippu. Ja  paluma selliseid firmajuhte, keda tennis või sport üldse tegelikult ei huvitanud.”
Tänaseks on Jabeuril probleemid sponsorlusega tõenäoliselt seljatatud – ta kuulub ikkagi hetke maailma kümne parima naistennisisti hulka! Sotsiaalmeedias kiitis teda Andy Murray, Billie Jean King õnnitles teda pärast võitu Kontaveidi üle ning nimetas Jabeuri Top10 hulka jõudmist “ajalooliseks”.”See näitab, kui tähtis see minu jaoks on. Olla märgatud legendide poolt, ausalt, see annab mulle veelgi rohkem motivatsiooni ja jõudu edasi töötada. Ja kes teab, võib olla võidan minagi ühel päeval suure slämmi turniiri.”

Meeletu stress

Enne Indian Wellsi turniiri oli Jabueri sihiks mitte ainult kõrge edetabelikoht või hästi mängida, vaid kindlustada pääs ka järgmisel kuul toimuvale WTA Finalsile. Hetkel on ta 5 miljonilise auhinnafondiga Mehhikos peetavele turniirile viival viimasel, kaheksandal positsioonil. “Jaht aastalõputurniirile on stressirohke. Tuuril on väga palju mängijaid. Täpset tabelikohta ei vaadanud, kuid teadsin, et see ei ole kaugel. Vestlesin ka oma mentaalse ettevalmistuse treeneriga ja ütlesin talle, et seda kõike on minu jaoks liiga palju. Vaimne pinge on pidev. Kuid lisasin, et ma pean selle läbi tegema, ma pean sellega toime tulema, kui ma tahan kunagi võita suure slämmi turniiri.”

Jabeur on ühe võidu kaugusel, et esimese araablannana jõuda Indian Wellsi finaali. Ja esimese aafriklannana pärast 1994. aastat (Amanda Coetzer). Tee peal seisab ees Hispaania 23-aastane tõusev täht Paula Badosa. Tänavu varem Miamis toimunud kohtumisel jäi peale Jabeur, seda ülimalt tasavägises kohtumises 7:6 (6), 5:7, 7:5.

scroll to top