fbpx
Close

Iga Swiatek, kes siis muu

Iga Swiatek Rooma turniiri võidukarikaga. / Foto: AFP/Scanpix

Maailma esireket Iga Swiatek (Poola) võitis Roomas oma tänavuse viienda WTA turniiri ja kordas sellega ka mullust võitu. Aga tal jätkus pärast võitu ikka veel emotsioone nagu oleks iga uus edu talle midagi erilist, kui kõrvaltaatajaile tundub juba rutiinne.

Finaalis alistas 26. järjestikuse mänguvõidu saanud Swiatek Ons Jabeuri (Tuneesia, 9) 6:2, 6:2. Siiski oli teises setis üks hetk, kus tundus, et võib-olla Jabeur saab jalad alla. Tuneeslanna tegi kõik, et Swiateki võidumarssi peatada ja seisul 0:4 murdis ta esimest korda vastase pallingu. Seejärel võitis Jabeur veel seitse punkti järjest – oma servi ja vastase pallingul sai 40:0 edu. Järgnesid pallivahetused, kus mõlemad panid kõik oma oskused mängu, aga Swiatek jäi peale. Tal leidus veel Jabeur pidurdamiseks veel üks käik, mida enne vaja ei läinud.

Swiateki võiduseeria muudab eriliseks just fakt, et finaalides ta võidab kõiki tugevaid justkui möödaminnes. Loetleme: Dohas alistus Anett Kontaveit 6:2, 6:0, Indian Wellsis Maria Sakkari 6:4, 6:1, Miamis Naomi Osaka 6:4, 6:0, Stuttgardis Arina Sabalenka 6:2, 6:2 ja nüüd Jabeur 6:2, 6:2. Kõik vastased peale Osaka on kuulunud maailma esikümnesses, aga jaapanlanna on samas neljakordne slämmivõitja. Lisada võib, et mullu võitis Swiatek Rooma finaalis Karolina Pliškova 6:0, 6:0.

Viie kuuga viis võitu tähendab Swiatekile sellist hoogu, et novembriks, kui WTA hooaeg lõpeb peaks tal olema 11 tiitlit. Niisuguse arvu tiitleid ühe hooaja jooksul on sel sajandil võitnud vaid Serena Williams, kes tuli sellega toime 2013. aastal. Eelmisel sajandil kui konkurents polnud nii tihe, on Margaret Court saanud kirja isegi 21 võitu (1970), Billie Jean King 17 (1971), Chris Evert (1974 ja 1975) ja Martina Navratilova (1983) 16 ning Steffi Graf (1989) 14 tiitlit.

Võib ette kujutada, et kihlveokontorite silmis muutub Swiateki võit Prantsusmaa lahtistel nüüd nii kindlaks, et panuseid võetakse vastu väga väikese koefitsiendiga. Kuna aga naiste tennises on üllatusi ikka juhtunud, oleks ehk õige aeg riskida panusega mõnele teisele mängijale.

Statistika tegelikult ei näitagi Swiateki suurt üleolekut tänase mängus. Ta sai esimest servi sisse 56% ja võitis esimeselt pallingult 69% punktidest. Viimane arv on liivaväljakul naiste mängus küll üsna suur, aga samas väiksem, kui võiks sellise domineerimise järel oodata.

scroll to top