fbpx
Close

EELVAADE|Kas Anett Kontaveit kohtub Johanna Kontaga halval ajal?

Anett Kontaveit Roland Garrosis. / Foto: AFP/Scanpix

Pühapäeva õhtuks sai selgeks ka esmaspäevane ajakava, milla alusel Anett Kontaveit ja Johanna Konta (Suurbritannia, 7) kohtuvad Birminghamis Ann Jonesi nimelisel peaväljakul pärastlõunal.

Tegemist on väljaku kolmanda mänguga ning esimene algab kell 13.30. Kuna muruväljakul on matšid keskmiselt lühemad kui näiteks liival, siis kell 16.30 võib juba oodata kahe sarnase nimega vastase mängu algust. Pigem siiski Kontaveit ja Konta enne kella 17 väljakule ei tule.

Aprilli lõpus oli Kontaveit Kontast maailma edetabelis ees üle 30 koha ja umbes 1500 punkti. Viimase pooleteise kuuga on Eesti esireket punkte kaotanud, aga Konta suurel hulgal juurde võitnud. Inglanna mängis Rooma Premier 5 turniiri finaalis ja Roland Garrosi slämmiturniiri poolfinaalis – ainuüksi need kaks tulemust andsid Kontale 1365 punkti (rohkem kui pooled tema hetke punktisaagist). Pole kahtlustki, et inglanna on praegu hoos, ainus asi on muidugi selles, et Birminghamis mängitakse teisel kattel. Muru ei tohiks siiski Kontale probleeme valmistada, kui ta elab Inglismaal ning on kaks korda jõudnud Nottinghamis finaali. Ta ise nimetab muru oma lemmikkatteks, ehkki Konta on suuremat edu saavutanud kõvakattel. Tõsi, ka Anett on oma seni ainsa WTA turniiri võitnud murul.

17. mail 28-aastaseks saanud Konta on tegelikult sündinud Austraalias ja seetõttu ilmselt kõige rohkem harjunud kõvakattega, millel ta on ka kõik oma kolm WTA tiitlit teeninud. Nagu Kontaveit pole tüüpiline Eesti perekonnanimi, nii pole ka Konta kaugeltki inglisekeelne nimi ja põhjus ongi selles, et tegelikult on Johanna vanemad ungarlased. Ent ema-isa kolisid elama Inglismaale, kui Johanna oli 14-aastane ja asus treenima Barcelonas Sanchez-Casali akadeemias. Veel 2012. aastani esindas Konta rahvuvahelistel võistlustel Austraaliat, aga sama aasta mais sai temast Briti kodanik. Konta omab kolme riigi passe – Austraalia, Suurbritannia ja Ungari.

Konta juunioride karjäär sisaldas mõningaid 1. kategooria turniiride võite, aga noorte slämmiturniiridel oli ta edutu. Inglanna parim koht ITF-i juunioride edetabelis oli 11. Täiskasvanute seas edenes ta samm-sammult – võitis aastal 2008 10-tuhandelise ITF-i turniiri 2009. aastal 25-tuhandelise ja 2010. aastal 50-tuhandelise. Aga kuni 2013. aastani (kaasa arvatud) Konta maailma esisajasse ei jõudnud. Kui võrrelda Anetti saavutusi, siis oli ta pea iga saavutuse poolest Kontast 2-3 aastat (vanuselises, mitte kronoloogilises võrdluses) kiirem.

Kuid nüüdseks on Konta siiski Eesti esireketist selgelt ees. Inglannal on kolm WTA turniirivõitu, nende seas esikoht Miami Premier Mandatory turniiril (2017). Suurima hüppe edetabelis tegi Konta siiski aasta varem (2016), kui ta hooaja alguse 48. kohalt kerkis kümnendaks. Just neil hooaegadel algas ka Konta suhteline edu slämmidel: Austraalias 2016 poolfinaal ja 2017 veerandfinaal, Wimbledonis 2017 poolfinaal. Pärast seda kerkis Konta maailma neljandaks reketiks, aga just siis hakkas ta tasapisi langema. Alates 2018. aasta juulist kuni tänavu maini liikus Konta neljanda/viiendas kümnes, kuni järgnes loo algul maintud tõus.

Väga paljudel veebikülgedel on Konta ja Kontaveidi omavaheliste kohtumiste seisuks märgitud 1:0, kui Konta võitis 2016 Acapulcos kolmes setis. Kuid kindlasti tuleb sellele lisada kohtumine 2018 FedCupi esiliiga turniiril Tallinnas, kus Konta võitis taas kolmes setis. Õige seis on ikkagi 2:0.

Konta mängustiili kohta on kirjutatud sama, mida vahel ka Kontaveidi kohta, et mõlemal puudub taktikalises mõttes plaan B. Kui ründemäng välja ei tule, siis midagi asemele pole panna. Kui aga 2018. aastal sai Konta treeneriks Dmitri Zavialoff, on asjatundjate arvates inglanna mäng muutunud mitmekülgsemaks, ta on hakanud sagedamini tilkpalli lööma ja võrgus käima.

Kihlveokontorite soosik on Konta ja see on loogiline, sest inglanna viimase aja tulemused on paremad. Siiski ei ole ülekaal suur, näiteks ennustusportaal Paf pakub Konta võidule koefitsiendi 1,52 ja Kontaveidile 2,55. Tuletame meelde, et Madridis Aliaksandra Sasnovitši vastu oli Anett märksa suurem favoriit kui Konta nüüd, aga ometi kaotas. Praegu, kui protsentide keeles on Anetti šansid umbes 35-40, pole see sugugi väike. Vaata Pafi kõiki tennisepanuseid siit.

scroll to top