fbpx
Close

EELVAADE | Täna öösel saame magada: Kaia Kanepi kohtub Arina Sabalenkaga hommikul

“Olen õnnelik, et tegin vaid 10 topeltviga,” ütleb Arina Sabalenka väljaku intervjuus. / Foto: Zumapress/Scanpix

Tennisnet kordas pealkirjas kahe kuu tagust fraasi – tõsi, tollal vastupidi, et “täna öösel me ei maga” – kui Anett Kontaveit kohtus Eesti aja järgi kell 3.30 WTA finaalturniiri poolfinaalis Maria Sakkariga. Seekord pandi Kaia Kanepi ülioluline mäng meie jaoks soodsamale ajale.

Kanepi ja Arina Sabalenka (Valgevene, 2) lõpetavad Rod Laver Arenal esmaspäevase võistlusprogrammi ning enne kella 12 see kohtumine ei alga. Nimelt kohtuvad kohaliku aja järgi õhtuse sessiooni esimeses mängus Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 4) ja Taylor Fritz (USA, 20), kes ilmselt 1,5 tunniga hakkama ei saa. Nende kohtumine algab meie aja järgi kell 10. Pealkirjas öeldu on mõistagi tinglik, sest tõelised tennisefännid vaatavad võib-olla ka öiseid kohtumisi teiste mängijate osavõtul.

Sabalenka on alates 2018. aasta sügisest olnud Eesti tennistide vastane viiel korral. Ta on võitnud neli korda Kontaveiti, aga kaotanud ainsas omavahelises kohtumises Kanepile. Kõige põhjalikumat eelvaadet, mis võtab kokku Sabalenka karjääri 2020. aasta koroonapausini, saate lugeda siit. Aasta võrra hiljem on kirjutatud eelvaade, Kaia ja Sabalenka ainsa kohtumise eel. Omakorda sellest artiklist võite lugeda, kuidas see mäng kulges.

Niisiis keskendume praegu vaid sellele, mida tegi Sabalenka 2021. aasta tihedal hooajal. Kaiaga Gippsland Trophy avaringis kohtudes oli valgevenelanna kerkinud maailma seitsmendaks reketiks, ent juba maikuus oli ta edetabelis neljas ning alates augustist kuni tänaseni teine. Seega pole kahtlustki, et suurema osa 2021. aastast mängis Sabalenka väga hästi. Eelmise hooaja suursaavutus oli Sabalenka võit Madridi Masters 1000 turniiril, mis oli seda üllatavam, et saviliiv pole kindlasti valgevenelanna lemmikkate. Ta sai finaalis revanši maailma esireket Ashleigh Bartylt, kellele Sabalenka kaotas kaks nädalat varem Stuttgardi turniiri finaalis.

Suvel murdis Sabalenka ka lõpuks selle müüdi, et tal pole närvi näidata kindlat mängu suure slämmi turniiridel, Tõsi, mitte täielikult, sest ta kaotas nii Wimbledoni kui ka US Openi poolfinaalis. Aga varem ei olnud Sabalenka slämmiturniiridel jõudnud isegi kaheksandikfinaalist (ja sedagi vaid korra) kaugemale.

Ent pärast US Openit algas Sabalenka mõõn, mis väljendus eelkõige selles, et tema serv läks täiesti käest ära. Esimese servi õnnestumisprotsent püsis vaevu 50% lähistel ja topeltvigu tuli uksest ja aknast. Valgevenelanna oli ka varem profituuril üks suurimaid topeltvigadega patustajaid, aga WTA finaalturniiril väljus see juba kontrolli alt, kui ta Maria Sakkari vastu tegi otsustavas setis 11 topeltviga. Finaalturniiril piirdus Sabalenka ühe võiduga ja enne oli Moskvas kaotanud Jekaterina Aleksandrovale. Tänavuse hooaja esimestel turniiridel järgnesid veel hullemad kaotused: Adelaide’is jäi Sabalenka alla Kaja Juvanile ja samas peetud teisel turniiril Rebecca Petersonile, kes olid maailma edetabelis vastavalt 100. ja 93. kohal. Neis mängudes tegi Sabalenka vastavalt 18 ja 21 topeltviga.

Oluliselt paremaks pole pilt läinud ka Australian Openil, et aga Sabalenka kaks esimest vastast olid suhteliselt nõrgad, sai ta neist kolmes setis jagu ohtratest topeltvigadest hoolimata. Ja siis tegi Sabalenka 3. ringi mängus Marketa Vondroušova vastu “ainult” 10 topeltviga ning oli õnnelik, mainides seda väljaku intervjuus. Tšehhitar oli juba kõvemast puust ja tema vastu oleks ca 20 topeltviga ilmselt osutunud saatuslikuks.

Nüüd ongi küsimus, kas kümme tähendas paranemise tendentsi või eksib Sabalenka homme hommikul Kaia vastu taas rohkem. Nende eelmises mängus Gippsland Trophy turniiril, mille linki näete kolmandas lõigus, tegi Sabalenka esimeses setis 19 ja kokku 41 lihtviga. Pärast seda ütles treener Harri Neppi naljatamisi kommentaariks, et kui Sabalenka saab hakkama vähem kui 40 lihtveaga, ta juba võidab. Päris nii see muidugi pole, sest sõltub ju tulemus ka vastase (antud juhul Kaia) mängust, aga tavapäraselt on Sabalenka ründelöökide ja servi efektiivusus tähtis näitaja. Seda, mida suudab “hea Sabalenka”, on omal nahal tunda saanud Kontaveit, eriti 2018. aasta Wuhani turniiri finaalis ja mullu Dubais.

Niisiis on Kaial kindlasti homme oma eelised ja nende hulgas aastatagune võidetud mäng, mis võib kuskil ajusopis Sabalenka psüühikat mõjutada. Valgevenelanna pluss on aga oskus ennast üles kütta rohkearvulise publiku ees ja seda on kindlasti homme Rod Laver Arenal oodata. Kaia on pigem introvertne tennisist, keda pole lihtne verest välja lüüa, aga ka mitte üles kütta.

Selge, et kihlveokontorid loevad Sabalenkat soosikuks, aga võib-olla on jõudude vahekord nende meelest isegi liiga palju valgevenelanna kasuks. Ennustusportaal Paf annab Sabalenka koefitsiendiks 1,36 ja Kanepile 3,15, mis tähendab valgevenelannale umbes 70-75% võidušansse. Kuid eelmise kohtumise eel Gippsland Trophyl oli Sabalenka võidukoefitsient 1,20, ent ta ikkagi kaotas…

scroll to top