fbpx
Close

EELVAADE | Revanš Wuhani finaali eest? Miks mitte!?

Valgevene esireket Arina Sabalenka Fed Cupil. / Foto: Fed Cup

Arina Sabalenka oli 2018. aasta septembri lõpus see mängija, kes ei andnud Anett Kontaveidile võimalust saavutada senise karjääri suurim võit. Nende uus heitlus algab teisipäeval kell 13 Doha turniril.

Selline sündmus juhtus Wuhani turniiri finaalis, kust teenitud 585 WTA punkti on Anetti senine suurim punktisaak profiturniiridelt. Ent Sabalenka võitis finaali üsna veenvalt 6:3, 6:3 ja teenis ise 900 punkti. Sama aasta lõpul valiti valgevenelanna WTA aasta uustulnukaks. Tema tõus algas natuke varem Ameerikas Cincinnati poolfinaali jõudmisega ja seejärel New Haveni turniiri võitmisega. Kogu see suur edu tähendas, et USA turneele maailma 39. reketina sõitnud Sabalenka kerkis pärast võistlusi Hiinas 11. kohale. TOP50 sekka oli Sabalenka esmakordselt tõusnud veidi enne 20. sünnipäeva, kui ta 2018. aasta aprillis mängis Lugano turniiri finaalis. Ta kaotas seal Elise Mertensile (Belgia), kellest hiljem sai Sabalenka paarismängupartner – koos on nad võitnud mitu suurturniiri, kaasa arvatud eelmise aasta US Open.

Juuniorieas polnud Sabalenka kaugeltki särav mängija ja oma parimad tulemused tegi ta Eestis. 2013. aastal võitis valgevenelanna Tallink Cupi ja jõudis järgmisel hooajal Estonian Junior Openi finaali. Kuid need olid 4. kategooria turniirid ja maailma noorte edetabelis polnud Sabalenka kordagi kõrgemal 225. kohast. 2015. aastal mängis Sabalenka juba peamiselt täiskasvanute klassis ja võitis esimesed naiste ITF-i turniirid. 2015. aasta novembris kerkis ta esmakordselt WTA edetabeli TOP 500 sekka ja 2016. aasta juunis TOP200 sekka. Põhimõtteliselt oli Sabalenka tõus nö “kiirelt sujuv” kuni 2018. aasta sügiseni, aga pärast 11. koha saavutamist on ta seal kandis edasi tagasi pendeldanud, senine parim koht on olnud üheksas. Hetkel on Sabalenka 13. kohal.

Sabalenka karjääri kõige õnnelikum maailmajagu on selgelt olnud Aasia. Kui jätta kõrvale võit New Havenis, siis ülejäänud WTA turniiride karikad on ta saanud sellistes paikades: Shenzhen, Wuhan (2 võitu), Zhuhai. Lisaks on tal kirjas võit WTA 125K (ei loeta päris WTA turniriidel hulka) turniirilt India suurlinnas Mumbais. Kui nüüd salakaval koroonaviirus peaks takistama turniiride mängimist Ida-Aasias, on Sabalenkal kindlasti kurb meel. Kuid eks Doha, kus ta homme kell 13 algavas mängus kohtub 2. ringis Anett Kontaveidiga, asub ju ka Aasias. Ehkki mitte päris selles piirkonnas, kus 21-aastane valgevenelanna on enamik võite saanud.

Kui arvestada, et tegu on parimal nädalal maailma esikümne mängijaga, on Sabalenka slämmiturniiri tulemused pehmelt öeldes kesised. Karmimalt öelduna on ta sisuliselt läbi kukkunud, sest neljal viimasel slämmiturniiril pole ta teisest ringistki kaugemale jõudnud. Ainult 2018. aasta US Openil mängis Sabalenka 1/8 finaalis.

2020. aastal on Sabalenka jõudnud Adelaide’is poolfinaali ja äsja Dubais veerandfinaali, kuid hooajal kogutud punktide poolest on ta homsest vastasest tagapool. Põhiliselt muidugi seetõttu, et Anett jõudis Australian Openil veerandfinaali, aga Sabalenka põrus, kui kaotas avaringis Carla Suarez Navarrole (Hispaania).

Mängustiili poolest on Sabalenka üks profituuri jõulisemaid tennisiste. Tema mäng on rajatud tugevale servile ja võimsatele äralöökidele, kuid pikalt ta punkte ette valmistada ei soovi ja seetõttu kaasneb sellise stiiliga palju lihtvigu. Liivaväljakutele ei sobi tema mängustiil üldse ja näiteks langes ta mullu Madridi ja Rooma turniiril välja avaringis ning Prantsusmaa lahtistel 2. ringis. Aga samas kaotas ta Wimbledonis, kus jõulise mänguga peaks loorbereid lõikama, mullu samuti avaringis. Pigem on asi ikkagi selles, et Sabalenka edu või ebaedu sõltub eelkõige sellest, kui palju ta ründelöökidel eksib. Vaatamata kõrgele edetabelikohale on tal stabiilsusest jäänud puudu.

Spordiennustaja Peep: emotsioonid segavad

Aga olgu Sabalenka nii ebastabiilne kui tahes, soosikuks loetakse teda mängus Anettiga ikkagi. Ennustusportaal Paf annab praegu valgevenelanna võidukoefitsiendiks 1,54 ja Kontaveidile 2,50. See tähendab, et Sabalenka võidu tõenäosus on pisut üle 60%.

Spordiennustaja Peep oli heas tujus, kui temalt eelseisva mängu kohta küsisime. “No näete, Anett küll võitis Sevastovat, aga oleks ma pannud 20 eurot tema võidule, saanuks tagasi vaid 27 eurot, aga Maria Sakkari võit tõi mulle peaaegu 40 eurot. Nii see asi on, et “võõraste” peale mängides mõtled nagu asja paremini läbi ja oskad täpsemalt panustada, aga eestlaste mängu ennustamist segavad emotsioonid. No kui Anetti koefitsient on nüüd 2,50, siis võib riskida küll, ehkki kerge soosik on Sabalenka. Aga me ei tea, millises vormis ta sellele mängule tuleb. Üsna ilus näib ka Veronika Kudermetova koefitsient 2,35 Belinda Bencici vastu, võib-olla panustan sinna suurema summa. Ehkki Bencici mõõn ei pruugi ka igavesti kesta,” pajatas Peep.

Nii et ootame siis revanši Wuhani turniiri finaalis saadud kaotuse eest. Miks mitte, sest homme peaks olema Anetti võimalused siiski suuremad kui 2018. aasta septembris, mil valgevenelanna oli hullult heas vormis.

Kell 13 esimesel väljakul (tähtsuselt teine) algavat kohtumist kannab üle Delfi TV.

scroll to top