fbpx
Close

EELVAADE | Paarismängu tipp proovib alistada maailma 23. reketit, kas lootusetu üritus?

– Bettanie Mattek-Sands ja Sofia Kenin / Foto: AP/Scanpix

35-aastane ameeriklanna Bettanie Mattek-Sands on võib-olla paljude Eesti tennisesõprade jaoks tundmatu suurus, sest ta pole kohtunud ei Kaia Kanepi (täiskasvanute klassis) ega Anett Kontaveidiga ning üksikmängus teeb viimasel ajal kaasa harva.

Nii see on, et Mattek-Sands kohtub nüüd Grampians Trophy turniiri teises ringis Kontaveidiga, kes on temast üle kolmesaja koha edetabelis eespool. Millal ja kas üldse mäng toimub, pole uue koroonaviiruse juhtumi tõttu veel kindel. Lugege siit.

Kuid eelvaate võime kirjutada ikka. Alustagem sellest, et Mattek-Sands pole sugugi läbi kogu karjääri olnud keskpärane üksikmängija, sest 2011. aasta juulis paiknes ta edetabelis koguni 30. kohal.

Juunioride klassis kerkis Mattek-Sands 15-aastaselt 26. kohale, aga pööras edaspidi pigem tähelepanu täiskasvanute ITF-i turniiridele. Siiski jõudis ta korra kohtuda endast kolm kuud noorema Kanepiga, keda võitis 2000. aasta US Openi juunioride slämmiturniiri 1. ringis 7:6, 6:4. See oli tollal üllatus, sest Kaia paiknes siis juba juunioride maailma esikolmikus.

Oma esimesele WTA turniirile pääses Mattek tänu vabapääsmele juba 1999. aastal – täpselt samal hooajal tegi Tallinnas debüüdi täiskasvanute seas ka Kaia, aga seda ITF-i turniiril, tal läks veel tükk aega esimese WTA turniirist osavõtuni. Veel enne noorteklassi lõppu 2003. aastal kerkis Mattek WTA edetabelis juba 125. kohale. Tol hooajal võitis ta oma esimese tiitli ITF-i 50-tuhandelisel turniiril. Sellele järgnes aga seisak ning enne 2008. aasta algust polnud Mattek 101. kohast kordagi kõrgemale tõusnud. Kuid sel perioodil kogus noor ameeriklanna tuntust oma ekstravagantse tennisemoe poolest, kui hakkas kandma kirevaid riideid ja näiteks triibulisi põlvsukki.

2008 oli kahes mõttes ameeriklannale hea aasta, ta kerkis TOP50 sekka (parim koht 38.) ja abiellus novembris kindlustusfirma ametniku Justin Sandsiga. Üksikmängus jõudis ta Wimbledoni 1/8 finaali ja pole seda tulemust järgneva 12,5 aasta jooksul üle löönud või isegi korranud. Juba siis oli Mattek-Sands paarismängus parem kui üksikmängus, aga järgmisel hooajal (2009) võitis ta paarismängus koguni neli WTA turniiri erinevate partneritega, kellest tuntuim oli venelanna Nadia Petrova.

Kuid esialgu üritas ameeriklanna tõsiselt ka üksikmängu ja seal oli tema tippaasta 2011, mille algatuseks võitis Mattek-Sands koos John Isneriga segavõistkondade tippturniiri Hopman Cupi. Maailma edetabelis 30. kohale kergitas Mattek-Sandsi aga hoopis edu liivaväljakutel, mis ei olnud ju ameeriklannale kodused. Ta jõudis Madridi Premier turniiril veerandfinaali ja Roland Garrosis 3. ringi. Sealjuures alistas Mattek-Sands Madridis kaks Roland Garrosi tšempionit – 2008. aasta võitja Ana Ivanovici ja tolle hetke tiitlikaitsja (2010) Francesca Schiavone, kes oli Madridis asetatud kolmandana.

Edasi läks Mattek-Sandsil kõikumistega. Hea aasta oli tal veel 2013, kui ta Roland Garrosis alistas veel ühe endise võitja Na Li ja tõusis pärast vahepealset esisajast väljalangemist 45. kohale. Viimast korda oli Mattek-Sands üksikmängu esisajas (parim koht 90.) 2017. aastal, aga üldiselt oli ta juba 2015. aastast saadik põhiliselt pühendunud paarismängule.

Mattek-Sandsi kõigi paarismängu turniirivõitude ajaloo kirjeldamiseks siin ruumi ei jätku. Igatahes on ta naispaarismängus võitnud 27 WTA turniiri ja viis slämmiturniiri, neist 2015. ja 2017. aastal kaks (mõlemal korral Australian Open + Roland Garros), lisaks 2016. aastal US Openi. Wimbledon kujunes aga Mattek-Sandsile õnnetuks – seal ta võitu ei saanudki ja 2017. aastal vigastas Londoni murul põlvesidemeid üksikmängu teise ringi kohtumises Sorana Cirstea vastu ning jäi peaaegu aastaks tennisest eemale.

Segapaarismängus võitis Mattek-Sands esimese slämmitiitli juba 2012. aastal, aga pärast vigastust on kaks korda võitnud US Openi (2018 ja 2019). Koos Jack Sockiga tuli Mattek-Sands ka Rio de Janeiro (2016) olümpiavõitjaks.

Mattek-Sandsil on tõesti kirev karjäär, aga eeloleva öö kohtumise kohta Anett Kontaveidiga see midagi erilist ei ütle. Võib-olla ainult seda, et maailma esisaja tasemel üksikmängu esituseks tal potentsiaali jätkub, seda enam, et ta sai Grampians Trophy avaringis jagu maailma 38. reketist Barbora Strycovast (Tšehhi). Või siis seda, et võrgumängus on Mattek-Sands osav ja oskab lüüa pehmeid platseeritud lööke nii tagajoonelt kui ka võrgus.

Igatahes kihlveokontorid Mattek-Sandsi šansse Anetti vastu kuigivõrd ei usu. Ennustusportaalis Paf on Anetti võidukoefitsient 1,14, mis tähendab umbes 85-protsendilist võidušanssi. Mattek-Sandsi peale panustatud raha saaks tagasi 6-kordselt, aga kes julgeb? Kontaveidi võimalusi loetakse paremateks kui avaringis Christina McHale’i vastu ja võib üsna kindlalt arvata, et selle alus on ka Anetti enda hea mäng kolmapäeva öösel, mis andis veendumuse, et kahenädalane sundkarantiin hotellis ei ole talle kuigi halvavalt mõjunud. Võib-olla siiski kiiret võitu oodata ei tasu, sest oma pallingul on hea paarismängija nagu Mattek-Sands küllaltki osav.

scroll to top