Anett Kontaveit (18) ei kohtu eeloleval ööl Indian Wellsi turniiri 1/8 finaalis Beatriz Haddad Maiaga (Brasiilia, WTA 115.) esmakordselt. Eesti esireket on teda võitnud 2012. aasta Wimbledoni noorteturniiri esimeses ringis 4:6, 6:3, 6:1.
Tookord olid mõlemad 16-aastased, tänaseks on profikarjääris esimest korda kohtuvad vastased saanud 25-aastaseks, kuid brasiillanna on viis kuud noorem ja sündinud 1996. Ajakiri Tennis kirjutas 2012. aastal põgusa loo Anett Kontaveidi kuuest noorteklassi rivaalist, et kes neist võiks ka täiskasvanute seas ilma teha. Tänaseks on neist kuuest tutvustatud juuniorist Anettist ees vaid üks, ent tema on ka kõvasti ees – maailma esireket ja kahekordne slämmiturniiride võitja Ashleigh Barty. Ülejäänud viis püsivad taga, neist kõige vähem Julia Putintseva. Kuid teised, nende seas Haddad Maia, ei ole kas üldse jõudnud esisajasse või olnud seal harva.
Noorteklassis ei jõudnudki Haddad Maia juunioride slämmil 3. ringist kaugemale. A- kategooria ja 1. kategooria turniiridel mängis ta mitu korda finaalis, kuid alati kaotas. Tema parim edetabelikoht oli 15., kuid see on ikkagi tunduvalt etem, kui tema profikarjääri kõrgeim ranking, mis on 58. (september 2017).
Haddad Maia on suhteliselt pikk (185 cm) tennisist, kuid oma möödunudöisest vastasest Karolina Pliškovast siiski lühem. Äsjane jõudmine WTA Masters 1000 turniiri 1/8 finaali ja Pliškova alistamine on kindlasti Haddad Maia karjääri parim saavutus. Seni oli Haddad Maia võitnud vaid ühte TOP20 mängijat ning temagi oli Samantha Stosur, kes 2017. aastal Praha turniiril oli juba langevas vormis ja pealegi liivaväljakutel mitte kuigi tugev. Ent maailma 144. mängijana Praha WTA 250 turniiril veerandfinaali jõudmine oli Haddad Maiale ikkagi hea saavutus ja pani aluse tema tõusuks esisajasse. Pärast ITF-i 100-tuhandelise turniiri võitmist ja WTA 125K (Challenger) poolfinaali oligi Haddad Maia maailma 95. tennisist, ent see polnud veel kõik – 2017. aasta septembris jõudis ta Souli WTA 250 turniiri finaali, kus kaotas Jelena Ostapenkole. Kui lugeda punkte (180), siis see tulemus oli parem kui Indian Wellsi 1/8 finaal, ent Soulis ei alistanud brasiillanna ühtki TOP50 mängijat.
Seni oli Haddad Maia käinud Anettist umbes sammu võrra tagapool, kui ta näiteks 2015. aastal murdis end TOP200 sekka, kuid Kontaveit jõudis sinna aasta varem ning tõusis 2015 septembris esisajasse. 2017. aastal, kui brasiillanna jõudis 58ndaks, oli Anett ikkagi eespool (samal nädalal 34.).
Edasi aga jõudude vahekord muutus veelgi. Haddad Maia oli maailma 58. veel ka 2018. aasta veebruaris, aga hakkas siis kolinal kukkuma, kui ei suutnud korrata eelmise hooaja häid tulemusi. Esisajast välja langes ta juunis, aga TOP150 seast välja pärast Souli turniiri punktide kaotamist. Kuid languse peamine põhjus ei peitunud siiski halvas vormis, alates aprillist vaevas Haddad Maiat seljavigastus. Kuni maini ta veel mängis, siis aga võttis kolmekuise pausi. Aasta lõpus pidi ta uuesti üritamist alustama juba ITF-i turniiridelt ja ühel neist jõudis ka finaali, kuid edetabelis kerkida see Haddad Maiat palju ei aidanud.
2019. aastal jõudis Haddad Maia pärast Wimbledonis kvalifikatsiooni läbimist ja põhitabeli üht võitu esisajasse tagasi (parim koht 95.), aga siis tabas brasiillannat tõeline pauk – ta põrus uriinitestil keelatud ainega. Lõpuks võeti vastu otsus, et toidulisand, mida Haddad Maia tarvitas, oli tõenäoliselt saastunud (tähtaja ületanud?) ja seetõttu määrati talle karistuseks 10-kuuline võistluskeeld, mille ta tegelikult oli juba kandnud kogu protsessi toimumise aja. Brasiilia Tenniseföderatsioon siiski teatas, et vastutus lasub ka mängijal endal, sest sama toidulisandiga olid juba vahele jäänud riigi kolm meestennisisti. Haddad Maia sai mängimist jätkata 2020. aasta mais, aga teatavasti käis siis parajasti koroonapaus ning tegelik naasmine toimus 2020 septembris, kui brasiillanna pidi end ITF-i turniiridel nullist üles töötama.
Kas ainult ebaõnn (vigastus seda kindlasti oli) või ka oma süü (toidulisand), seda me kindlalt ei tea, kuid Haddad Maia puhul võime spekuleerida, et kui neid sündmusi poleks olnud, siis ehk esisaja teises pooles oleks ta ikkagi püsinud. Nüüd on aga nii, et kokku on Haddad Maia kuulunud TOP100 sekka vähem kui aasta jooksul, ent pärast Indian Wellsi turniiri jõuab ilmselt sinna tagasi (tänase seisuga on jooksvas edetabelis 96.).
2020. aasta lõpus võitis Haddad Maia kolm 15-tuhandelist turniiri, sest võistluskeelu tõttu ta ei saanud kasutada pausieelset rankingut ning ei võinudki tugevamatel turniiridel osaleda. Kuid vähemalt see näitas brasiillanna visadust, mis kandus edasi ka 2021. aastasse. Tänavu jätkas ta juba astme võrra kõrgemal, võitis kevadel Argentiinas kaks 25-tuhandelist turniiri ja kerkis TOP300 sekka. Kuna tal punkte kaitsta polnud, siis iga uus edu tõstis Haddad Maiat edetabelis. Septembris võitis ta kaks 60-tuhandelist turniiri ja tõusis 121ks. Columbuse WTA 125K veerandfinaal ja Chicago WTA turniiril kvalifikatsiooni läbimine aitasid tal tõusta veel kuus kohta.
Indian Wellsis Haddad Maia kvalifikatsiooni ei läbinud (kaotas maailma 182. reketile Usue Maitane Arconadale), aga pääses põhiturniirile lucky loser’ina ehk õnneliku kaotajana. Seekord oli niisugune võimalus tõesti õnnelik, sest kõigepealt paigutati ta asetatud mängija kohale ning sai avaringi endale vabaks ning teises ringis ei tulnud talle vastu kuigi tugev mängija – brasiillanna võitis 6:3, 6:0 Mayar Sherifi (WTA 72.). Sellele järgneski võit Pliškova üle.
Kuid Pliškova alistamine Haddad Maia šansse kihlveokontorite silmis kuigivõrd ei tõsta. Ennustusportaal Paf annab Anetti võidukoefitsiendiks 1,20 ja Haddad Maiale 4,70, mis on protsentides üsna täpselt 80-20 jõudude vahekord. Anetti viimase pooleteise kuu esitused on sedavõrd veennud, et tema ärakukkumist ei usuta ja puhtalt mänguga ei tohiks Haddad Maia Eesti esireketist jagu saada.
Eesti tennisesõpradele on aga halb uudis, et mäng algab kell 4 meie aja järgi. Sisuliselt keset ööd ja need, kes lähevad tööle, ei jõua eriti ka pärast mängu enam magama. Kuna tegemist on 4. väljaku õhtuse sessiooni esimese mänguga, siis suure tõenäosusega see kohtumine ka õigel ajal algab.