fbpx
Close

EELVAADE | Neli aastat anoreksiaga võidelnud ühe turniiri imenaine

_ Martina Trevisan / imago images/Claudio Gärtner/Scanpix

Anett Kontaveidi tänast vastast Martina Trevisani teatakse eelkõige põhjusel, et ta jõudis 2020. aastal Prantsusmaa lahtiste veerandfinaali, alistades enne kolm tugevat vastast. Kuid tema tennisekarjääris on olnud ka pikk paus (2010-2014), kui Itaalia neiu võitles raske söögihäire anoreksiaga.

Tulles kohe tähtsaima juurde, siis 2020. aasta Prantsusmaa lahtised, mis peeti kaks kuud pärast koroonaviiruse pausi lõppu, olid üldse üllatavad, sest võidu teeninud Iga Swiatek ei kuulunud ju tollal TOP50 sisse, aga veerandfinaali jõudsid kaks kvalifikatsiooni läbinud ja esisajasse mitte kuulunu mängijat – lisaks Trevisanile Nadia Podoroska.

Trevisan, kes paistis Pariisis silma eelkõige visaduse ja hea liikumise poolest, võitis turniiril seitse mängu, neist kolm kvalifikatsioonis. Teises ringis võitis ta kolmes setis tõusva tähe Cori Gauffi, aga kolmandas ringis tegi Trevisan erilist imet, kui alistas tollase maailma 24. reketi Maria Sakkari vastase matšpallidelt 1:6, 7:6, 6:3. Kaheksandikfinaalis tuli maailma 8. reketi Kiki Bertensi võitmine 6:4, 6:4 juba Trevisanile kergemalt, ent hollandlanna polnud siis enam oma parimas vormis. Üllataja tee katkestas teine üllataja Swiatek. Maailma edetabelis tähendas Trevisani tulemus tõusu 159. kohalt 83ndaks. Maailma esisajasse jõudis tollal 26-aastane Trevisan esmakordselt.

Seda, et tegemist oli ühe turniiri imega, tõestab Trevisani tänavune hooaeg. Kuigi ta pääses nüüd tänu asetusele otse slämmiturniiridele ja nõrgemate WTA turniiride (250-500) põhitabelisse, on ta neil jõuproovidel saanud tänaseni ainult kolm võitu, millest viimane tuli üleeile Marie Bouzkova üle. Aasta algusest kuni mai lõpuni langes Trevisan välja üheksa turniiri avaringis, kuni alles Prantsusmaa lahtiste esimeses ringis võitis Alison van Uytvancki. Teise võidu teenis Trevisan US Openil Coco Vandeweghe üle.

Ometi kerkis Trevisan tänavu septembris karjääri kõrgeimale 66. kohale, kus ta püsib ka praegu. Mil viisil? Sellepärast, et suvel otsustas Trevisan uuesti naasta madalama kategooria turniiridele, ta mängis mõned WTA Challengerid (WTA 125K) ja tugevamad ITF-i turniirid (auhinnafond 80 kuni 100 tuhat dollarit). Karlsruhe WTA 125K turniiril jõudis ta finaali ning seejärel võitis ITF-i 80-tuhandelise turniiri Valencias. Kuid kummalgi võistlusel ei alistanud Trevisan ühtki endast edetabelis eespool asunud vastast. Muidugi aitas Trevisanil kuni nende tulemusteni ennast esisaja piiril hoida Prantsusmaa lahtiste mullune tulemus.

Nüüd on näha WTA Live Ranking‘u veebiküljelt, et järgmisel nädalal langeb Trevisan taas esisajast välja, sest Prantsusmaa lahtistest möödub täpselt aasta ja kogutud 470 punktid lähevad maha. Tõsi, kui Trevisan jõuaks Indian Wellsis poolfinaali, siis ta taastaks enam-vähem samad punktid ja oleks uuesti enda kohta kõrgel edetabelikohal, aga niisugune tulemus oleks ime. Küllap jääb Roland Garrosi ime Trevisanile ainsaks, seda enam, et kõvakatte WTA turniiridel on 27-aastane itaallanna võitnud 13st mängust ainult 3.

Trevisan alustas juunioride karjääri kõrvalt profiturniiridel mängimist juba aastal 2008, aga ilma erilise eduta, Juuniorina ei jõudnud ta kõrgemale edetabeli 57. kohast ja noorte slämmiturniridel saavutas edu ainult paarismängus (kaks poolfinaali). Oma viimase turniiri (ITF 10 000) pidas ta 2010. aasta jaanuaris ainult paarismängus ja võitis selle, kuid siis algaski paus. Nagu öeldud, ei saanud Trevisan jagu söömishäiretest ja ta naasis tuurile alles 2014. aasta mais 20-aastasena.

Uus algus oli päris hea ning kahe hooajaga võitis Trevisan viis ITF-i turniiri, neist üks (Rooma) oli 25-tuhandeline. Ülejäänud neli võitu sai ta kõik Santa Margherita Di Pula’s, kus peetaksegi regulaarselt ITF-i turniire. Kokku on Trevisan tänaseni võitnud täpselt kümme ITF-i turniiri ja mänginud lisaks seitsmes finaalis. Alates 2016. aastast keskendus Trevisan juba 25-tuhandelistele turniriidele ja võitis neist neli (kaks taas Santa Margherita Di Pulas). Tänavune edu Valencias tähistas kümnendat tiitlit. Edetabelis siiski 25-tuhandelistega palju edasi ei liigu ning kuni 2020. aasta Prantsusmaa lahtisteni oli Trevisani parim ranking 144., milleni ta jõudis 2017. aastal.

Seega ei ole Anetti tänase vastase näol siiski tegemist tippmängijaga, kes pealegi on kõik ITF-i tiitlid võitnud ja ainsa supertulemuse saavutanud liivaväljakutel. Trevisani mäng ongi iseloomulik liivatennisele, ehkki kõvasti lüüa ta oskab. Kuid arvata võib, et itaallanna jääb Eesti esireketi vastu kaitsesse, kus ta siiski nii virtuoosselt ei tegutse nagu näiteks Sara Sorribes Tormo. Kihlveokontorid näevad olukorda nii, et Kontaveit on selge favoriit: Ennustusportaal Paf annab eestlanna võidukoefitsiendiks 1,15 ja Trevisanile 5,80. Tegemist on seega umbes viiekordse ülekaaluga (protsentides ca 83 vs 17).

Ainus küsimus on selles, kui tõsine oli Anetti vigastus, mis sundis teda katkestama Chicago turniiri. Oli see ainult ettevaatusabinõu või siiski arvestatav reielihase venitus? Muidugi mõjutas olukorda ka Anetti turniirivõit Ostravas ja sellele järgnenud pikk lend teisele mandrile. Nii et pigem võime olla lootusrikkad, et täna enam reielihas Kontaveidi mängu ei sega.

Kohtumine peetakse 6. väljakul teise mänguna ja esimene algab Eesti aja järgi kell 21. Seega võime olla kindlad, et päris öötundidel nagu Kaia Kanepi avaringis, Anett ei mängi. Kuid enne 22.30 on vaevalt teda väljakule oodata, pigem pool tundi hiljem.

scroll to top