fbpx
Close

EELVAADE | Mida peaks Anett Kontaveit tegema, et võita Naomi Osakat?

– Anett Kontaveit / Foto: Zumapress/Scanpix

Esimest korda on Anett Kontaveidi (14) mäng tänavusel US Openil pandud ajakavas Eesti jaoks öistele või pigem isegi varahommikustele tundidele, kui New Yorgis endas hakkab lähenema kesköö.

Seda oligi arvata, et Naomi Osaka (Jaapan, 4) ja Anetti kohtumisest tehakse “päeva pärl” ja mäng toimub Arthur Ashe’i nimelise peaväljaku õhtusel sessioonil. Samas on muidugi publiku puudumisel ajakava formaalne, sest korraldajad põhimõtteliselt vaid “näitavad”, milline mäng oleks nende jaoks tähtis, aga niikuinii vaatavad kõiki kohtumisi vaid üksikud inimesed.

Kuna enne Cincinnati turniiri veerandfinaali kirjutas Tennisnet juba eelvaate Kontaveidi ja Osaka eelmisest kohtumisest, siis midagi uut jaapanlanna tennisekarjäärist rääkida ei ole, aga siiski on pisut rohkem kui nädala jooksul palju juhtunud. Esmalt kirjutame sellest ja siis laseme arvata ekspertidel.

Järgmisel päeval pärast Kontaveidi võitmist teatas Osaka, et ta loobub poolfinaalist belglanna Elise Mertensi vastu seoses mustanahalise mehe tulistamisega USA-s Wisconsini osariigis. Korraldajad ühinesid jaapanlanna protestiga ja jätsid mängud sel päeval ära. Cincinnati turniir lõppes seetõttu ettenähtust päeva võrra hiljem, aga varu jäi, sest pühapäev enne US Openit oli ikkagi mänguvaba.

Vaba päeva tõttu otsustas Osaka ümber, tuli poolfinaaliks välja ja võitis Mertensi, kuid loobus reielihase vigastuse tõttu finaalist Viktoria Azarenka vastu. Mertensile võis jääda sellest mõru maik, nagu oleks jäänud Anettile, kui Osaka poleks poolfinaali mänginud. Igatahes jaapanlanna ei ole nüüd koroonaviiruse pausi järel kaotanud ühtki mängu (kokku 7 võitu), sest loobumiskaotus ei lähe arvesse.

US Openi veebikülg nimetas Osakat “poliitaktivistiks” ja kiitis, kuidas malbest ja sõnaahtrast neiust on saanud inimõiguste eest võitleja. Praegu on olukord läänemaailmas selline, et kõik tegevused, mida võetakse ette liikumise Black Lives Matter toetuseks, on kiiduväärsed. Andy Murray oli üks esimesi, kes protestivat Osakat toetas: küll sa oled tubli, Naomi! WTA tennisefoorumis on Osaka ka üldiselt hinnatud, aga natuke teme kallal noriti – näiteks kirjutati, et jaapanlannast sai läbi aegade esimene tennisist, kes ühel ja samal turniiril kaks korda loobumisvõidu andnud.

“Poliitaktivist” Naomi Osaka kannab ühe politseiohvri nimega maski. / Foto: Getty Images/AFP/Scanpix

Kolm mängu US Openil on nii Anetti kui ka Osaka jaoks lõppenud võitudega – muidu nad ei saakski kaheksandikfinaalis vastamisi olla. Statistikat neis mängudes saab võrrelda, ehkki päris adekvaatselt mitte, sest vastaste tase ei pruugi olla sama. Siiski võib nentida, et ohtlikke vastaseid on kummalgi olnud üks: Anettil avaringis Danielle Collins (USA) ja Osakal 3. ringis Marta Kostjuk (Ukraina), kes on kindlasti parem kui tema edetabelinumber (137.) näitab.

Tulbas on ees Anetti ja taga Osaka numbrid US Openi senistes mängudes:

Settide vahe: 6-1 ja 6-2

Geimide vahe: 41-21 ja 47-26

Äralöögid/lihtvead: 69/40 ja 69/87

Ässad: 12 ja 15

Esimeses servi protsent: 60,3 ja 54,0

Statistika annab Anettile paremuse, kuid sunnitud vigade arvu me siin ei näe. Selles osas võib eeldada, et Osaka sunnib pigem Anetti rohkem eksima kui vastupidi, aga kuna äralöökide ja lihtvigade vahekord on sedavõrd tugevalt Kontaveidi kasuks, siis on ta mänginud puhtamalt. Anett on teinud ühe seti kohta 5,7 lihtviga, mis on väga hea tulemus.

Eksperdid arvavad

Loo pealkirja kohta võib tekkida vastuväide, et miks peab küsima niipidi, ent mitte seda, kuidas Naomi Osaka võidaks Anett Kontaveiti? Aga sellepärast, et Osaka juhib omavahelisi mänge 4:0 ja võitis ka eelmisel nädalal, kuigi napilt – 4:6, 6:2, 7:5. Seepärast peavad just Anett ja tema treener mõtlema vastukäiku. Ja nüüd vaatame, mida Eesti tennisespetsialistid arvavad.

Redt Reimal, treener: “Kui Anettil on esimese servi protsent kõrge ja õnnestub oma pallingugeime agressiivselt mängida, siis on see üks võtmefaktor. Ka teisel servil ei saa ennast tagasi hoida, Osakat on vaja oma servigeimis survestada ja mitte karta, et selle arvel tulevad ehk mõned lihtvead juurde. Kuna Osaka on ikkagi parem servija, siis ei saa Anett niivõrd maksvusele panna oma relva ehk head servitõrjet. Olen kindel, et tulemus ei sõltu ainult Osaka tasemest, Anett peab suutma domineerida ja panna vastane liikuma. Kui Anett endale liigseid ootusi peale ei pane, siis on tal ka psühholoogiline eelis, sest favoriidikoorem lasub Osakal. Ja viimane asi: Osakal oli värskelt reielihase vigastus ja see võib uuesti tunda anda – eriti siis, kui Anett paneb ta surve alla.”

Margus Uba, tenniseekspert: “Kui Anett pole kunagi Osakat võitnud, siis viimane kord oli mäng päris tasavägine, ent ei saa öelda, et võit oli lähedal. Lähedal oli see, et mäng võinuks kolmandas setis lõppeda tie-break’iga. Usun, et eelmise mängu olulisim hetk, Anetti löök seisul 5:6, 40:15, mis viinuks mängu tie-break’i, ongi täna üks võtmeküsimus. Kõigepealt on vaja, et tuleks tasavägine heitlus, sest liig oleks loota ühepoolset mängu Anetti kasuks. Ja siis oleneb tulemus sellest, kui stabiilselt ja keskendunult Anett oma võimalusi kasutab ja otsustavaid punkte mängib.”

Alo Ojassalu, treener: “Kõigepealt peab Anett mängima oma head mängu. Närv peab vastu pidama, sest tal on suure slämmi 3. või 4. ringis olnud ajaloos mõningaid ärakukkumisi. Hirmutab see, et ka Osaka on heas vormis, kuid mängus Kostjukiga tal olid mõõnad. Kui Anett suudab oma mängu peale suruda, siis mu sisetunne ütleb head. Tuleb huvitav mäng, milles Anettil on oma võimalused. Mingit konkreetset elementi ei oska esile tuua. Peab jumalat paluma, et Osaka esimene serv ei tuleks hästi välja, aga muus osas… kõik on pisasjades kinni. Eelmine kohtumine näitas, et mäng võib ühe sekundiga pöörduda ühele või teisele poole. Peab suutma kogu mängu keskenduda ja mitte lasta vastase survet tugevaks.”

Harri Neppi, treener: “Anett peab mängima oma parimat mängu ja lootma, et Osaka ei mängi oma parimat, muud polegi. Palju elemente on neil võrdsed, aga Osakal on eelis servil ja liikumises. Treenerina võiksin soovitada, et panna Osaka võimalikult palju liikuma ja püüda mängida läbi Osaka eeskäe, sest tal on tagakäsi tugevam. Anettil on väga hea eelkõige teise servi tõrje, aga kuna Osaka lööb teist pallingut üsna hästi, siis selle pealt kuigi palju ei võida.”

Kihlveokontorid ütlevad, et Osaka pole suur, aga siiski selge soosik. Ennustusportaal Paf annab jaapanlanna võidukoefitsiendiks 1,46 ja Kontaveidile 2,75, mis on umbes 65-protsendiline tõenäosus Osaka võiduks. Küsitluse viisid läbi ka WTA tennisefoorumi fännid ja tulemus oli selline, et 46 inimest pakkusid Osaka ja 28 inimest Kontaveidi võitu. Protsent on siin sarnane kihlveokontorite panustele, sest Osaka võitu ennustas 62% tennisefännidest. Muide, 47 inimest 74st arvas, et mäng läheb kolmandasse setti (27 korda Osaka 2:1 võit ja 20 korda Kontaveidi 2:1 võit).

scroll to top