fbpx
Close

EELVAADE | Kihlveokontorid eelistavad Anett Kontaveidi vastast

Amanda Anisimova. / Foto: AFP/Scanpix

Anett Kontaveit ei astu vaatamata tunduvalt paremale edetabelikohale (19.) reedel kell 17 Miami tenniseturniiril väljakule soosikuna Amanda Anisimova (73.) vastu.

See ei ole Tennisneti, vaid kihlveokontorite arvamus. 17-aastane USA tulevikulootus mängib kodus, teda toetab publik ning ta näitas kõrget taset Australian Openil. Need on spetsialistide (sest kihlveokontorites peavad olema inimesed, kes asja tunnevad – muidu jätaksid panustajad nad kiiresti miinusesse) argumendid, miks Anisimova peaks võitma.

Slämmiturniiril Austraalias oli Anisimova mäng muljetavaldav, näiteks alistas ta Lesja Tsurenko (tol hetkel WTA 24.) 6:0, 6:2 ja Arina Sabalenka (11) 6:3, 6:2. Kusjuures noor ameeriklanna nullis Sabalenka võimsuse üsna osavalt ära – muidugi oli Anisimova enda ründemäng tolles kohtumises samamoodi võimas, aga ta oli vaieldamatult ka vastasest mitmekülgsem.

Samas on need näited ainult kaks mängu Anisimova karjäärist – kui vaadata tervikuna, siis mingit suurt imet ei ole noor ameeriklanna veel korda saatnud (sest Austraalias 1/8 finaali jõudmine seda veel pole) ning eks ta sel põhjusel ongi edetabelis alles 73. kohal. Eelmisel turniiril Indian Wellsis langes Anisimova välja juba teises ringis kaotusega Elise Mertensile (16). Kuid vähemalt tänavuste tulemuste põhjal on Mertens ka pisut tugevam kui Kontaveit.

Eelmisel aastal mängis Anisimova Indian Wellsis palju paremini, ta jõudis 1/8 finaali ning võitis enne seda ka Petra Kvitovat, kes tänavu tema teekonna Australian Openil lõpetas. Veel võib eelmisest hooajast mainida kaheksandikfinaali jõudmist Cincinnati ja finaali jõudmist Hiroshima turniiril. Samas ei saa mainimata jätta, et Anisimova oli mullu sunnitud pidama neljakuulise pausi jala väsimusmurru tõttu. Selge on see, et Anisimova on tugevam, kui tema edetabelikoht näitab, kuid samas on küsitav, kas ta veel TOP20 tasemel mängib.

Anisimova on praegu üks paljudest maailma esisaja mängijatest (nii mehed kui naised), kes on vene päritolu, aga esindavad teist riiki. Loetleda siin kõiki pole mõtet, alustada võiks kas või Alexander Zverevist. Kuid erinevalt kaasmaalanna Sofia Keninist, kes on sündinud Moskvas, tuli Anisimova ilmale siiski USA-s New Jersey osariigis. Tema vanemate nimed on Olga ja Konstantin ning nad emigreerusid Venemaalt mõni aasta enne Amanda sündi. Väidetavalt tegid nad seda majanduslikel, mitte poliitilistel põhjustel. Kui Amanda sai kaheaastaseks, kolis pere Floridasse.

Anisimova on juunior veel tänavuse aasta lõpuni, aga enam ta noorteturniiridel ei mängi, sest saavutas niikuinii kõik, mis võimalik, tulles 2017. aastal juunioride US Openi võitjaks. Aasta varem mängis ta Roland Garrosi noorteturniiri finaalis. Maailma noorte edetabelis oli ta parimal hetkel teine.

Anetti tänase vastase mängustiilis midagi uut pole – tavapäraselt on tegu ründava tagajoonemängijaga, kes pika neiuna (180 cm ja võib veel kasvada) omab head pallingut. Kuid just mäng Sabalenkaga näitas, et ta võib tegutseda mitmekülgsemalt, kui ta sisuliselt tegi pommlöökide poolest tuntud valgevenelanna relvituks. Anisimova ei ole ainult pommitaja, vaid võib ka tilkpalli osavalt lüüa.

Kui meie siin Eestis teame, kuidas on parima vormi ajal võimeline ründama Kontaveit, siis ei tahaks kuidagi tunnistada, et Eesti mängija oleks selles osas kehvem. Lõpuks tuleb ikkagi nentida triviaalselt: võidab see, kes suudab haarata initsiatiivi. Kuigi lihtvigade arv omab loomulikult ka tähtsust.

Eks vaatame, mis täna õhtupoolikul Miami 6. väljakul juhtub. On aga üks huvitav seik, mille avastas üks Delfi kommenteerija, kelle asjatundlikkuses pole põhjust kahelda. Nimelt pidavat statistika näitama, et Anett mängib hommikustes matšides palju paremini kui õhtustes. Neis mängudes, mis algavad pärast kella 18, ei olevat Anett peaaegu üldse võitnud, aga on suures plussis ennelõunastes mängudes. Eks näeme, kas see annab täna eelise, et kohaliku aja järgi algab mäng kell 11.

scroll to top