Kui Tennisnet juba hommikul kirjutas, et Kaia Kanepi mängib pühapäeval karjääri üheksandat WTA turniiri finaali, siis huvitaval kombel on see finaal üheksas ka tema vastasele Elise Mertensile (Belgia, 7).
Erinevus on vaid selles, et Mertens on senisest kaheksast finaalist võitnud viis ja Kaia neli. Veel võib tuua välja, et slämmiturniiril vähemalt veerandfinaali on Kaia jõudnud kuus ja Mertens kolm korda, aga belglanna on korra ka sammu kõrgemale astunud, kui mängis 2018. aastal Australian Openi poolfinaalis. Nii et siingi on küsimus, kumb on parem? Ning üsna sarnane on ka vastaste parim edetabelikoht: Mertens 12. ja Kanepi 15.
Palju ei olegi sellest möödas, kui Kanepi ja Mertens viimati kohtusid – see sündis mullu septembri lõpus Roland Garrosi slämmiturniiri 2. ringis. Sellele mängule kirjutas Tennisnet mõistagi ka eelvaate, kust saab Mertensist rohkem teada. Kuid seal pole mainitud, et Mertens on juba slämmivõitja, aga seda paarismängus koos Arina Sabalenkaga 2019. aasta US Openil.
Mertensi kohta on öeldud, et ta mängib pea alati oma koha välja, aga üle oma varju ei hüppa. Võtame kas või eelmise suve/sügise: Prahas jõudis ta kolmanda asetusega finaali, kus kaotas Simona Halepile; Cincinnatis alistas Mertens neli vastast, aga kaotas poolfinaalis Naomi Osakale; Roomas pärast kolme vastase alistamist Karolina Pliškovale; Ostravas Viktoria Azarenkale ja lõpuks Linzis jõudis ta teise asetusega finaali, kus kaotas esimesena asetatud Arina Sabalenkale. Erand oli vaid US Open, kus Mertensil õnnestus 1/8 finaalis jagu saada Sofia Keninist ja kaotada veerandfinaalis Azarenkale. Võib-olla on belglanna nüüd sisimas õnnelik, et pärast eelmiste finaalide kaotamist Prahas ja Linzis kohtub ta lõpuks asetamata vastasega.
Kuid võib olla kindel, et Mertens ei alahinda Kaiat. Ta ei saagi, sest on korra talle Charlestonis kaotanud imeliku tulemusega 6:0, 0:6, 5:7. Seega alustas Kaia oma väljakututvust Mertensiga kuiva setikaotusega, aga võitis mängu! Pariisis jäi Mertens peale 6:4, 7:5. Päris otseselt neid tulemusi aluseks võtta ei saa, sest mõlemal juhul mängiti liivaväljakul. Arvestades Kaia suurepärast vormi, ei tahaks kuidagi uskuda, et ta võib Mertensile alla jääda servi kvaliteedis või tagajoone pallivahetustes. Belglanna kindlad eelised on vaid võrgumäng ja liikumine. Kuid Kaia on oma parimatel turniiridel enamasti mänginud nii, et mahajäämus liikumises üldse ei ilmnegi.
Kihlveokontorid siiski arvavad, et paremus mõnes komponendis maksab ja peavad Mertensit kergeks soosikuks. Näiteks ennustusportaal Paf annab Mertensi võidukoefitsiendiks 1,64 ja Kanepile 2,28. Põhimõtteliselt on see umbes 60-40 paremus.
Kui Melbourne’i WTA turniiridel on antud igasuguseid loobumisvõite, siis peaks olema üsna kindel (100% küll mitte kunagi), et finaal Kanepi ja Mertensi vahel ikka toimub. Belglannat pole suur mängude arv kunagi häirinud ja näiteks maailma TOP20 seas on temal punktiarvestusperioodil (praegu alates 2019 märts) peetud 30 turniiri, mida on isegi kahe võrra rohkem kui samuti aktiivsel osalejal Sabalenkal. Vaid Jelena Rõbakina turniiride arv on Mertensiga võrdne.
Kaia on vastupidiselt tuntud mängijana, kes pärast võistluspausilt naasmist kuigi tihti tippturniiridel ei osale. Nüüd, Gippsland Trophy turniiril on aga Kaia pidanud ühe kohtumise rohkem, sest kuigi mõlemad teenisid ühe loobumisvõidu, oli Mertens avaringis vaba.