fbpx
Close

EELVAADE | Kas on võimalik tulevikutähe vastu aastaga paremaks minna?

Cori Gauff mullu Rooma turniiril. / Foto: Reuters/Scanpix

Kui Cori Gauff 2004. aasta märtsis sündis, oli Kaia Kanepi juba 18, peatselt saamas 19-aastaseks. Kas võinuks tollal aimata, et hällis lebavast imikust saab kunagi Kaia vastane sedavõrd tähtsas mängustaadiumis nagu Prantsumaa lahtiste 3. ring?

Tegelikult toimus nende kohtumine juba varem. eelmise aasta mais Parma turniiril. Gauff võitis mängu 7:6, 7:6 ja hiljem teenis ka samalt turniirilt teise WTA tiitli. Nüüd tekib küsimus, et kui 17-aastane Gauff alistas kogenud Kaia Kanepi, kuidas siis aasta hiljem võiks olla loogiline, et 18-aastase tulevikutähe vastu on eestlannal lootust?

Paraku ei ole tennis nii lihtne, et taolise matemaatikaga mängude tulemusi otsustada. Ka Kaia on läinud sel aastal paremaks, ehkki loogika tõesti ütleb, et Gauff pidanuks tegema ikkagi suurema sammu. Ent teisalt ei ole Gauff murdnud end paremikku nii võimsalt, kui tema mäng 2019. aastal eeldas. Võitis ju Gauff esimese WTA turniiri juba 15-aastasena ja veel enne 16. sünnipäeva mängis ühe slämmiturniiri 1/8 finaalis ja kahe turniiri 3. ringis. Jah, eelmisel aastal jõudis Gauff Prantsusmaa lahtistel juba veerandfinaali, aga kahe aastaga ei olnud edasiminek tormiline.

Kuna Tennisneti ainus senine eelvaade Gauffi karjäärist oli kirjutatud aasta tagasi, siis vaatamegi, mida on noor ameeriklanna teinud pärast seda. Juba mainisime, et vahetult pärast Parma turniiri võitmist jõudis Gauff Pariisis veerandfinaali – eelmise aasta Euroopa liivahooaeg kulges talle suurepäraselt, sest lisaks jõudis ta Rooma WTA 1000 turniiri poolfinaali. Maailma edetabelis kerkis Gauff 23ndaks ja esimese sammu TOP20 sekka (19. koht) tegi pärast US Openit, ehkki langes seal välja 2. ringis. Kuid nagu ikka, kaotavad paljud slämmiturniiridel punkte ja nii võib vahel tõusta ka head tulemust tegemata. Gauff lõpetas mulluse hooaja Indian Wellsi 3. ringis, Euroopa sisehooaja turniiridel, kus võidutses Anett Kontaveit, ta ei osalenud.

Käesolevat aastat alustas Gauff maailma 22. reketina, aga on pärast seda kuulunud regulaarselt TOP20 sekka, parimal nädalal oli 18-aastane ameeriklanna isegi 15. kohal ehk siis hetkel on nii Gauffi kui ka Kanepi karjääri parim edetabelikoht täpselt võrdne. Kuigi Roland Garrosi turniirile loositi Gauff maailma 18ndana, langes ta nüüdseks üle pika aja TOP20 seast välja, sest Parma võidu ja Rooma poolfinaali punktid läksid maha ja päris sarnaseid tulemusi ei suutnud ameeriklanna sel aastal näidata. Gauffi tänavune parim tulemus on Doha WTA 1000 turniiril veerandfinaali jõudmine, kahel sama tugevusega liivaturniiril langes ta välja 3. ringis.

Kui vaadata, keda Gauff on tänavu võitnud, siis ainsa hea võidu sai ta Dohas Paula Badosa üle. Muidu on Gauff ikka omasugustele või eespool asetsevatele tennisistidele kaotanud, näiteks kaks korda on teda alistanud Maria Sakkari ja Simona Halep, kuid Gauff on kaotanud ka Darja Kasatkinale ja Jessica Pegulale. Samuti Iga Swiatekile, aga poolatarile kaotavad praegu kõik.

Seega ei oleks sugugi vale väita, et Gauff pole 2022. aasta kevadel parem kui mullu samal ajal. Kui vaatame ainult hooaja edetabelit, on Gauff 21. ja Kanepi 24. Seega vastab Tennisnet ise pealkirjas esitatud küsimusele: on võimalik paremaks minna küll!

Enam-vähem nõustuvad selle loogikaga ka kihlveokontorid, ehkki Gauffi peetakse ikkagi soosikuks. Kuid eelmisel aastal Parma turniiri mängu eel oli ennustusportaal Paf andnud ameeriklannale võidukoefitsiendiks 1,41, tänavu 1,47. Kaia võidukoefitsient on homme 2,70, seega on Gauff umbes 65-protsendiline favoriit.

Mäng peetakse Suzanne Lengleni väljakul teise kohtumisena, enne seda alustavad kell 12 Eesti aja järgi Amanda Anisimova (USA, 27) ja Karolina Muchova (Tšehhi). Naiste mäng üle kolme seti ei kesta, kuid need vastased võivad olla üsna võrdsed. Julgeks ikka pakkuda, et enne kella 14 Kaia ja Gauff platsile ei tule.

scroll to top