fbpx
Close

EELVAADE | Kaia Kanepit ootab tõeline proovikivi

Elise Mertens võidukal Doha turniiril. / Foto: EPA/Scanpix

Kaia Kanepi on käesoleval hooajal mänginud üsna vähe turniire ja tema vorm on jäänud pisut küsitavaks. Kuid tänane mäng kuuendana asetatud Elise Mertensiga (Belgia) peaks juba midagi Kanepi seisundi kohta ütlema.

Maailma edetabelis 17. kohal asuva 23-aastase Mertensiga ei ole Kaia varem kohtunud. Kui aga vaadata Kanepi tulemusi pärast 2017. aasta tagasitulekut, siis võidud tolle aasta US Openil ja Simona Halepi alistamine järgmisel turniiril annab aimu, et ka “uus Kaia” on parimatel päevadel võimeline ükskõik keda võitma. Ainult et nüüd tuleb selliseid päevi ilmselt harvemini, kui näiteks aastatel 2010-2013.

Mertens on tuntud visa võitlejana, kes mitmeid mänge kaotusseisust enda kasuks pööranud. Tänavusel hooajalgi on ta kolmesetilisi mänge rohkem võitnud kui kaotanud ja ka tie-break’ide võitmisega on Mertens plussis – tasavägiseid seise ta üldreeglina oskab mängida. Kirsiks tordil on muidugi Doha turniirivõit, seal alistas Mertens järjest kolm esikümne tennisisti: Kiki Bertensi, Angelique Kerberi ja Halepi.

Parem oleks ilmselt Mertensit võrrelda Anett Kontaveidiga, kellest belglanna on vaid kuu aega vanem. Noorteklassis oli Mertens rivaalist taga, aga viimasel kahel hooajal pigem ees, ehkki just praegusel hetkel on Kontaveidil WTA edetabelis 45 punkti rohkem. Mertens on ikkagi võitnud 5 WTA turniiri ja jõudnud suure slämmi võistlusel poolfinaali (2018 Australian Open). Tõsi, eelmised neli turniirivõitu olid kõik International tasemelt, alles Dohas tuli esimene Premier-taseme esikoht. Muide, eelmisest teemast veel nii palju, et kui Mertens täna võidaks, siis ta edetabelis veel Kontaveidist ette ei tõuse.

Mertensit võib eelkõige nimetada stabiilseks tagajoonemängijaks. Tema võimsus ei ole võrreldav Serena Williamsi või veel mõne tippmängijaga, aga tal on piisavalt teravust ja löögikiirust ning olulise joonena on Mertens võrdselt ohtlik nii ees- kui ka tagakäe poolelt. Serv on Mertensil efektiivne, aga mitte liiga tugev. Mõistagi on Mertensil Kanepiga võrreldes oluliselt parem liikumine ja kuna belglanna on kontramängus hea, siis ei ole lihtne leida võtit tema alistamiseks. Aga me kõik teame, et kui Kaia on “tsoonis”, siis ei ole ka Mertensi-sugusel visal võitlejal kerge vastumürki leida. Karta on, et pikki pallivahetusi ei tohiks Kanepi endale lubada, pigem tuleb üritada kahe-kolme löögiga punkte võita. Aga see on muidugi risk.

Kihveokontorid näevad Kaia võimalusi võib-olla isegi rohkem kui meie siin Eestis. Keskmine koefitsient on Mertensil 1,6 ja Kanepil 2,25, mis tähendab, et umbes 60 protsendiga hinnatakse belglanna võidušansse. Just see fakt, et Kanepi võib heal päeval olla väga tugev, suurendab panustajate silmis tema võimalusi.

Mingil viisil võib Mertensi keskendumist mõjutada fakt, et ta on viimasel kuul olnud üliedukas paarismängus. Koos Arina Sabalenkaga võitis ta nii Indian Wellsi kui ka Miami turniiri. Seetõttu on Mertens palju mänginud ja pisut ka teistsuguses emotsionaalses seisundis. Kuid me ei tea, kuidas niisugused võidud mõjuvad tema tänasele üksikmängule, seepärast ei saa järeldusi teha.

Kanepi ja Mertensi kohtumine peetakse täna Althea Gibsoni nimelise väljaku (tähtsuselt teine) kolmanda mänguna, kusjuures esimene mäng algab kell 17 Eesti aja järgi (kohalik aeg kell 10). Niisiis võime Kanepit väljakule oodata alates kella 20-st, aga tõenäolisemalt kella 21 paiku.

Tänaseks Charlestonis nii halba ilma kui eile ei ennustata. Kanepi ja Mertensi mängu ajal peaks olema 17-18 kraadi sooja ja vähene pilvisus. Tuul peaks tugevnema pärastlõunal – olenevalt Kanepi ja Mertensi mängu algusajast ning kestvusest võib siiski hakata kohtumist mõjutama.

scroll to top