fbpx
Close

EELVAADE | Idanaabri suur tulevikulootus, kellel säravad saavutused puuduvad

Anastassia Potapova Hamburgis. / Foto: Imago Sport/Scanpix

Venemaa naiste tennises sünnib peaaegu igas aastakäigus mõni mängija, kellelt loodetakse tulevikus suuri võite, kuid praegu 21-aastane Anastassia Potapova paistab nende seas eriliselt silma – tema teed tähtedeni nähti viis-kuus aastat tagasi selgelt, aga ta ei ole seda teed läbinud.

Potapova, kes kohtub reedel Hamburgi WTA 250 turniiri poolfinaalis Anett Kontaveidiga, oli 2016. aasta suvel pärast Wimbledoni noorteturniiri võitmist maailma juunioride esireket ja seda 15-aastaselt. Võrdluseks: Anett Kontaveit polnud selles vanuses isegi veel juunioride esikümnes, ehkki võitis ka napilt enne 16. sünnipäeva Orange Bowli, ent 21-aastaselt oli Eesti esireket juba TOP50 seas. Potapova on praegu maailma 63. reket ja see ongi tema karjääri kõrgeim koht. Seega pole kahtlustki, et Anetti esimesed aastad täiskasvanute klassis olid edukamad, ehkki teda nii suureks täheks kui Potapovat omal ajal ei peetud.

Potapova jõudis juba 17-aastaselt maailma esisajasse, millega ta ületas Anetti, aga sealt edasi ei ole kuigivõrd liikunud. Venelanna püsib stabiilselt esisaja teises pooles – ei kuku sealt välja, aga ei tee ka sammu kõrgemale. 2019. aastal kerkis Potapova juulis maailma 64. reketiks, mis on vaid ühe koha võrra praegusest halvem. Tulemused, mis ta nii kõrgele viisid, olid pääs nii Prantsusmaa lahtistel kui ka Wimbledonis teise ringi ja Jurmala WTA turniiril poolfinaali.

Jurmala tulemus ei olnud tol hetkel sugugi Potapova parim. Ta oli nimelt 2018. aastal jõudnud finaali nii Moskva suvisel turniiril kui ka Taškendis. Kohe pärast finaali Taškendis peeti sügisene Moskva turniir, kuhu Potapova läks suurte lootustega, aga ta kaotas avaringis Anett Kontaveidile 6:2, 3:6, 5:7. See oli homsete vastasre esimene kohtumine, mis kulges väga tasavägiselt, aga kolmanda seti kõik otsustavad punktid langesid Anetti saagiks. Kogemustega oli ta tookord 17-aastasest neiust üle.

2020. aasta oli Potapovale õnnetu. Enne koroonaviiruse pausi jõudis ta kahel turniiril veerandfinaali, aga kui võistlused katkestati, läks venelanna hüppeliigese lõikusele ja ta enam ei naasnudki 2020. aastal pausijärgselt. Muide, Potapova hüppeliiges sai viga juba 2019. aasta sügisel Koreas peetud turniiril, aga ta tundis, et paremaks midagi ei läinud ja ta otsustas operatsiooni kasuks.

Tänu sellele, et koroonapausi tõttu paljud 2019. aasta tulemused säilisid, ei langenud Potapova 2021. aasta alguseks madalamale kui 101. edetabelikoht. Sealt oli hea edasi minna, sest pääs suure slämmi turniiridele ja väiksemetaele WTA turniiridele oli endiselt tagatud. Austraalias õnnestuski Potapoval esmakordselt (ja seni ainsal korral) jõuda slämmiturniiri 3. ringi. Nii kinnitas ta taas esisajas kanda, aga tulemused ei olnud kuni hooaja lõpuni head.

Tänavu aprillis tuli lõpuks läbimurre. Vahepeal juba edetabelis 121. kohale langenud Potapova alustas Istanbuli WTA 250 turniiri kvalifikatsioonist, aga sai seitse võitu ja esimese WTA tiitli. Finaalis alistas ta maailma 29. reketi, kelleks oli tema kaasmaalanna Veronika Kudermetova. Edetabelis tähendas Istanbuli tulemus tõusu 78. kohale.

Järgmine hea tulemus tuli eelmisel nädalal Lausanne’is, kus Potapova jõudis poolfinaali ja sellest tuleneski tõus karjääri kõrgeimale kohale. Aga tugevaid vastaseid ei ole Potapova oma teel seni alistanud ja homne võit Kontaveidi üle oleks 21-aastasele venelannale kindlasti elu parim tulemus, kui ral muidugi õnnestuks see mäng võita.

Aga meie seda ei usu, et õnnestub ja enamik teisi samuti mitte. Naiste tennisefoorumis korraldati mängu kohta küsitlus ja enamik vastajaid arvas, et Anett võidab. Kihlveokontorid on sama meelt, ehkki Anetti võiduvõimalusi loetakse umbes 65-70-protsendilisteks. Ennustusportaal Paf annab Anetti võidukoefitsiendiks 1,42 ja Potapovale 2,88, mis tähendab enam-vähem 2/3 šansse eestlannale. Alates teisest setist Rebecca Petersoni vastu on Anett mänginud Hamburgus veenvalt ja ehkki sama võib öelda Potapova kohta, on nende edetabelikohtade erinevus siiski väga suur.

Mäng algab Hamburgis reedel kell 14 Eesti aja järgi, kui esimene poolfinaal ei veni kahest tunnist pikemaks. Varem ei tohi kohtumine alata – kui esimene poolfinaal läheb kiirelt, hakkab Anetti ja Potapova kohtumine ikkagi kell 14. Kui Eestis läheb homme palavaks, siis vastupidiselt on Hamburgis suur kuumus läbi ja Anetti homse mängu ajal ennustatakse 21-22 kraadi sooja. Õnneks ei ennistata vihma, nii et mäng peaks õigel ajal algama. Nagu tavaliselt, kannab kohtumise üle Inspira telekanal.

scroll to top