2019. aastal valis ATP aasta treeneriks 39-aastase prantslase Gilles Cervara, kelle juhendamisel teenis Andrei Medvedev mullu 59 mänguvõitu ja jõudis üheksal suurturniiril (ATP + Grand Slam) finaali.
Tänavune hooaeg algas aga Cervarale ATP Cupil, kus ta koos Venemaa tiimi kapteni Marat Safiniga istus võistkonna pingil. Kui meenutada Tallinnas peetud FedCupi turniiri, siis näiteks sealgi istusid võistkonna juures mängijate isiklikud treenerid, kaasa arvatud Lesja Tsurenko juhendaja Silver Karjus. Cervara sõnul oli talle huvitav ja kasulik kogemus töötada koos Safiniga.
Kui Medvedev kaotas matšis Itaaliaga esimese seti Fabio Fogninile 1:6, oli ta hädas esimese serviga. Safin ütles talle seti järel lihtsalt: “Viska pall üles ja löö keskele piki piiri!” Medvedev alustas teist setti ässaga, sai meelerahu tagasi ja võitis mängu.
Safin on vana kooli treener, kes ei soovi oma teadmisi/kogemusi ja mängu lugemise oskust koormata statistilise või videoanalüüsiga. Kuid Perthis antud intervjuus ATP tuuri koduleheküljele ütles Safin, et ta ei taha kuigi palju sekkuda mängija ja tema isikliku treeneri vahelistesse asjadesse. “Sest kui ma midagi ütlen, ei pruugi sellel olla vajalikku efekti,” leidis Safin. “See on üsna delikaatne asi, sest kõigil on oma nägemus ja lähenemine treeneritööle ning ma ei tahaks seda kahjustada. Pean olema oma sõnadega ettevaatlik.”
Cervara sõnul andis koostöö Safiniga talle palju juurde, eriti põhjusel, et endise tippmängija treeneripoolne vaatenurk on erinev. “Aga kui me istusime matšieelsel koosolekul, siis ta alati küsis minult, kas ma võin Daniilile mingeid asju öelda. Ta ei surunud oma arvamust peale, aga andis uue nägemuse, millest mul oli palju õppida,” ütles Cervara.
Cervara saamine Medvedevi isiklikuks treeneriks oli üsna pikk protsess. 2015. aastal tulid Medvedevi vanemad Cannes’i, et otsida pojale paremaid treeningutingimusi. Kuna Daniili õde Jelena juba elas Lõuna-Prantsusmaal, oli mängija jaoks olemas ka elukoht. “Kuigi see polnud mu esimene treenerikogemus, tekkis meil väga hea suhe ja kööstöö,” rääkis Cervara, kes aga tollal ei olnud Medvedevi päris treener, vaid üks abilistest. Cervara käis mõnel turniiril Medvedeviga kaasa ja tänu koostöö edukusele lõpuks 2017. aasta sügisel palus Medvedeva hakata Cervaral tema isiklikuks juhendajaks.
Läbimurre saabus aastal 2019, kui Medvedev kerkis maailma neljandaks. “Kas Daniili mullune edu üllatas mind?” küsis Cervara iseendalt. “Osaliselt jah, sest mõnikord nägin temalt sellist mängu, mis pani ahhetama. Aga kui mõelda sellele, millist tööd oleme selle nimel teinud, siis ei olnud üllatav.”
2020. aasta on Medvedevile mõnevõrra keerukam, sest tal tuleb nüüd punkte kaitsta. “Ma ei usu, et selline asjaolu paneb ta pinge alla, sest niikuinii ta tahab alati iga mängu võita,” ütles Cervara. Mänguks ettevalmistamise rutiini treener muutma ei hakka. “Enne mängu teeme tihti ilma pallita harjutusi, mis talle meeldivad. Tuleb lihtsalt teatud nüansid fikseerida. Mõnikord on nii, et sa teed tegelikult kasutuid harjutusi, aga kuna need suurendavad mängija meelekindlust, siis need osutuvad kasulikeks,” selgitas Cervara, et mängueelne rutiin on eelkõige vajalik Medvcdevi vaimse seisundi valmisolekuks.
Safini arvates tuleb suurele edule järgnev aasta Medvedevi jaoks raskem, aga ta usub, et Venemaa esireket on selleks valmis. “Eelmisel aastal oli ta absoluutse tipu mõistes uustulnuk. Teisel aastal õpitakse juba tema vastu mängima, muudetakse vajadusel taktikat. Nüüd tuleb hakata uute asjade kallal töötama, sest sa pead kogu aeg ennast parandama. Aga teades Daniili mõtteviisi, mängutarkust ja võitlusvaimu, saab ta ka sel aastal olema kõigile väga ohtlik vastane,” arvas Safin.