fbpx
Close

Bianca Andreescu muinasjutt jätkub

Bianca Andreescu pärast veerandfinaali võitmist. / Foto: AFP/Scanpix

Kanada neiu Bianca Andreescu oli märtsi algul 18-aastasena alles 60. kohal, kui ta sepistas suurüllatuse Indian Wellsi turniiri võitmisega. Nüüd on ta vahepealsele vigastusperioodile vaatamata kindlustanud koha maailma esikümnes.

Vigastuspaus ei kukutanud Andreescut edetabelis allapoole, sest tal polnud möödunud aastast suuri punkte kaitsta. Vahepeal sai ta 19-aastaseks ja võitis oma teise suurturniiri Torontos kodumaise publiku silme all. See edu tõstis Andreescu WTA edetabelis 14. kohale, aga möödunud ööl kindlustas 15ndana asetatud kanadalanna US Openi veerandfinaalis 3:6, 6:2, 6:3 võiduga Elise Mertensi (Belgia, 25) üle koha esikümnes. Hetkel on Andreescu maailma üheksas. Ta võib koha võrra langeda, kui kaotab poolfinaali ja Serena Williams tõuseb võidu korral temast mööda, aga 10. koht on ikka kindlustatud. Parimal juhul ehk US Openi võitmise korral kerkiks Andreescu koguni maailma viiendaks reketiks.

Kui hetkeseisuga jõudsid US Openi naiste üksikmängu poolfinaali ainult kaks esikümne tennisisti Elina Svitolina (Ukraina, 5) ja Serena Williams (USA, 8), siis järgmise nädala edetabeli põhjal on esinelikus ainult TOP10 mängijad, sest ka Belinda Bencic (Šveits, 13) on seal koha kindlustanud.

Aga kõigepealt Andreescu võidust. Esimeses setis domineeris Mertens. Ta asus murdega juhtima ja seisul 4:1 oli tal kasutada veel viis murdepalli, mis Andreescu päästis. Et aga Mertens oma servil ei vääratanud, võitis ta seti ikkagi veenvalt. Mängu esimeses geimis oli Mertens oma servil 15:40 taga, kuid neljas järgmises servigeimis loovutas kokku vaid kolm punkti.

Teises setis tehti algul kaks vastastikust servimurret, aga seisult 2:2 läks Andreescu oma teed. Kõige tasavägisem oli otsustav sett, ent murdepalle teenis ainult Andreescu, mistõttu tema võit oli ilmselgelt teenitud. Enne otsustavat murret seisul 4:3 jäi tal kasutamata kuus sarnast võimalust. Erinevalt esimesest setist ei suutnud Mertens enam oma servil valitseda.

Murdepallide realiseerimine (16st 4) oli võitja ainus kehvapoolne näitaja, aga muidu oli Andreescu mäng laitmatu. Ta tegi 40 äralööki ja 33 lihtviga, kuid Mertens jäi siin viie punktiga miinusesse – 22 äralööki ja 27 lihtviga. Andreescu käis ka sageli võrgus ja seda õnnestunult – ta võitis seal 28st punktist 23. Ning väga hea (75%) oli ka Andreescu esimeselt pallingult võidetud punktide osakaal (Mertensil ainult 60%). Milles Mertens oli parem? Ta lõi ühe ässa rohkem (3:2) ja teiselt servilt võitis ka ühe punkti rohkem.

Andreescu kohtub poolfinaalis juba mainitud Benciciga, kes alistas Donna Vekici (Horvaatia, 23) 7:6, 6:3. Anett Kontaveidilt loobumisvõidu saanud Bencic on pärast seda settigi kaotamata jõudnud poolfinaali ja peaks ehk olema kerge soosik ka mängus Andreescu vastu. Nii arvab Tennisneti loo kirjutaja, aga ei arva ennustusportaal Paf, kes pakub Andreescu võidukoefitsiendiks 1,68 ja Bencicile 2,25.

Igatahes Eesti tennisefännid võivad nüüd välja tulla kahe arvamusega. Esiteks: Bencic on mänginud nii tugevalt, et vaevalt Anett teda võitnuks. Teiseks: kui Anett oleks mänginud ja võitnud Bencicit, oleks tema praegu poolfinaalis. Mõlemad väited on nii või naa spekulatsioon, aga ka olemuselt valed. Bencic võinuks mängida Anetti vastu palju kehvemini, kui ta nüüd on mänginud, aga samas pole mingit garantiid, et Anett võitnuks sel juhul Naomi Osakat. Lihtsalt on kurb meel, et huvitav mäng jäi nägemata ja võimalus kasutamata, aga midagi oletada ei maksa.

Tegelikult oli Vekicil esimeses setis hea võimalus juhtima asuda, sest ta oli oma pallingul ees 5:4. Aga Bencic tegi vastumurde üsna veenvalt. Pärast seda Vekici hoog rauges. Ta hakkas tegema rohkem vigu ning enam tal vastumängu šansse polnud. Jällegi on huvitav, et äralöökide/lihtvigade arv ei too esile Bencici paremust – temal on need numbrid 20/21 ja Vekicil 28/28. Kuid sunnitud vead on taas see näitaja, mis statistikas ei kajastu, aga millega Bencic kohtumise enda kasuks pööras. Bencic võitis ässad 8:4, aga tegi ka 7 topeltviga Vekici ühe vastu. Erakordselt kõrge (84%) oli Bencici esimesel pallingult võidetud punktide osakaal.

Kui meeste üksikmängus on enne poolfinaale olemas selge favoriit Rafael Nadali näol, siis eks naiste üksikmängus on samavõrra soosik Williams. Kuid ameeriklanna on pärast lapse sündi olnud finaalides ootamatult närviline ja ebakindel, nii et ikkagi on Bencic-Andreescu poolfinaali võitjal päris hea šanss.

scroll to top