Tennisnet paneb oma maitse järgi kirja Anett Kontaveidi 12 kõige meeldejäävamat mängu. Nad on reastatud mitte tähtsuse, vaid ajalises järjekorras. Ning tähtis on rõhutada, et loo autor ei ole valinud ühtki mängu, mida ta pole näinud. Seda muidugi teleri või arvuti vahendusel, välja arvatud kaks kodust mängu.
Mõne kohtumise juures on ka viiteid sarnastele või samal turniiril toimund mängudele, mida me võib-olla mõne inimese arvates ebaõiglaselt TOP12 sekka ei pannud. Ja loo lõpus ka neli kõige õnnetumat mängu. Kes ei taha enda tuju halvaks teha võib lugemise enne neid katkestada…
2017 mai, Rooma Premier 5 turniiri 2. ring: Anett Kontaveit – Angelique Kerber (Saksamaa, 1) 6:4, 6:0.
See mäng on loomulikult tähelepanuväärne selle poolest, et Anett alistas valitseva maailma esireketi. Kerber oli tollal siiski alavormis ja liivaväljak pole olnud tema lemmikkate. Seisul 2:4 mõtlesin, et Anett on justkui parem, aga Kerber vist kogemustega võtab ära. Aga hoopis meie mängija võitis kümme geimi järjest! Mänguliselt oli see Kerberile täielik nokaut.
2018 mai. Rooma Premier 5 turniiri veerandfinaal: Anett Kontaveit – Caroline Wozniacki (Taani, 2) 6:3, 6:1.
Mäletan, et vaatasin seda mängu Kalevi tenniseklubi telerist koos teiste huvilistega. Wozniacki oli tollal valitsev slämmivõitja ja maailma teine reket. Ta tundus selles kohtumises kuidagi loid, aga kui ta poleks viitsinud mängida, siis poleks ka veerandfinaali jõudnud. Mõneti jäi aga mulje, et eelmises ringis Venus Williamsi 6:2, 7:6 alistamiseks pidi Anett paremat mängu näitama kui Taani Caroline vastu. Kuid valisime ikkagi selle matši.
2018 mai. Prantsusmaa lahtiste 3. ring: Anett Kontaveit (24) – Petra Kvitova (Tšehhi, 8) 7:6, 7:6.
Kvitova oli pisut nagu autoriteet ja enne seda võitnud Anetti raskelt, aga siiski kahes kohtumises. Tundus, et tema alistamiseks ei piisa ainult hästi mängimisest, vaid mingi X-faktor peab ka olema. Kuid seekord oli faktoriks Anetti ootamatult hea mäng tie-break’ides. Mida veel mäletan, et teleülekandes ütles Alo Ojassalu vähemalt kolm korda: nüüd on mäng tehtud. Kui aga ikkagi tuli teise seti tie-break ja seal Anett ka domineerima kippus, sõnas Alo: ma ei ütle enam midagi. Ja õigesti tegi, sest tie-break tõigi võidu.
2018 september. Wuhani Premier 5 turniiri 1. ring: Anett Kontaveit – Sloane Stephens (USA, 9) 4:6, 7:5, 6:4.
Võib-olla on valik üllatav, aga Anett saabus Wuhani kahe suhteliselt kehva turniiri pealt ja sattus avaringis kokku tugevaima vastasega. Miks tugevaimaga? Sest esimesed kaheksa asetatut olid avaringis vabad. Siis jäi Anett veel seti ja murdega taha ning meeles mõlkus vast Prantsusmaa lahtiste 2:6, 0:6 kaotus Stephensile. Tarvitses aga teise seti keskel natuke näidata võitlusvaimu, kui Stephensi enesekindlus haihtus. Tollal võis kutsuda ka korra seti jooksul treeneri minutilisel vaheajal nõu andma. Mäletan, et tol turniiril hakkas Anett alati paremini mängima, kui Nigel Sears käis väljaku ääres. Esimene võit oli tähtis ka selle poolest, et Anett jõudis lõpuks finaali ja kogutud 585 WTA punkti (pikka aega püsis see Anetti rekordina) andsid võimaluse järgmisel kevadel maailma 14. reketiks tõusta.
2019 märts. Miami Premier Mandatory turniiri veerandfinaal: Anett Kontaveit (19) – Su-Wei Hsieh (Taipei, 27) 3:6, 6:2, 7:5.
Miamis poolfinaali jõudmine oli tol ajahetkel Anetti paremuselt teine tulemus Wuhani finaali järel. Ikka meenub, kuidas mõned fännid vahel kurtsid: Anett mängis hästi, aga ikka kaotas. Ei saa öelda, et Miamis oli vastupidi (Anett mängis halvasti, aga võitis), kuid ta oli mitmes mängus väga hädas ja kuidagi tiris mängu tahtejõuga välja. Sama kehtib ka veerandfinaali kohta, kus ta otsustavas setis oli 0:4 taga.
2020 jaanuar. Australian Openi 3. ring: Anett Kontaveit (31) – Belinda Bencic (Šveits, 6) 6:0, 6:1.
Enamik mängust oli nagu maaslamaja löömine, sest Bencicil ei olnud mingeid šansse. Ilmselt oli see Anetti karjääri üks paremaid mänge, võib-olla 2021. aasta sügisese tippvormi ajal olid mõned sama head esitused. Oleks võinud TOP12 hulka valida 1/8 finaali Iga Swiatekiga (6:7 7:5, 7:5), aga poolatar ei olnud siis veel mingi tipp ja tasemelt mängis Anett muidugi halvemini kui Bencici vastu. Nojah, paremini vist ei saanudki…
2020 veebruar. FedCupi I grupi turniir Tallinnas: Anett Kontaveit – Elina Svitolina (Ukraina) 6:3, 6:7, 6:2.
Selle mängu üle sai tuttavatega vaieldud. Mõned väitsid, et Svitolina mängis halvasti. Võib-olla oli ukrainlanna nende jaoks nii suur autoriteet, et nad ei uskunud, et Anett võib ta otsustavas setis täiega üle mängida. Ei mänginud Svitolina halvasti! Ta on lihtsalt pisut passiivsem kui teised tollased esikümne naised ja Anett suutis selle ära kasutada. Kuigi Svitolina ei olnud talle nii sobiv vastane nagu Bencic, kes mängis puhtalt Anetti rütmis. Ja loomulikult on selle kohtumise tähtsus ka mäng oma publiku ees.
2021 september. Ostrava WTA 500 turniiri finaal: Anett Kontaveit – Maria Sakkari (Kreeka, 4) 6:2, 7:5.
2021 sügisest võib valida palju mänge ja neid tulebki veel, aga Ostrava oli neljast Anetti võidetud turniirist kõige tugevama koosseisuga. Tal tuli alistada kolm esikümne mängijat: Bencic, Kvitova ja Sakkari. Finaali tase oli ulmeline ning Sakkarile oli Amett samal aastal kahes eelmises mängus (Madrid ja Tokyo olümpia) kaotanud.
2021 oktoober. Cluj Napoca WTA 250 turniiri finaal: Anett Kontaveit (2) – Simona Halep (Rumeenia, 1) 6:2, 6:3.
See mäng tagaski Anettile koha maailma esikümnes ja WTA finaalturniiril. Võiks öelda, et ühele finalistile tähendas see mäng kõik ja teisele midagi, aga… Halep mängis ju kodupubliku ees ja turniirivõit on ka asi, ehkki tal on neid 24. Ning jällegi: Rumeenia esireket tundus Anettile enne seda ebamugav vastane. Kuid tagajoonel ei pidanud Halep Anetti tempole vastu. Nii kommenteeris ka Tennisneti ekspert Harri Neppi.
2021 november. Guadalajara WTA finaalturniiri poolfinaal: Anett Kontaveit (8) – Maria Sakkari (Kreeka, 4) 6:1, 3:6, 6:3.
Anett alustas Sakkari vastu samamoodi nagu Ostrava finaali, kuid seekord sai kreeklanna teise seti endale. Anetti karjääri üks meeldejäävamaid geime mängiti Eesti aja järgi täiesti keset ööd. Sakkari servis seisul 3:4. Ta juhtis 40:0 ja pärast seda veel viis korda. Anett päästis kaheksa geimpalli ja kui sai esimese murdepalli, realiseeris selle kohe. Vaimult oli eestlanna seekord oma sõbrannast üle.
2022 veebruar. Peterburi WTA 500 turniiri finaal: Anett Kontaveit (2) – Maria Sakkari (Kreeka, 1) 5:7, 7:6, 7:5.
Jälle Sakkari! Seda mängu võiks kirjeldada pikalt, sest iga seti lõpp oli omaette elamus (või esimese seti lõpp ka pettumus), aga otsustavas setis juhtis Sakkari 5:2 ja tundus, et läheb oma teed. Olin pessimistide leeris, sest tundus valesti – Anett võitles turniirivõidu välja! Tennisnet kirjutas tookord nii: “Kui mäng oli lõppenud näitas tribüünil istunud Anetti füüsilise ettevalmistuse treener Tarmo Tiits musklitele. Sõnum oli selge: võitsid, sest oled teinud kõva füüsilist tööd!” Lisame siia, et 2021. aasta Moskva finaal, jäi valikust välja seetõttu, et tookordne vastane vajus lihtsalt kokku, kuigi Anett pidi ka ise töö ära tegema. Sakkari alistamine oli vägevam.
2022 oktoober. Tallinn Open WTA 250 turniiri poolfinaal: Anett Kontaveit (1) – Kaia Kanepi 6:4, 6:4.
Viis aastat varem olid kaks eestlannat kohtunud Saku Suurhalli näidismatšil. Tähendus sellel kohtumisel muidugi oli, aga tollal olid kahe mängija plussid-miinused täiesti võrdsed. Kumbki poleks pidanud kaotusest häbi tundma. Nojah, ega nüüd Tallinna mängu kohta ka päris nii ei saa öelda, aga mingil määral oli rohkem vaja tõestada Anettil. Huvitav, et poolfinaali eelsel pressikonverentsil ütles Kaia, et selle mängu järgi ei saa paremust otsustada, sest “praegu me ei ole enam võrdsed, ta on ju minust kümme aastat noorem”. Kuid võib-olla need aastad lugesidki, sest Kaia oli poolfinaalis väsinum. Anett mängis hea mängu, aga selles nimekirjas on siiski rohkem neid, kus ta veel paremini mängis.
Neli õnnetut mängu
2017 juuli. Wimbledoni turniiri 3. ring: Anett Kontaveit – Caroline Wozniacki (Taani, 5) 6:3, 6:7, 2:6.
Anetti peeti Wimbledoni eel “mustaks hobuseks”, sest ta oli paar nädalat varem võitnud muruturniiri Hollandis. Teises ringis alistas ta hiilgavas stiilis Darja Kasatkina. Wozniacki vastu domineeris Anett pea samamoodi, tulemus oli 6:3, 5:3. Olgu, vastase servigeimi Anett kaotas, aga siis tuli oma serv. Ta juhtis 30:0 ja sellel seisul keegi hüüdis midagi tribüünilt punkti ajal. Wozniacki pall oli jäänud lühikeseks ja Anett asus seda ründama, aga pärast hüüet lõi võrku ja laiutas käis. Kuigi šansse oli veel, Anett sai servida ka seisul 6:5 matši võiduks, läks mäng ära. Väga õnnetu kaotus, aga vastupidiselt öeldes – Wozniacki on selliseid mänge palju võitnud.
2018 jaanuar. Austraalia lahtiste 1/8 finaal: Anett Kontaveit (32) – Carla Suarez Navarro (Hispaania) 6:4, 4:6, 6:8.
Anett oli eelmises ringis võitnud Jelena Ostapenkot, aga Suarez Navarro tundus talle stiili poolest veel sobivam vastane ja seda ta näiteks aasta hiljem Brisbane’is tõestaski (6:0, 6:3). Melbourne’is näitas Anett Suarez Navarro vastu hiilgemängu seisuni 6:4, 4:1. Mis seejärel juhtus? Välismaistes artiklites kiideti hispaanlannat, kes oleks justkui pöörde toonud. Ei olnud nii! Anett ise tõi selle pöörde. Kahjuks…
2020 veebruar. Doha WT A 500 turniiri 2. ring: Anett Kontaveit – Arina Sabalenka (Valgevene, 9) 5:7, 6:2, 5:7.
Oleks saanud valida ka teisi mänge, aga 2020 oli Anett tegelikult väga heas vormis nii vahetult enne kui ka pärast koroonapausi, aga ta sattus tihti valede vastastega kokku. Sabalenka jäigi Anettil võitmata, aga tol veebruaripäeval oli parim võimalus. Kolmandast setist on tohutult kahju, Anett suutis seal mitu korda murda Sabalenka servi, kuid andis oma servid vastu.
2022 jaanuar. Austraalia lahtiste 2. ring: Anett Kontaveit (7) – Clara Tauson (Taani) 2:6, 4:6.
Kus Tauson praegu on? Sel hooajal on mänginud ITF-i turniire ja paikneb edetabelis isegi Anett Kontaveidist tagapool (92.). Kuid tol päeval 2022 jaanuaris tegi taanlanna, kes oli juunioride maailma esireket ja 2019 Australian Openi noorteturniiri võitja, oma elu mängu. Ta oli pärast kohtumist näost valge ja hoidis pead kinni, sest ei uskunud, et võib nii hästi mängida. Seda enam, et 2022 jaanuaris oli Anett “kuum” mängija ning ka pärast Austraaliat võitis ta turniiri Peterburis ja jõudis Dohas finaali. See matš on parim näide Anetti karjääri teatud ebaõnnest eriti slämmiturniiridel – tihti on just tema vastu mängitud oma parim või üks parimatest mängudest. Isegi Serena Williams võttis ju endast välja viimased jõuvarud, kui kohtus Anettiga – ka see mäng oli slämmiturniiril!