ATP finaalturniiril alustasid võidukalt Rafael Nadal ja Dominic Thiem

Võitja Rafael Nadal (paremal) ja kaotaja Andrei Rublev Londonis. / Foto: EPA/Scanpix

ATP finaalturniiri alagrupis nimega London 2020, mis on pandud turniiri praeguse asukoha põhjal, said avavoorus võidu maailma teine ja kolmas reket ehk Rafael Nadal (Hispaania) ja Dominic Thiem (Austria).

Et alistatuteks olid vastavalt kaheksas (Andrei Rublev, Venemaa) ja seitsmes reket (Stefanos Tsitsipas, Kreeka), ei saa öelda, et need võidud olnuksid ette kindlad. Seda enam, et Tsitsipas on turniiri tiitlikaitsja.

Thiemi heitlus Kreeka tulevikulootusega oligi kahest matšist põnevam. Enne tänast kohtumist juhtis omavahelistes mängudes 4:3 Thiem, ent kahe mehe viimase matši oli just Londonios ATP finaalturniiri mulluses lõppkohtumises võitnud Tsitsipas.

Võis eeldada, et Thiem tõrjub paremini, aga Tsitsipas servib paremini ja nii püsibki võrdsus. Esimeses setis teenis Thiem küll kahes geimis kokku kolm murdepalli, aga otsustavatel hetkedel servis Tsitsipas väga hästi. Pole imestada, et Thiem murret ei saavutanud, kui avasetis oli Tsitsipase esimese servi protsent koguni 80. Otsustas tie-break, kus kreeklane oli minimurdega ees, juhtides 4:1. Aga seisul 5:3 andis ta murde tagasi ja uuesti seisul 5:6 servima asudes tegi Tsitsipas uskumatu vea, kui ei suutnud võrgu eest rabakut maha lüüa. Ta ei löönud küll auti, aga Thiem sai palli kätte, pani ületõstega Tsitsipase raskesse olukorda ja võitis punkti.

Teises setis murre siiski toimus ja selle saavutas Tsitsipas, aga kolmanda seti algul mängiti ilmselt otsustav lõik, mille Thiem võitis punktidega 12:3 ja tegi sealjuures 9 äralööki! Nii oli ta muidugi ka murdega ees 3:0. Seisul 1:3 tekkis Tsitsipasel veel võimalus. Tal oli ülipikas geimis üks murdepall, aga Thiemil kuus geimpalli, millest siis viimase ta lõpuks kasutas. Pärast seda Tsitsipasel lootust polnud – võit Thiemile 7:6, 4:6, 6:3.

Thiem ütles pärast võitu, et ta ei loe ennast turniiri favoriidiks. “Tänavu on kõik kaheksa mängijat heas vormis, aga Rafa (Nadal – toim) ja Novak (Djokovic) on ehk tänu varasematele saavutustele ja kogemustele ülejäänud kuuest veidi üle,” arvas Thiem. “Kuid põhimõtteliselt võib siin igaüks võita igaühte. Olen lihtsalt üks teiste seast ja igas mängus on võimalused umbes 50-50. Ma ei tahaks teha ühtki ennustust.” Enda võidu kohta arvas Thiem, et tasemelt oli see parem mäng kui samade meeste kohtumine mulluses finaalis. “Põrge on siin väga kiire, oli ainult kaks servimurret, seepärast olen superõnnelik võidu üle.”

Mängu lõpuks sai Thiem vastasest jagu nii ässade (9:8) kui ka esimese servi õnnestumisprotsendi (75 vs 72) osas. Mõlemad võitsid esimeselt pallingult 78% punktidest, kuid eks Thiemi paremus oligi väga napp.

Seevastu pisut ehk isegi üllatavalt kindlalt alistas Nadal Rublevi, kes on 2020. aastal võitnud viis turniiri ja oli hetkevormi põhjal üks maailma “kuumimaid” tennisiste. Mehed kohtusid alles teist korda – 2017. aastal oli Nadal alistanud Rublevi US Openi veerandfinaalis 6:1, 6:2, 6:2. Rublev polnud siis muidugi samal tasemel mängija, kes praegu, aga kuna ta jõudis slämmiturniiri veerandfinaali, pidi Nadali võit ikka midagi näitama. Tundus, et näitaski – hispaanlane oli Rublevile täna ebamugav vastane. Nadali servil sai Rublev vaid kahel korral seisu 40:40, aga murdepalli venelasel polnudki.

Kuna Rublev ise oli algul esimese serviga hädas, siis Nadal murdiski kahel korral. Pärast seda, kui venelane jäi teises setis 0:2 taha, hakkas ta laitmatult pallima, aga oli juba hilja, sest Nadal oma servil võimalusi ei andnud. Lõppseis Nadali kasuks 6:3, 6:4. Ka Rublevi kommentaar oli sama: “Servisin algul kehvalt, olin liiga närviline, mida ei pea normaalseks. Kui ta murdis mind teise seti algul, rahunesin maha. Edasi kulges mäng teisiti, aga oli liiga hilja.”

Rublev võitis ässad 9:2, aga Nadal servis esimest pallingut sisse 72 ja venelane 62% (esimeses setis ainult 48%). Kuna esimese servi punktides (Nadal 82 ja Rublev 78%) suurt erinevust polnud, aga teisel servil oli hispaanlane märksa parem (67% vs 41%), siis põhimõtteliselt otsustaski fakt, et Rublev pidi liiga palju mängima teise servi punkte.

Esmaspäeval peetakse 1. voor alagrupis Tokyo 1970 (esimese ATP finaalturniiri aeg ja koht, tollal nimetati võistlust Mastersiks), kus kell 16 (Eesti aeg) kohtuvad Novak Djokovic (Serbia, 1) ja Diego Schwartzman (Argentiina, 8) ning kell 22 Daniil Medvedev (Venemaa, 4) ja Alexander Zverev (Saksamaa, 5).