fbpx
Close

Anett Kontaveit: lihtne on öelda, et mõtle positiivselt ja naudi mängu, kuid protsess ise on keerulisem

– Alles see olI: Anett Kontaveit WTA aastalõputurniiri avatseremoonial. / Foto: AFP/Scanpix

Viimase kolme kuu Eesti spordikangelanna Anett Kontaveit on nüüd tagasi kodus ja andis ka esimese pressikonverentsi pärast finaalijõudmist WTA finaalturniiril. Kuid edukale aastalõpule puudub tal endiselt konkreetne selgitus.

Muide, Tennisnet ei taha mingil juhul teha siin etteheiteid, miks Anett ei tea, milline liikumapanev jõud viis teda maailma esikümnesse ja millest kõik algas. Mõnes mõttes ongi põnevam, et otsest vastust pole. Tippspordis tagab edu paljude tegurite koosmõju.

“Clevelandi võit pani palli veerema, sain kogu aeg juurde mängukogemust, enesekindlust ja positiivseid emotsioone. Samuti mängu nautimist. Suutsin Ostravas võita ja Indian Wellsis edukalt mängida, siis tekkis mõte, et üritada pääsu aastalõputurniirile. Kuidagi suutsin selle kõik ära teha ja samal ajal mänge nautida, mitte pinges olla. WTA finaalturniirile sain viimasena peale ja teine koht oli suurepärane tulemus,” pajatas Anett.

WTA koduleheküljel oli terve artikkel teemal, kuidas üks päev, üks mäng tõi Kontaveidi karjääri pöörde. Kaotanud Clevelandis esimese mängu esimese seti Lauren Davisele, olevat kõik muutunud. Kuid Anett jällegi nii konkreetne ei oleks: “Isegi tagasi vaadates ei oska niimoodi mõelda, et mingi klikk oleks käinud ja sellest kõik tohutult muutunud. Seal oli veel raskeid mänge, mis tuli võita.”

Siiski ei olnud Anett 2018. aasta teisest poolest alates mänginud WTA 250 turniire, ta on ka Tennisnetile 2019. aasta aprillis rääkinud, et enam tal väiksemaid võistlusi kalendris pole. Erand oli küll 2020. aasta augustis Palermo turniir, kuid see oli esimene pärast koroonaviiruse pausi ja kasulik ennast proovile panna. Nüüd aga Clevelandis mängis ta WTA 250 turniiri teistsugustes oludes. “Olin Clevelandi ennast üles andnud juba varem, kui Tursunov polnud veel minu treener. Kuid kindlasti mõtlesin, kas on auhinnafondi osas vaja tagasi minna, kuigi see oli ikkagi suur turniir. Treener arvas, et see on hea mõte ja olin temaga nõus,” tunnistas Anett siiski Turrsunovi teatud rolli õnnelikuks osutunud otsuses.

Anett tunnistas, et läbi aastate on ta endale pannud tulemuste osas pinge peale. “Tänavu oligi suurim muutus see, et nautida mängu ja mitte mõelda, kuhu võiksin jõuda. Olin väljakul rohkem selles hetkes,” rääkis Anett pressikonverentsil. “Treener aitas seda mõttemuutust sisse viia ja see oli tema kõige suurem abi. Tegelikult me pole jõudnud koos isegi korralikku treeningperioodi läbi viia, sest kogu aeg on olnud võistlused. Positiivsus, mille temalt sain, aitas arengule kaasa.”

Selle mõtte peale esitatigi pressikonverentsil Anettile küsimus, kas eelmised treenerid siis ei nõustanud, et ole positiivne ja naudi mängu? “Lihtne on öelda, et ole positiivne ja naudi mängu ja siin ma nüüd olengi. Protsess ise on veidi keerulisem,” vastas Anett. Hiljem küsis Tennisnet, et seega polegi võimalik vastata, millega uus treener aitas? “Ühte konkreetset asja ei oska välja tuua. Eneseusk ja positiivsus, mida ta on süstinud, aga ma ei oskagi vastata, miks just temal see õnnestus.” Küll on aga Anett täiesti kindel, et mängu tehnilise poolega pole arenguhüpe seotud.

Kogu hooajale tagasi vaadates leidis Anett, et kõige keerulisem oli esimene kuu. “Kahenädalane karantiiniaeg Austraalias oli kõige raskem periood. Toas ei saanud isegi akent lahti teha. Kuigi jõudsin seal pärast finaali ja suvel muruturniiril ka, vaheldus edu kaotustega. Kui läksin Clevelandi, oli soov lihtsalt paar mängu võita,” tunnistas Anett usu kadumist. Kuigi Anett möönis, et tennises võib harjuda tõusude-mõõnadega, oli ta nii kaua edetabelis kõikunud 20.-30. koha vahemikus, et mingil hetkel tekkis tunne nagu TOP10 oleks kättesaamatu ja tugevaid mängijaid kuidagi ei võida. “Alateadvuses selline mõte käis läbi.”

Anetti toetajad Tallink, Alexela, Tarmo Sumberg ja teised aga usku ei kaotanud. Ega nemad täpselt teagi, mida tippsportlane läbi elab. Kuid täna võis Anett tunnistada, et ka toetajail on olnud roll selles, kuhu ta on jõudnud. Mis saab aga edasi? Anetti sõnul pole unistus ja eesmärgid päris samad. “Unistus on kindlasti võita suure slämmi turniir, aga eesmärgid peaksid olema arengupõhised. Midagi teha paremini, mõnes elemendis areneda, siis peaksid tulema ka vastavad tulemused,” ütles ta. Ettevalmistust Austraalia turniirideks alustab ta kodus, kuid detsembris sõidab soojale maale. Hetkel pole otsustatud, kuhu. Õnneks ei kordu Austraalias ka tänavune jama. “Vaktsineeritutele piiranguid enam ei ole, sellega peaks olema korras,” rõõmustas Anett.

Australian Openini on aega vähem kui kaks kuud, see algab 17. jaanuaril. Niisugune see tennisisti elu ongi, et hooaegadevaheline periood jääb alati lühikeseks. Kuid fännid rõõmustavad, et enam ei lähe kaua aega, kui saab teleri/arvuti ees (ja Austraalia ajavahet arvestades võib-olla taas öösel) oma lemmikule kaasa elada.

scroll to top