fbpx
Close

Anett Kontaveidi karjäär: müstiline, fantastiline, uskumatu, ainulaadne!

Anett Kontaveit. / Foto: Reuters/Scanpix

Anett Kontaveidi profikarjäär kestis kokku 12 aastat, sest 2011. aastal pääses ta esimest korda WTA edetabelisse. Enne kui võtta asjatundjatelt kommentaar, süüvime lühidalt ainult peamistesse statistilistesse näitajatesse.

Kui jätta välja noorteklassi tulemused ja edetabel, siis WTA edetabelis on tema areng olnud ääretult sujuv. Seda tõestab parim edetabelikoht aastate lõikes: 2011 – 573., 2012 – 400., 2013 – 228., 2014 – 139., 2015 – 88., 2016 – 73., 2017 – 27., 2018 – 20., 2019 – 14., 2020 – 20., 2021 – 7., 2022 – 2., 2023 – 17. Langus mulluselt teiselt kohalt oli niikuinii oodatav, aga seda süvendas vigastus. 2020. aasta languse põhjustasid aga mängupaus 2019. aasta lõpus ja koroonapaus ning selle uued reeglid, kus mängijad säilitasid paralleelselt 2019. aasta tulemused, aga Anettil polnud sügisest midagi juurde panna.

Parim koht slämmiturniiril – veerandfinaal 2020 Australian Openil.

Parimad tulemused WTA 1000 ja WTA finaalturniiril – kolm finaali: 2018 Wuhan, 2021 Guadalajara WTA Finals, 2022 – Doha.

Parimad tulemused WTA 250 ja 500 turniiridel – kuus võitu: 2017 ‘s-Hertogenbosch, 2021 Cleveland, Ostrava, Moskva ja Cluj-Napoca, 2022 Peterburi.

ITF-i turniirivõite: 11.

Kas see nimekiri on lõplik, seda alljärgnevas loos ka küsime. Caroline Wozniacki teatas äsja tagasitulekust, võib-olla kunagi teeb sama ka Anett?

Küsimused neljale tenniseinimesele on lihtsad: 1) Kuidas võtad kokku Anett Kontaveidi karjääri 2) Kas sinu meelest on lootust, et ta naaseb profituurile?

Harri Neppi. 1) Müstiline, et ta jõudis nii kõrgele. Sel aastal, kui ta edetabelis hakkas tõusma ja võistlusi võitma, mängis ta õigeid turniire, mitte ainult kõige tugevamaid. Sealt need võidud tulidki. Mänguliselt oli ta siis muidugi ka parem, hästi treenitud. Teine serv oli hoopis tugevam, tagajoonelt lõi tugevalt ja täpselt, tegi vähem vigu ja mängis väga hästi rasketes seisudes. Looduse poolt pole talle antud kiiruslikke võimeid piisavalt palju, aga eks see nii ongi, et igaühel on teatud elemendid tugevamad ja kuskil jääb veidi puudu.

2) Ei usu. Sellise vigastusega on raske. Kui mängijad loobuvad muudel põhjustel, siis tihti naastakse. Kui ta nüüd sukeldub tavaellu, ei pruugi tal olla ka motivatsiooni tagasi tulla isegi siis, kui selg läheks paremaks. Pealegi on oht, et lõhud uuesti ennast ära.

Margus Uba. 1) Puudu ei jäänud tal midagi. Anett ju mängis kõik need aastad südamega ja nii hästi kui suutis. Ainus asi, mida ta kindlasti ise ihanuks ka rohkem, on paremad tulemused slämmiturniiridel, aga kokkuvõttes fantastiline karjäär. Tõusta maailma teiseks, võita mitu WTA tiitlit, pääseda finaalturniirile ja seal finaali, see oli täiesti uskumatu! Mänguelemente ma ei hakka lahkama, sest igaühel on oma plussid ja miinused, kuid kõiki enda relvi, tahtmist ja sisu ära kasutades ning sajaprotsendiliselt ellu viies tuldki sellised tulemused. Alati saab paremini, isegi kui räägime läbi aegade parimatest, ent olgem ausad: võinuks minna ka sada korda hullemini.

2) Teoorias võib alati juhtuda, aga vaadates Anetti praegust meeleolu ja kuivõrd kindlalt ta sellise otsuse tegi, siis arvan, et noorel ja nägusal neiul on siin elus ka muud teha, kui reketiga palli taga ajada. Vahel võtavad mängijad mentaalseid pause ja siis tulevad tagasi, kuid küsimus on veel selles, kas Anett üldse palub WTA-l oma protected ranking alles jätta (naasmisel saaks alustada samalt edetabelikohalt kui praegu – toim). Me muidugi tahaksime, et ta tagasi tuleb, aga vaadates asjaoludele otsa, oleme pigem rahul sellega, mida ta saavutas.

Rene Busch. 1) Arvan, et ta saavutas rohkemat, kui ükskõik kes eestlastest oleks uskunud ja arvanud. Tema karjäär oli sujuvalt arenev, ehkki lõpp oli pisut järsem ja liiga varajane. Kuid alates vanusest 13-14, kui ta hakkas paremaid tulemusi saavutama, oli hea jälgida tema karjääri, mis kulges ilma suuremate vigastuste ja tagasilöökideta.

2) Olen arvamusel, et Anetti lõpetamine pole niivõrd traumast tulenev, kuivõrd isiklik valik. Ma ei ütle kunagi, et vigastusest võiks niisama jagu saada, sest me ei tea seda, milline valu ja kannatus seal taga on. Ent Kaia Kanepil oli kümneid analoogilisi vigastusi ja mängib ikka edasi. Kaldun arvama, et kui on enda soov, siis ta enam ei naase, aga igasugustest olukordadest on ennegi tagasi tuldud. Mingil hetkel tunnevad tennisest puudust. Tulevik näitab, kui palju Anett tõesti tennist armastab.

Toomas Kuum. 1) Muidu oli suurepärane karjäär, aga ainus koht, kus jäi veel reservi, olid suure slämmi turniirid. Aga maailma teiseks reketiks tõusmine on Eesti mõistes ainulaadne, seda ei pruugi meil sada aastat enam juhtuda.

2) Alati on võimalus, et sportlane naaseb, kui vanus veel mängida lubab, Aga minu teada on Anetti vigastus sedavõrd spetsiifiline, et see ei parane, Tean, et tennisekolumnist Whitaker, kellel on sama häda, ütles, et isegi tavaelu segab. Kui mingi variant on vigastusest paranemiseks, võib veel kõike juhtuda.

scroll to top