fbpx
Close

Ain Suurthal 65! Palju õnne!

Ain Suurthal Eesti U12 tüdrukute koondise treenerina / Foto: Igor Pissarev

5. mail sai 65-aastaseks Eesti üks paremaid tennisiste ja hilisem edukas treener Ain Suurthal.

Suurthali võib mängijana nimetada hiliseks arenejaks, sest noorteklassis jäi ta veel mitmele eakaaslasele alla. Kuid 1980ndate esimeses pooles oli ta vaieldamatult Eesti parim tennisist, sest sellesse perioodi jäi neli Eesti meistritiitlit üksikmängus (1982-1985) ja ka eestlaste seas parimad saavutused üleliidulisel areenil. Koos paarismängudega on Suurthal 15-kordne Eesti meister ja tema kohta võiks öelda nii, et ta on meie parim meestennisist, kes on sündinud pärast Ervin Langet (1951) ja enne Andres Võsandit (1966). Nii et selles üsna suures vahemikus parim, ehkki peab tunnistama, et 1980ndad aastad ei olnud enam Eesti tennises tippajad.

Ajalooraamatus “Eesti Tennis 100” meenutab Suurthal, et 1980ndad polnud ka majanduslikult parim aeg ja ta pidi vahepeal isegi tootvale tööle minema, sest tennisega ei elanud ära. Suurthal oli NSV Liidu esikümnes üks viimaseid, kes mängis puureketiga ja ta ise loeb üleliidulisel areenil parimaks saavutuseks 1983. aasta Moskva rahvusvahelisel turniiril finaali jõudmist. Puureketitega mängijaist oli ta parim, sest finaalis kaotas ta grafiitreketiga mänginud Aleksandr Zverevile, nüüdisaja samanimelise tippmängija isale.

NSV Liidu tennisistide välissõidud olid 1970ndate lõpus dramaatiliselt vähenenud ja Suurthali aeg polnud parem. Pealegi ei kuulunud ta NSV Liidus nii teravasse tippu nagu paljude tema eelkäijad 1960ndatel või 1970ndatel. Tugevatele turniiridele ta ei pääsenud, vaid pigem sai mängida eksootilistes riikides. Aga tollal oli seegi asi, paraku lihtsalt reisimise, aga mitte meisterlikkuse tõstmise osas.

Treenerina on Suurthal nüüdseks juba töötanud neli kümnendit ja kasvatanud üles terve hulga Eesti tippmängijaid, aga veel tänagi on tal suur ülesanne, sest tema käe all harjutab ilmselt praeguse aja andekaim noortennisist Elizaveta Anikina. Varasemast ajast tuleb nimetada Vladimir Ivanovi, kauaaegset Eesti teist reketit ja üksikmängu Eesti meistritiitlite rekordiomanikku, kes maailma edetabelis kerkis 310. kohale, millega ta on praegu elektroonilise edetabeli ajastul Eesti paremuselt neljas mees. Samuti on Suurthal teinud väga vastutusrikast tööd Eesti Davis Cupi meeskonna treener-kaptenina ja aastaid olnud erinevate noorteprojektide juures peatreener. Ain Suurthal on aastast 2020 Eesti Tennise Liidu auliige.

Eesti Tennise Liit ja Tennisnet soovivad Ain Suurthalile palju õnne ja jaksu samas vaimus jätkata!

scroll to top