fbpx
Close

EELVAADE | Tugev vastane, kes on kõvakatte viimastel slämmidel kaotanud vaid Naomi Osakale

Jennifer Brady Australian Openi finaalis. / Foto: Imago images/Scanpix

Anett Kontaveit ei kohtu Jennifer Bradyga (USA) profikarjääris esimest korda, aga nö “uuenenud” Bradyga ta varem mänginud pole. Alates 2020. aastast on maailma edetabelis 13. kohale kerkinud ameeriklanna täiesti teisel tasemel mängija. Doha turniiri avaringi mängus on Brady favoriit.

Piisab sellest, kui vaadata Brady rankingu ajalugu. Kuni 2019. aasta lõpuni ta TOP50 sekka ei kuulunud, parim koht oli 55. Napilt (parim koht 45.) jõudis ta sinna enne koroonaviiruse pausi, aga alates mullu augustist on Brady naiste tennise üks suuremaid komeete – poole aasta tulemuste põhjal võiks temast kõrgemale paigutada vaid Naomi Osaka, Iga Swiateki ja võib-olla ka Arina Sabalenka, kes aga pole slämmidel saavutanud midagi. Brady kaks hüpet edetabelis ongi tulnud slämmide najal: pärast US Openi poolfinaali 41. kohalt 25ndaks ja pärast Austraalia lahtiste finaali 24. kohalt 13ndaks.

Kuna Brady on sündinud samal aastal, mil Anett, kuid siiski eestlannast kaheksa kuud varem, saab nende karjääre hästi võrrelda ja kuni 2020. aastani oli ees Eesti esireket. Tegelikult oli Anett ameeriklannast mõne koha võrra kõrgemal ka mulluse hooaja lõpul, aga Brady tippsaavutus varjutas Anetti õnnestunud turniire.

Maailma noorte edetabelis oli Brady parimal nädalal 36. kohal. 2010. aasta novembris, kui Anett oli veel 14 ja Brady aasta vanem, läksid nad juunioride 1. kategooria turniiril Yucatan Cup (Mehhiko) omavahel kokku ja eestlanna võitis 7:6, 6:0. 2011. aastal, kui Kontaveit võitis Orange Bowli, langes Brady samal turniiril välja 2. ringis. Või näiteks 2012. aasta noorte US Openil, kus Anett jõudis finaali, kaotas Brady avaringis.

Täiskasvanute karjääris tuli Brady Kontaveidile lähemale 2016. aasta keskel, kui ameeriklanna võitis mais ITF-i 75 000 dollari auhinnafondiga turniiri ja augustis 50-tuhandelise turniiri. Oktoobri algul kerkis Brady edetabelis 109. kohale, aga Anetti oli just siis tabanud mõõn – ta paiknes 121. kohal. Seega oli Brady lühikest aega Kontaveidist ees, aga meie tennisist spurtis TOP50 sekka 2017. aastal ja nii jäigi ameeriklannast ette kuni tänavu veebruarini.

Kui nüüd jätkata juttu ainult Bradyst, siis tal läks veel aega, et WTA turniiridel läbi lüüa. Siiski oli märkimisväärne US Openil 1/8 finaali pääsemine (2017), kuid see ei viinud Bradyt kõrgemale edetabeli 65. kohast. 2018. aastal proovis Brady ikka veel vahelduseks ITF-i 100-tuhandelisi turniire, sest tema edetabelikoht polnud nii kõrge, et regulaarselt WTA sarjas mängida. 2019. aastal tõusid esile vaid Nottinghami WTA turniiri poolfinaal ja võib-olla ka Pekingi Premier Mandatory 1/8 finaal. Aga nagu öeldud, ei viinud need tulemused Bradyt TOP 50 sekka.

Kuid mullune aasta algas Bradyle palju paremini, eelkõige tasub märkida Dubais poolfinaali jõudmist. Esimest korda alistas Brady ühel turniiril kolm TOP20 mängijat – Elina Svitolina (6), Marketa Vondroušova (17) ja Garbine Muguruza (16), kuni kaotas maailma 2. reketile Simona Halepile. Kuid veel kuu aega varem oli ta Brisbane’is võitnud ka maailma esireketi Ashleigh Barty.

Brady oli üks kuumemaid mängijaid koroonaviiruse pausi ajal peetud mitteametlikel turniiridel, kus ta aina võitis. Ja kui tennisekarusell uuesti pöörlema hakkas, teenis Brady Lexingtonis karjääri esimese WTA turniiri võidu. See on seni ainus tiitel, ehkki võib arvata, et ta paigutab selle tähtsuselt tahapoole suure slämmi finaalist ja poolfinaalist.

Paljude mängijate loobumise tõttu oli Brady maailma 41. reketina US Openil asetatud (28) ja see aitas kindlasti kaasa, sest kuni poolfinaalini ei tulnudki ameeriklannal kedagi väga tugevat alistada – muidugi võiks selleks pidada kolmekordset slämmivõitjat ja endist maailma esireketit Angelique Kerberit, aga sakslanna on pärast koroonapausi olnud alavormis. Poolfinaalis hakkas Brady Osakale kõvasti vastu ja kaotas vaid 6:7, 6:3, 3:6. Ja nüüd tuligi Australian Open, kus Brady arvele jäi juba kuus võitu, aga taas oli tal vastastega õnne – endast edetabelis eespool olevate mängijatega ta enne finaali ei kohtunudki. Osaka sai seekord hakkama kahe setiga.

Praeguse Brady mängus nõrka kohta õieti polegi. Võib-olla teeb ta tagajoonemängus liiga palju lihtvigu, aga tema agressiivne stiil seda mingil määral eeldabki. Brady on väga hea ja efektiivne servija, ta suudab oma pallingut hoida kindlamalt kui enamik maailma TOP20 tennisiste. Liivaväljakul, kus serv nii palju mõju ei avalda, on Brady märksa kehvem, Roland Garrosis kaotas ta sügisel avaringis ja varem on jõudnud vaid teise ringi (2018 ja 2019).

Anett Kontaveit kohtus Bradyga lisaks noorteklassi mängule korra ka tipptasemel, kui alistas ameeriklanna 2018. aasta Wimbledoni turniiri 2. ringis 6:2, 7:6. Kuid 2018 oli Bradyle üsna kehv aasta ja Anett selles mängus selge soosik.

Homme on olukord vastupidi – soosikukoormat kannab Brady. Ennustusportaal Paf pakub ameeriklanna võidukoefitsiendiks 1,53 ja Kontaveidile 2,50 ehk natuke üle 60% hinnatakse Brady võiduvõimalusi. Pingelangust pärast õnnestunud turniiri võib Brady puhul siiski eeldada, sest eelmisel aastal pärast Lexingtoni võitu langes ta Cincinnatis välja avaringis ja pärast US Openi poolfinaali Roland Garrosi avaringis. Nüüd peaks kolm olema kohtu seadus ja Brady taas avaringis kaotama…

Kell 13.30 algavat mängu kannab üle Delfi TV.

scroll to top