Seekord mitte öösel ega varahommikul, vaid üsna päevasel ajal tuleb neljapäeval Brisbane’is platsile Eesti esinumber Anett Kontaveit, kelle vastane on maailma 9. reket Kiki Bertens (Holland).
Brisbane’i WTA turniiril peetakse homme kõik viis üksikmängu Pat Rafter Arena’l ehk peaväljakul ning Kontaveidi ja Bertensi mäng on neist viimane. Kuna aga neljas mäng ei alga ajakava alusel varem kui kell 11 Eesti aja järgi (kuid vaevalt hiljem, sest kolm eelmist mängu peaks 8 tunniga ikka läbi saama), siis on üsna lihtne arvutada, et suurima tõenäosusega algab meid huvitav kohtumine 12.30-13.00 paiku.
Bertens pole ilmselt Eesti tennisesõpradele nii tuntud mängija kui mõni teine naine maailma esikümnes, sest ta on nii-öelda “tavaline” – puuduvad säravad saavutused ja ka mäng ei paista millegi erilise poolest silma. Kuid niisugune ongi tüüpiline all round player, mida võiks tõlkida kui universaal. See on tennisist, kellel pole nõrkusi, aga ei saa ka välja tuua mingit konkreetset tugevust. Või ütleks nii, et ühtlus ongi Bertensi tugevus.
Näiteks valgevenelanna Arina Sabalenka, kes on mängulise võimsuse poolest kindlasti Bertensist üle, nimetas hollandlannat eeskujuks. “Me kõik peaksime temalt õppima, kuidas säilitada agressiivsust, aga sealjuures mitte rünnakuga liialt kiirustada,” ütles Sabalenka Bertensi kohta. Ei saa otseselt öelda, et Anett ei tuleks toime seda tüüpi mängijatega nagu Bertens. Pigem on talle kontrollimatult agressiivsed mängijad (parim näide Aliaksandra Sasnovitš) olnud vahel ohtlikumadki.
Kuu aega tagasi 28-aastaseks saanud 182 cm pikkune Bertens on profituuril selle poolest eriline mängija, et tal sisuliselt puudus juunioride karjäär. ITF-i noorteturniire ta ei mänginudki, aga korra (2007) siiski kuulus Hollandi juunioride FedCupi tiimi. Väidetavalt ei peetud teda andekaks, mistõttu Hollandi Tennise Liit toetas Bertensit üsna tagasihoidlikult. Bertensit alates seitsme aasta vanuselt treeninud Martin van der Brügghen ütles, et tegi tööd väikese palga eest, sest alaliit ei abistanud. Kuid Van der Brügghen aimas Bertensi võimalusi ja tahtis näha, kui kõrgele võib ta ühe mängija viia. Praegu juhendab Bertensit juba viis aastat Hollandi endine ATP TOP50 mängija Raemon Sluiter.
Slämmiturniiridel on Bertens regulaarselt mänginud alates 2012. aastast, kuid erilise eduta. Näiteks Australian Openil ja US Openil pole ta kunagi jõudnud 3. ringist kaugemale, Wimbledonis pääses korra (2018) veerandfinaali ja Roland Garrosis (2016) poolfinaali. Samal ajal on Bertens kaheksa hooaja jooksul võitnud 9 WTA turniiri. Kuid pärast Fesi turniir võitmist 2012. aastal tuli Bertensil järgmist tiitlit oodata neli aastat, kui ta sai võidu Nürnbergis. Seepärast püsis hollandlanna ka 2016. aastani peamiselt esisaja teises pooles. Alles 24-aastaselt sai Bertensist tipptaseme mängija, seega oli areng üsna aeglane. TOP20 sekka kerkis ta esmakordselt aastal 2017 ja kümne sekka tunamullu.
Bertensi turniirivõidud läksid ka kogu aeg kõvemaks. 2017. aastani võitis ta ainult International taseme turniire, nende seas ka Gstaadis, kus ta alistas finaalis Kontaveidi. Kuid 2018 tuli esimene võit Premier 5 taseme turniiril Cincinnatis (1/8 finaalis võitis Kontaveidi!) ja mullu Premier Mandatory turniiril Madridis. Kokku võitis Bertens kahe eelmise hooajaga viis WTA turniiri. 2018. aastal pääses Bertens esmakordselt WTA finaalturniirile, kus jõudis poolfinaali. Tänavu pääses ta sinna asendusmängijana. Ja võitis seal ainsana tulevast tšempionit Ashleigh Bartyt, kuid jättis siis mängu Belinda Bencici vastu vigastuse tõttu pooleli.
Bertensi saavutustest võib välja lugeda, et natuke parem on ta saviliival, aga Cincinnati turniiri võitmine näitas, et kõvakattel võib ta edukalt mängida küll, ehkki sama katte slämmiturniiridel on ta ebaõnnestunud. Kuid universaalse stiiliga tennisist peabki end üsna hästi tundma igal pool.
Nagu eelnevalt juba mainisime, on Anett kaotanud Bertensile kaks viimast omavahelist mängu, kuid nende esimese kohtumise 2016. aastal New Haveni turniiril Kontaveit võitis kahes setis. Nii Gstaadis kui ka Cincinnatis kaotas Anett Bertensile kolmes setis. Ja viimane tulemus 3:6, 6:2, 3:6 polnud ju üldse paha, sest pärast seda alistas Bertens veel Elina Svitiolina, Petra Kvitova ja Simona Halepi. Nii võiks isegi öelda, et omavaheline statistika ei muuda Anetti lootusi homses mängus halvemaks.
Spordiennustaja Peep: tuleb kolmesetiline mäng
Kihlveokontorite panused pigem lisavad Eesti tennisehuvilistele optimismi, sest Kontaveiti ei peeta sugugi autsaideriks. Nimelt on Bertensi võidukoefitsient enamikes ennustusportaalides 1,7-1,8, aga Kontaveidil 2,0-2,1. Seega on vahe minimaalne, pigem võib selliseid numbreid iseloomustada kui võrdseid, sest kihlveokontor peab niikuinii edetabelis eespool olevat tennisisti veidi “puššima”, sest muidu hakatakse tema peale liiga palju panuseid tegema. Näiteks ennustusportaal Paf pakub koefitsientideks 1,73 ja 2,1.
Küsime siis spordiennustaja Peebult, mida ta arvab. “Esimeses ringis ennustasin kolmest mängust kaks õigesti, aga ei julgenud Anetti peale panust teha,” märkis Peep. “Nüüd juba julgeksin, sest esimene mäng andis positiivse tunde, aga siin on teine konks, et kuskil sisimas on ikka kartus, et Bertens napilt võidab. Arvan, et ehk oleks tark panustada üle 21,5 geimi mängimisele (koefitsient 1,94), sest nad on viimases kahes kohtumises mänginud kolm setti.”
Treener Harri Neppi mainis eilses loos Kiki Bertensi võimalikku kerget jalavigastust, aga sellele lootma jääda ei saa. Igatahes ootame põnevat mängu ja võit oleks muidugi boonus!