Täna pärastlõunal kohtub Anett Kontaveit Stuttgardi turniiri teises ringis WTA 34. reketi Anastassia Pavljutšenkovaga (Venemaa), kelle vastu eestlanna omavahelistes kohtumistes juhib 2:1.
Pavljutšenkova on tuuril mänginud juba oi kui kaua, aga ta tegelikult saab juulikuus alles 28-aastaseks. Põhjus on selles, et Nastja hakkas naiste ITF-i turniiridel aktiivselt kaasa lööma juba 2007. aastal, kui ta juunioride klassis oli kõik vajaliku saavutanud – Pavljutšenkova võitis 14-aastaselt (2006) noorte Australian Openi, alistades finaalis Caroline Wozniacki. Roland Garrosis – ikka veel enne 15. sünnipäeva – jõudis ta juunioride turniiri finaali, kus kaotas Agnieszka Radwanskale.
Kuid see polnud kõik: Pavljutšenkova võitis 2006. aastal US Openi ja 2007 uuesti Australian Openi. Maailmas pole just palju selliseid tennisiste, kes võitnud kolm suure slämmi noorteturniiri. Mõistagi oli Pavljutšenkova alates 2006. aastast ka noorte maailma esireket. Juba profikarjääri kõrvalt mängis ta veel mõned slämmi noorteturniirid kaasa, aga enam ei võitnud.
Niisiis, võinuks me 12-13 aastat tagasi arvata, et siit on tulemas 2010ndate aastate üks valitsejanna, aga tegelikult annab selle mõõdu välja tema noorteklassi rivaal Wozniacki, kuid mitte mingil juhul Nastja ise, kes on jäänud teise-kolmanda-neljanda kümne tennisistiks.
Täiskasvanute klassi esimestel aastatel läks Pavljutšenkova üsna kiiresti edasi, näiteks Wimbledonis jõudis ta 2008. aasta suvel 16-aastaselt kvalifikatsioonist alustades põhiturniiri 3. ringi. Muide, Roland Garrosi kvalifikatsioonis sai Pavljutšenkova valusat kätt tunda ka Maret Ani, kes talle kaotas 4:6, 1:6. Kui ta sama aasta lõpus võitis Slovakkias 100 000 dollari suuruse auhinnafondiga ITF-i turniiri, oligi Pavljutšenkova 17-aastaselt TOP50 mängija – saavutus, mida käesoleval kümnendil on harva korratud.
Siit alates ei ole mõtet enam üksipulgi venelanna tulemustel peatuda. Võib öelda kokkuvõtvalt: need on piisavalt head, et olla tasemel profimängija, aga mitte piisavalt head, et jõuda esikümnesse. Oma karjääri senise kõrgeima edetabelikoha (13.) saavutas Pavljutšenkova 2011. aasta juulis. Toome välja Pavljutšenkova hooaja parimate kohtade loetelu alates 2010. aastast: 19, 13, 15, 19, 21, 23, 17, 14, 15 ja tänavu seni 32. Sellise stabiilsuse juures võinuks ikka esikümnesse pääseda, aga see stabiilsus põhines eelkõige madalamat sorti International-turniiride võitmises ja vahel suure slämmi veerandfinaali (neid on venelannal kirjas viis) jõudmises. Premier taseme turniire on Pavljutšenkova võitnud kaks, mõlemad 2014. aastal. Kuid ei saa eitada, et kokku 12 WTA turniirivõitu on ikka korralik number.
Mulluse hooaja lõpetas Pavljutšenkova languskursil. Viimati oli venelanna TOP30 seast välja langenud 2012. aasta lõpus, aga nüüd kukkus ta koguni 42. kohale. Kuid Australian Openil veerandfinaali jõudmine aitas Pavljutšenkova taas mööda laineharja natuke ülespoole. Austraalias oleksid Kontaveit ja Pavljutšenkova võinud kohtuda 3. ringis, aga Anett kaotas enne Aliaksandra Sasnovitšile.
Kuid kolmel korral on nad omavahel ikkagi kohtunud ja seis 2:1 Anetti kasuks. Esimene omavaheline mäng toimus 2015. aastal US Openi 2. ringis ja Kontaveit võitis – tookord üllatuslikult – 7:5, 6:4. Hiljem on Indian Wellsis (2017) võitnud Pavljutšenkova ja mullu siinsamas Stuttgardi veerandfinaalis Kontaveit, aga mäng oli väga tasavägine – 7:5, 6:7, 6:4. Tänases kohtumises peaksime nägema ka “riietuskaasust”, kus mõlemad tennisistid mängivad Lacoste’i sama värvi kleidis.
Nastja ise peab liivaväljakut oma lemmikkatteks, kuid tema tulemused näitavad, et pigem on ta kõvakattel tugevam. Näiteks Prantsusmaa lahtistel jõudis ta 2011 veerandfinaali, aga ülejäänud kordadel pole saanud 3. ringist kaugemale. Tõsi, viimase turniirivõidu saavutas Pavljutšenkova mullu Strasbourgi liivaväljakutel.
Venelanna on tuntud tugeva, aga suhteliselt lameda löögi poolest. Tema lihtvigade hulk mängu jooksul on tavaliselt suur, kuid eks peame nentima, et sellega ei saa hiilata ka Anett. Just põhjus, et Pavljutšenkova pole suutnud oma löögivõimsust maksma panna, on tal takistanud murdmast maailma esikümnesse. Vahel ta näib väljakul pisut laisavõitu, kindlasti jääb Pavljutšenkova maailma parimatele võitlusvaimu poolest alla.
Tundub, et kihlveokontorid teevad õigesti, kui hindavad Anetti šansse tänases mängus paremateks. Viimaste tundide jooksul on ka Kontaveidi koefitsient veidi langenud, sest 1,6-1,7-kordselt raha tagasi võites on eestlanna peale panustajaid leidunud rohkem, aga Pavljutšenkova 2,2-2,3 nii ahvatlev ei tundu. Loodame, et panustajail on õigus!