fbpx
Close

Venemaa naiskond võitis esimese Billie Jean King Cupi

Venemaa naiskonna puntratants pärast finaali, vasakul otsustava võidu toonud Ljudmilla Samsonova. / Foto: EPA/Scanpix

Esimest korda peetud Billie Jean King Cupi finaalturniiri Prahas võitis Venemaa TF nime all esinenud naiskond. Tegemist on siiski Federation Cupi uue nimega ja arvestus jätkub koos eelmiste tiitlitega. Venelannad võitsid karika viiendat korda, aga eelmisest esikohast oli möödas juba 13 aastat.

Venemaa koosseis oli Prahas kindlasti kõige ühtlasem ja võib-olla keskmisena isegi parim, nii et tegemist ei olnud üllatusega. Osaliselt vajutas BJK Cupi finaalvõistlusele pitseri fakt, et nelja päeva pärast algab Guadalajaras WTA finaalturniir, mille osalistest tegi Prahas kaasa vaid Barbora Krejcikova (Tšehhi), ent samas puudusid korraldajamaa tiimist Karolina Pliškova ja Petra Kvitova.

Finaalis Šveitsiga ja üldse kogu turniiri peakangelannaks kujunes Ljudmilla Samsonova, kes sõitis Prahasse koondise viienda (!) numbrina. Tõsi, maailma edetabelis oli ta 40. kohal ja mitte palju kaaslannadest taga. Kui tänase üksikmängu oleks võitnud Šveitsi esireket Belinda Bencic, võinuks temast saada turniiri parim mängija, sest ta oli toonud naiskonnale seni neli võitu, kolm üksik- ja ühe paarismängus. Aga täna alistas Samsonova Bencici 3:6, 6:3, 6:4 ja jäi Prahas võitmatuks – kolm korda paaris- ja kaks korda üksikmängus. Finaalis enam paarismängu ei peeta.

Ei saa kindlalt väita, et Venemaa naiskond kasutas trikki, aga ilma selleta poleks saanud Samsonova kohtuda Šveitsi esireketiga. Juhtus aga nii, et Venemaa andis üksikmängudeks üles Anastassia Pavljutšenkova ja Darja Kasatkina, ent kui teiste reketite mäng juba käis, teatas naiskond, et vasaku põlve vigastuse tõttu ei saa Pavljutšenkova siiski mängida. Ta asendati Samsonovaga. Kui Kasatkina ja Samsonova oleks kohe üles antud, pidanuks Samsonova kohtuma Jil Teichmanniga ja Kasatkina Benciciga. Ent ilmselt ei usutud Kasatkina šansse olümpiavõitja vastu.

Ja nii kujuneski, et Kasatkina sai suhteliselt lihtsalt 6:2, 6:4 jagu Teichmannist, aga Samsonova suutis võrdset vastupanu osutada Bencicile. Otsustav sett võinuks isegi veel kindlamalt kalduda Samsonova poolele, sest seisul 2:0 oli tal Bencici servil kolm murdepalli. Šveitsi esireket päästis selle geimi, aga vastumurret teha ei suutnudki, kuigi kaks murdepalli Bencicil kasutada oli. Mõlemad mängijad lõid kuus ässa, esimese servi protsent oli parem Bencicil (68 vs 57), aga esimeselt pallingult võitis punkte rohkem Samsonova (76 vs 66).

Venemaa naiskonnas jäid kaotuseta veel Kasatkina (kaks üskikmängu) ja Veronika Kudermetova (kolm paarismängu), Pavljutšenkova saldo oli üksikmängudes 2-1 ja Jekaterina Aleksandrova kaotas oma ainsa üksikmängu.

NSV Liidu päevil ei olnud naiskond isegi lähedal FedCupi võitmisele, kuid käesoleva sajandi esimese kümnendi keskel kujunes Venemaast naiste tennise suurjõud. Aastatel 2004-2008 võitis Venemaa viiest karikast neli. Pärast seda valitsesid FedCupil Itaalia ja Tšehhi, kuid 2017. aastal õnnestus võita USA-l, kes on 18 esikohaga endiselt FedCupi/BJK Cupi edukaim riik. Tšehhil koos eelkäija Tšehhoslovakkiaga on 11, Austraalial 7, Venemaal ja Hispaanial 5 karikavõitu.

scroll to top