Zverev üllatas kesiselt mänginud Nadali ja kohtub poolfinaalis Thiemiga

– Alexander Zverev / Foto: Reuters/Scanpix

Ainult viis korda Madridi turniiri võitnud Rafael Nadal (Hispaania, 1) ei lisa ka sel aastal endale kodumaa pealinnas tiitlit, sest ta kaotas reedeses veerandfinaalis Alexander Zverevile (Saksamaa, 5) 4:6, 4:6.

Zverev oli võitnud kaks viimast omavahelist mängu ja nüüd ka kolmanda, kuid eelmised võidud oli ta saanud kõvakattel. Saviliival juhtis Nadal 3:0 ja Zverev oli seni võitnud vaid ühe seti Rooma turniiri finaalis 2018. aastal.

Nadali mäng lagunes ootamatult esimese seti eduseisul 4:2. Hispaanlane kaotas järgmisest 10st geimist 8, mis tähendas, et vene päritolu sakslane juhtis juba ka teises setis 4:2. Treener Harri Neppi sõnul pole ta Nadali varem liivaväljakul nii halvasti mängimas näinudki. “Isegi Hispaania publik vilistas oma iidolile,” sõnas Neppi.

Zverev jäi äralöökide/lihtvigadega plussi 28:25, aga Nadal oli selges miinuses 6:17. Võib-olla polegi 17 lihtviga nii palju, aga kui Nadali-sugune staar teeb ainult kuus äralööki, siis ta ei tohiks ka lihtvigu kuigivõrd teha. Nadal ei löönud ühtki ässa ja tegi kolm topeltviga, esimese servi õnnestumisprotsent oli 64. Zverevi vastavad näitajad olid 4, 5 ja 62%. Ent kui Nadal võitis esimeselt servilt 62%, siis Zverev koguni 82% punktidest. Liivaväljakul Nadali vastu on see väga hea number, sest hispaanlane tõrjub sel kattel traditsooniliselt hästi ka esimest pallingut.

Põnevama mängu pidasid lõunal Dominic Thiem (Austria, 3) ja John Isner (USA). Servikahur Isner oli eelkõige tänu pallingule Madridis juba alistanud Roberto Bautista Aguti (Hispaania, 9) ja Andrei Rublevi (Venemaa, 6) ning tundus, et hakkab jagu saama ka Thiemist. Lohakalt alustanud austerlane andis kohe oma pallingu ära ja esimeses setis suurepäraselt servinud (esimene serv 79%!) Isner ei jätnud seda võimalust kasutamata.

Kaalukeeleks sai teise seti viies geim. Isner surus riskantsete tõrjetega Thiemi pallingut, lisaks eksis austerlane paar korda lubamatult. Kuid neljast murdepallist ei realiseerinud Isner ühtki ja kaotas sellele otsa oma pallingu. Isneri esimese servi protsent langes teises setis 56ni, aga see ei olnudki võib-olla kõige otsustavam, sest ta loovutas ikkagi oma pallingul vaid kuus punkti. Oleks need jaotunud ühtlaselt nelja servigeimi vahel, oleks ameeriklane ikka pallingut 100-protsendiliselt hoidnud, aga kuna neli punktikaotust tuli ühes geimis, oligi sett läinud.

Otsustav sett oli juba täiesti vastupidine – nüüd oli Thiem oma servil peremees. Austerlane kaotas pallingul kaks ja Isner 14 punkti, nende hulgas veel üks murre seisul 4:4. Thiemi võit kirjutati numbritega 3:6, 6:3, 6:4. Kokku lõi Isner 18 ässa ega teinud ühtki topeltviga, kuid esimese servi protsent langes lõpuks 64ni (Thiem 70%) ja esimeselt servilt võidetud punktid 76 protsendini (Thiem 79%).

Thiem juhib omavahelistes mängudes Zverevi vastu veel kindlamalt kui Nadal – 8:2. Liivaväljakutel on seis 4:1, aga kus Thiem viimati Zverevile kaotas? 2018. aasta Madridi turniiri finaalis 4:6, 4:6. Kuigi Thiem on võitnud neli viimast omavahelist mängu, on siiski kolme aasta tagune kaotus samadel väljakutel pisut halvaendeline. Osaliselt on homne poolfinaal ka peaaegu finaal, sest tabeli alumises pooles on arvatavalt nõrgemad mängijad. Aga seda muidugi kindlalt väita ei saa.