fbpx
Close

Uus täht on sündinud? Suurüllataja Jannik Sinner võitis ATP uue põlvkonna finaalturniiri

Kodupubliku rõõmuks võitis uue põlvkonna finaalturniiri itaallane Jannik Sinner.
/ Foto: AFP/Scanpix

Kolmandat korda peetud nn ATP uue põlvkonna finaalturniiri (ametlik nimetus Next Gen ATP Finals) võitis kaheksa osavõtja seas kaheksandana asetatud 18-aastane itaallane Jannik Sinner.

Next Gen ATP finaali pääsesid seitse maailma paremat kuni 21-aastast (sündinud 1998 või hiljem) tennisisti ja vabapääsmega parim noor itaallane, sest võistlus peetakse Milanos. Tänavu juhtus nii, et Sinner olnukski täpselt paremuselt kaheksas U21 mängija, nii et vabapääset ta otseselt ei vajanud, aga formaalselt ta selle klausliga mängis. Tõsi, paremuselt kaheksas oli Sinner (ATP 95.) vaid põhjusel, et Stefanos Tsitsipas (Kreeka) osaleb sel aastal “päris” ATP finaalturniiril ning vigastuse tõttu loobusid kanadalased Felix Auger-Aliassime ja Denis Shapovalov.

Kui A-grupis sai kolme võiduga kolmest esikoha esimesena asetatud Alex de Minaur, siis B-grupis ei jäänud keegi kaotuseta ega võiduta. Kaks võitu teenisid Sinner ja ameeriklane Frances Tiafoe, kuid itaallane sai alagrupivõidu tänu edule omavahelises mängus. Turniiri ainsa kaotuse sai hilisem triumfeerija prantslaselt Ugo Humbertilt, kellel omakorda see võit jäi ainsaks. Poolfinaalis võitis De Minaur Tiafoe’d ja Sinner Miomir Kecmanovici (Serbia).

Tänases finaalis loeti austraallast selgeks favoriidiks, aga läks nii, et 18-aastane tõusev täht ei andnud maailma 18. reketile De Minaurile mingit šanssi ja võitis 4:2, 4:1, 4:2. De Minauril oli kokku üheksa murdepalli, aga ta ei realiseerinud neist ühtki. Nagu numbritest näha, mängitakse Next Gen ATP finaalis parem viiest setist, aga need on lühikesed – ainult nelja geimivõiduni ja 3:3 seisu korral tie-break. Samuti mängitakse igas geimis seisul 40:40 otsustav punkt. Nii et kestvuse poolest on Next Gen ATP kolmesetiline mäng umbes kiire kahesetilise mängu pikkusega, tänane finaal kestis näiteks tund ja neli minutit.

Kes siis on üllatusmees Jannik Sinner? Võib temas näha uut tulevikutähte? Viimasele küsimusele on vara vastata, aga Milanos lõppenud turniiri võitmine tõestas nii mõndagi. Põhja-Itaalias Tirooli mägipiirkonnas (sealt on pärit ka kunagine TOP20 mees Andreas Seppi) sündinud Sinner alustas 2019. aastat maailma edetabeli 553. realt, kuid võitis veebruaris Bergamo Challenger-turniiri, mille järel kerkis 324. kohale. Hiljem võitis Sinner veel ühe Challengeri Kentuckys ja mängis finaalis Ostravas. Suvel oli Sinner juba TOP 200 mängija ning ta läbis US Openi kvalifikatsiooni ja jõudis Antverpeni ATP turniiril poolfinaali. Veel jäi esisajast puudu, aga teise ringi jõudmine Viini ATP 500 turniiril kergitaski noormehe maailma 95ndaks. Austraalias saab ta jaanuaris slämmiturniiri juba põhitabelis alustada.

Next Gen ATP finaal edetabelipunkte ei anna, kuid raha seal teenitakse. Sinner sai võidu eest karjääri kõrgeima summa 372 000 dollari näol. Maksimum olnuks 429 000 – seda juhul, kui Sinner oleks alagrupis võitnud kõik kolm mängu. Kokku oli Next Gen ATP finaali tänavune auhinnafond 1,4 miljonit dollarit.

Üllataja võitis uue põlvkonna ATP finaali ka siis, kui see 2017. aastal esimest korda peeti – tol korral läks võiduga koju kuuendana asetatud Hyeon Chung (Lõuna-Korea). Ent mullu sai esikoha peasoosik Tsitsipas, kes alistas finaalis ka tookord De Minauri.

Praeguse maailma edetabeli põhjal on kõige kõvem Next Gen ATP finaalis mänginud mees 4. reket Daniil Medvedev (Venemaa), kes aastal 2017 sai kolmanda koha (tookord mängiti ka “pronksimatš”). Vanuse poolest saanuks nii mullu kui ka tunamullu osaleda Alexander Zverev (Saksamaa), aga tema mängis mõlemal juhul suurel ATP finaalturniiril, kus ta on kohal ka tänavu – see võistlus algab homsel pühapäeval.

scroll to top